Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Ranný prehľad trhov 22. novembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Americké akciové trhy na nových historických maximách.
  • Ropa rástla v nádeji, že OPEC by sa mohol dohodnúť na obmedzení produkcie.
  • Mario Draghi naznačil zachovanie doterajšej monetárnej politiky.

Akciové trhy

Americké akciové trhy pokračovali v raste, v očakávaniach expanzívnej fiškálnej politiky Donalda Trumpa. Býčiemu sentimentu nezabránila ani viac ako deväťdesiat-percentná pravdepodobnosť zvýšenia úrokovej sadzby Fedom v decembri. Európske trhy naopak nedokázali pokračovať v raste, vzhľadom na množstvo budúcich politických rizík naprieč starým kontinentom.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA poklesli, keď investori preceňujú potenciálne zmeny fiškálnej a monetárnej politiky. Výnosy nemeckých štátnych dlhopisov ostali nezmenené, vzhľadom na sledovaciu náladu trhov politického diania v Európe, ako aj ďalších signálov krokov monetárnej politiky ECB.

Komoditné trhy

Zlato len mierne vzrástlo vzhľadom na nedostatok impulzov a strácajúcu sa averziu voči riziku. Ropa naopak prudko vzrástla na trojtýždňové maximá, vďaka signálom členských krajín OPECu, že organizácia by sa mohla tento mesiac na svojom formálnom stretnutí dohodnúť na zmrazení produkcie, ku ktorému by sa údajne mohlo pripojiť aj Rusko.

Devízové trhy

Dolár ukončil svoje desaťdňové rally, ukončujúc tak najdlhšiu sériu strát eura voči americkej mene v histórii. Euro sa tak voči doláru opäť posunulo nad hranicu 106 dolárových centov. Dolár mierne poklesol aj voči košu hlavných svetových mien, keď množstvo investorov vyberalo zisky po veľkých pohyboch.

Dôležité správy z ekonomiky

Podpredseda Fedu Stanley Fischer na svojom včerajšom vystúpení ocenil plánované fiškálne stimuly Donalda Trumpa. Podotkol, že snaha vlády o naštartovanie pomalej ekonomiky by mohla pomôcť znížiť bremeno centrálnej banky pri podpore ekonomiky. Dôležité sú podľa neho najmä fiškálne opatrenia v oblasti infraštruktúry, vzdelávania, privátnych investícií a efektívnejšej regulácie.
Prezident ECB Mario Draghi opäť pripomenul, že ECB ponecháva akomodatívnu politiku nezmenenú, nakoľko rast inflácie v eurozóne je závislý od kontinuálnej podpory menovej politiky.

Na druhej strane Atlantiku sa k vyhláseniam Maria Draghiho o uťahovaní nekonvenčnej monetárnej politiky v prípade dosiahnutia dvojpercentného inflačného cieľa pridal aj Benoit Coeure.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Trhy dnes môže zaujať novembrová spotrebiteľská dôvera eurozóny.
  • V USA budú zverejnené predaje existujúcich domov za október ako aj index výrobnej aktivity z okolia Richmondu za november.

Zaujalo nás

Negatívne úrokové sadzby zlyhávajú v znížení sklonu k sporeniu

Podľa prieskumu Intrum Justitia majú Európania sklon k ukladaniu peňazí na sporiace účty, napriek ich extrémne nízkym úrokovým sadzbám. Až 69 percent zo sledovanej vzorky 21 tisíc obyvateľov z 21 krajín si peniaze odkladá práve na sporiaci účet. Štúdia ďalej ukazuje, že 26 percent preferuje hotovosť a 16 percent akcie. Iba 14 percent investuje do investičných fondov, 8 percent do realitných fondov a 8 percent do dlhopisov. V Dánsku a Švédsku až 80 percent ľudí drží svoje peniaze na sporiacich účtoch, napriek negatívnym úrokovým sadzbám centrálnych bánk, zatiaľ čo vo Veľkej Británii, Francúzsku či Holandsku je toto číslo dokonca vyššie ako 80 percent.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *