Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 22. júna

Investície 22.06.2016 | 09:50 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Trhy citlivo reagujú na zverejnenie každého nového prieskumu verejnej mienky pred britským referendom o Brexite.
  • Nemecký sentiment sa medzi finančníkmi ZEW v júni zlepšil.
  • Nemecký ústavný súd rozhodol, že program nákupu dlhopisov OMT Európskej centrálnej banky nie je protiústavný.
  • Svetová obchodná roganizácia varuje pred rastom protekcionizmu.

Akciové trhy

Európske akciové trhy pokračovali aj v utorok v raste, keď podľa najnovších prieskumov verejnej mienky klesajú šance, že britský ľud by sa mohol vo štvrtkovom referende rozhodnúť pre Brexit. Aj keď prieskumy hovoria, že tábory za zotrvanie v EÚ a za vystúpenie z nej sú približne rovnako veľké, trhy kalkulujú, že podstatná časť nerozhodnutých voličov sa prikloní na poslednú chvíľu k statusu quo – teda členstvu v európskom spoločenstve, čisto už len zo strachu z neznáma, čo by bolo po Brexite.

Plusom pre trhy bolo aj júnové zlepšenie sa sentimentu medzi finančníkmi v Nemecku merané indexom ZEW. Navyše nemecký ústavný súd rozhodol, že program nákupu dlhopisov OMT Európskej centrálnej banky nie je protiústavný. Wall Street takisto končila v miernych ziskoch, keď ťažila okrem úľavy obáv z možného Brexitu aj z holubičích slov šéfky Fedu Janet Yellenovej, ktorá obhajovala opatrný prístup pri nastavovaní menovej politiky.

Dlhopisové trhy

Ceny dlhopisov prakticky len stagnovali s miernou tendenciou k poklesu vzhľadom na príklon investorov k podstupovaniu rizika. Pre výraznejšie pohyby však chýbal trhom impulz, ten príde zrejme až v piatok po výsledkoch britského referenda a (ne)vystúpení z EÚ.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečný prístav bolo včera pod tlakom, keď klesajú šance toho, že Briti budú v referende hlasovať za vystúpenie z EÚ. Najnovšie prieskumy verejnej mienky hovoria, na rozdiel od predošlých týždňov, že tábor za zotrvanie má rovnakú podporu ako za Brexit, pričom rozhodujúcim jazýčkom na váhach by mohli byť nerozhodnutí voliči, ktorí už tradične majú tendenciu sa prikloniť k súčasnému stavu- teda nie Brexitu.

Ropa v úvode dňa strácala, keď investori vyberali zisky z jej prudkej rally, ktorej energiu dodával pokles pravdepodobnosti Brexitu vzhľadom na nové prieskumy verejnej mienky pred britských referendom. V druhej časti dňa však komodita väčšinu strát vymazala, k čomu pomohli aj špekulácie, že výpadky ťažby vo Venezuele sa prehĺbia a neskôr vyvrátené špekulácie, že rebeli opäť útočia na nigérijské ťažobné zariadenia.

Devízové trhy

Zníženie pravdepodobnosti Brexitu ďalej podporovalo britskú libru. Euro však voči doláru od popoludnia strácalo, a ponorilo sa pod 113 dolárových centov, keď americkej mene pomohli slová šéfky Fedu Janet Yellenovej, ktorá vidí robustný rast spotreby amerických domácnosti, hoci stále tvrdí, že zvyšovanie sadzieb musí byť opatrné.

Dôležité správy z ekonomiky

Zo včerajších makrodát sledovali investori čísla júnového indexu ZEW za Nemecko. Prieskum medzi finančníkmi ohľadom ekonomického výhľadu/sentimentu bol za jún lepší ako očakávania trhu, a to aj napriek hrozby britského referenda o zotrvaní krajiny v EÚ. Index dosiahol 19,2 bodu, čo je viac ako trhom očakávané spomalenie z májových 6,4 na 4,8 bodu, avšak menej ako dlhodobý priemer 24,4 bodu. Čísla poukazujú na dôveru v odolnosť Nemeckej ekonomiky aj naprie globálnym rizikám. Očakávania mierne prekonali aj čísla ZEW indexu súčasnej situácie, ktorá dosiahla 54,5 bodu oproti očakávaniam na 53,0 bodu.
Mario Draghi, prezident ECB, včera povedal, že ECB ma pripravené plány na eventualitu odchodu Veľkej Británie z EÚ, ktorá by mohla spôsobiť nervozitu a volatilitu na trhoch a ohroziť tak výhľad pre ekonomiku eurozóny. ECB podľa Dragiho už spravila „všetky opatrenia, ktoré sú teraz potrebné.“ Draghi okrem toho opätovne urgoval európskych lídrov, aby zintenzívneli ekonomické reformy a navýšili verejné výdavky s cieľom podpory obnovy ekonomiky eurozóny.
Na opačnom brehu Atlantiku rovnako mala svoj prejav hlavná predstaviteľka americkej centrálnej banky. Janet Yellenová, šefka amerického Fedu, včera vypovedala pred americkým senátom. Yellenová počas svojho pripraveného prejavu povedala, že globálne riziká spolu s poklesom najímania v USA vyžadujú opatrný prístup v otázke zvyšovania sadzieb a treba počkať na potvrdenie, že ekonomické zotavovanie USA pokračuje. Niektoré globálne riziká v podobe spomaľovania sa Číny či ďalšieho poklesu cien ropy by mohli pretrvať. Riziko Brexitu je podľa Yellenovej ťažko merať avšak môže spôsobiť výraznú volatilitu a ekonomickú nestabilitu.  Výrazne negatívny dopad na americkú ekonomiku, v podobe recesie, však neočakáva. Trhy na Yellenovej slová nijako výrazne nereagovali. 

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pozornosť trhu ostane opäť na téme britského referenda o Brexite a prakticky všetko ostatné bude tlačené do úzadia.
  • V Európe nebudú zverejnené žiadne dôležité makrodáta, ktoré by dokázali pohnúť trhmi. V USA budú zverejnené predaje starších domov za máj. Okrem toho bude pokračovať vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej v Kongrese.
  • Trh s ropou ovplyvní zverejnenie pravidelných týždenných zásob ropných produktov z USA.

Zaujalo nás

WTO varuje pred nárastom protekcionizmu

Nárast rétoriky smerujúcej proti voľnému obchodu po celom svete je sprevádzaný aj nárastom nových protekcionistických opatrení, na čele so svetovými ekonomickými mocnosťami. Informovala o tom Svetová obchodná organizácia (WTO). Vo svojej správe, ktorú vydala v utorok, hovorí, že za obdobie medzi polkou októbra minulého roka a polkou mája 2016, najsilnejšie ekonomiky, známe pod klubom G20, predstavili protekcionistické obchodné opatrenia najrýchlejším tempom od globálnej finančnej krízy v roku 2008, v priemere päť opatrení za týždeň. 

Tento trend sa deje v rovnakom čase ako klesá globálny obchod, ktorý klesá už piaty deň v rade. Okrem toho, tento jav podporuje k pokračujúcemu spomaľovaniu sa globálnej ekonomiky a vytvára následne akýsi začarovaný kruh. WTO tak urguje jednotlivé krajiny k znovu naštartovaniu medzinárodného obchodu.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *