Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

Ranný prehľad trhov 23. 1. 2020

Investície 23.01.2020 | 10:01 0 Komentárov
  • Americké akcie sa pohybujú na úrovni historických maxím, kde ich drží silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny. Náladu na trhoch mierne podkopáva nervozita z nebezpečného koronavírusu, keď ochorenie bolo zaznamenané už aj v Spojených štátoch.
  • Americký prezident Donald Trump počas návštevy Svetového obchodného fóra v Davose pohrozil EÚ, že ak sa obe strany čoskoro nedohodnú na obchodnej dohode, zavedie clá na európske automobily.
  • Brexitová legislatíva konečne prešla oboma komorami britského parlamentu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie predviedli volatilné  obchodovanie, keď neudržali svoje počiatočné zisky, ktoré ich vyniesli na nové historické maximá. Priaznivý výhľad technologickej spoločnosti IBM podporil optimizmus firemných ziskov práve prebiehajúcej výsledkov sezóny, ktorá je v plnom prúde a z doteraz viac ako 50 reportujúcich spoločností hlavného akciového indexu S&P 500 až 75 percent prekonalo očakávania analytikov. Akcie nakoniec odovzdali väčšinu svojich ziskov a skončili okolo zelenej nuly potom, ako trh znepokojili opatrenia majúce zabrániť šíreniu nákazy koronavírusu v Číne. Čínske 11 miliónové mesto Wuhan, ktoré je pôvodcom nákazy, včera prerušilo odlety a obmedzilo verejnú dopravu. Obavy z možnej pandémie, ktorá by sa mohla odraziť aj v spomalení globálneho rastu, nepriali ani európskym akciám, ktoré mierne strácali. Výraznejšie poklesli akcie talianskych finančných domov, ktoré reagovali na rezignáciu ministra zahraničia Luigiho di Maia, na funkciu šéfa vládnej strany Hnutie piatich hviezd.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pretrvávajúca nervozita zo šírenia neznámeho vírusu, ktorý má v Číne na svedomí už 17 obetí, podporila v ďalšom poklese výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato vážiace možný ekonomický dopad vírusovej epidémie v Číne, bojovalo o svoje jasné smerovanie a obchodovanie zakončilo okolo nuly. Výrazne strácala ropa, ktorá poklesla na najnižšiu hodnotu za ostatných sedem týždňov, keď obavy z nadmernej americkej produkcie z bridlíc a možného poklesu dopytu pre šírenie nákazy v Číne, zatienili aj prerušenie produkcie komodity v Líbyi.

DEVÍZOVÉ TRHY

Obavy z možnej pandémie vo svete priali bezpečne vnímaným menám, z čoho ťažil japonský jen aj dolár, ktorý voči prudko oslabujúcemu jüanu poskočil na dvojtýždňové maximum. Euro bez výraznejšieho pohybu pridalo voči doláru 0,1 percenta. Výraznejšie posilňovala libra, keď naďalej klesali očakávania, že britská centrálna banka v budúcom týždni prikročí k znižovaniu úrokových sadzieb.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americký prezident Donald Trump počas návštevy Svetového obchodného fóra v Davose pohrozil EÚ, že ak sa obe strany čoskoro nedohodnú na obchodnej dohode, zavedie clá na európske automobily a ďalšie tovary. „Je nepochybné, že prezidentove clá boli veľkou motiváciou pri všetkých obchodných dohodách,“ povedal na margo Trumpových vyhlásení jeho minister financií Steven Mnuchin. Okrem toho Trump opäťovne kritizoval Fed za zvyšovanie sadzieb v roku 2018 a trvrdil, že bez neho by ekonomika rástla štvorpercentým tempom a akciové trhy by boli na ešte vyšších úrovniach.
  • Brexitová legislatíva konečne prešla oboma komorami britského parlamentu, čo dáva krajine zelenú, aby tri a pol roka po referende o vystúpení z EÚ naplnila priania občanov.
  • Čínsky regulátor finančného trhu zvažuje, že by mohol zvýšiť limit zahraničného vlastníctva čínskych firiem obchodovaných na lokálnom akciovom trhu. Je možné, že tento limit bude posunutý až na 30 percent vzhľadom k tomu, že ostatné krajiny v regióne majú vyššie podiely.
  • Včera boli publikované len decembrové čísla predajov starších domov zo Spojených štátov, ktoré medzimesačne rástli o 3,6 percenta po novembrovom 1,7-percentnom poklese. Išlo o lepšie ako očakávané číslo, ktoré naďalej nesignalizuje žiadne zásadné problémy realitného trhu v USA.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavnou udalosťou štvrtka je zasadnutie ECB s následnou tlačovou konferenciou jej prezidentky Christine Lagardeovej. Trhy bude zaujímať najmä smerovanie revízie menovej politiky, prvé od roku 2003.
  • Z makrodát bude zverejnená januárová spotrebiteľská dôvera z eurozóny a pravidelné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti zo Spojených štátov.
  • V plnom prúde je aj podniková výsledková sezóna za posledný štvrťrok 2019 a Svetové ekonomické fórum v Davose.

ZAUJALO NÁS

Amazon zostáva najhodnotnejšou značkou sveta

Značka amerického internetového obchodu Amazon zostáva už tretí tok po sebe najhodnotnejšou na svete, po prvýkrát ale prekonala hranicu 200 miliárd dolárov. Oproti minulému roku sa hodnota značky zvýšila o 18 percent na 220,8 miliardy dolárov. Na druhé miesto sa dostal Google, ktorý na tretie miesto odsunul ďalší technologický gigant Apple. Spoločnosť Brand Finance okrem rebríčka najhodnotnejších značiek zostavuje rebríček aj najsilnejších značiek, ktorému už druhý rok kraľuje taliansky výrobca luxusných športových vozidiel Ferrari.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *