Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Ranný prehľad trhov 23. 10. 2018

Investície 23.10.2018 | 09:59 0 Komentárov
 • Na trhoch pretrváva nervozita okolo obchodnej vojny a okolo spomaľovania rastu ekonomiky a firemných ziskov.
 • Čína chce stimulovať ekonomiku znižovaním daní.
 • Talianska vláda hrotí konflikt s Bruselom okolo rozpočtu na rok 2019, keď odmieta urobiť zmeny plánu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy zaznamenali pokles vedený najmä bankovým sektorom, pričom menší pokles zaznamenal energetický sektor pri poklese ceny ropy na päťtýždňové minimá. Technologický sektor naopak zaznamenal mierny rast, keď investori očakávajú tento týždeň korporátne výsledky veľkých spoločností ako Amazon, Alphabet či Microsoft.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických štátnych dlhopisov nezaznamenali napriek poklesom rizikovejších aktív výraznejšiu zmenu, pričom trhy stále ťaží obchodná vojna USA a Číny ale aj obavy z vývoja kauzy vraždy saudskoarabského novinára.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokleslo pri posilnení amerického dolára na dvojmesačné maximá, pričom ropa aj napriek tomu zaznamenala mierny rast po predošlom poklese pre neočakávaný rast amerických zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár posilnil voči košu hlavných zahraničných mien už na dvojmesačné maximá, keď odhady rastu americkej ekonomiky indikujú najvyšší rast od roku 2015. Euro strácalo aj napriek očakávaniam štvrtkového zasadnutia ECB, ktoré by malo špecifikovať nastavenie monetárnej politiky v eurozóne.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Čínska vláda oznámila detaily zníženia daní pre fyzické osoby oznámenej cez víkend. Celkový objem tohto stimulu, ktorý by mal podporiť ekonomiku trpiacu obchodnou vojnou a snahou o zníženie dlhov, by mal dosiahnuť 0,5 percenta HDP na rok 2019. Mohlo by to zvýšiť spotrebu domácností rádovo o jedno percento v prípade, že 70 percent zníženia daní pôjde na míňanie. Je možné, že toto je len prvým kolom znižovania daní a nasledovať by mohla daň z pridanej hodnoty ako aj podnikové dane. Celkovo by tieto opatrenia mali pomôcť udržať ekonomický rast nad psychologickou šesťpercentnou hranicou.
 • Na prelome týždňa prišlo k prudkému odrazeniu sa čínskych akcií na shanghajskej burze po ústnej intervencii viacerých vysokých predstaviteľov Číny na čele s vicepremiérom Liu Hem, ktorý sa značil ubezpečiť investorov, že ekonomika je v solídnej kondícii a negatívny dopad obchodnej vojny bude omnoho menší ako sú súčasné obavy. Súčasne však prenikajú z Pekingu správy, že rastie u neho skepsa ohľadne možnej rýchlej dohody s USA a s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote tak nenastane veľký pokrok ako na stretnutí skupiny G20 v Argentíne v novembri. Najmä po agresívnych slovách top ekonomického poradcu Bieleho domu Larryho Kudlowa o tom, že Peking nemá seriózny prístup k rokovaniam.
 • Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že Kongres by mal po prezidentských voľbách hlasovať o novom kole znižovania daní pre strednú triedu. Väčšina predstaviteľov jeho republikánskej strany pri tom o ničom takomto nevie.
 • Najnovší prieskum úverových podmienok ECB ukazuje, že sa prestávajú ďalej uvoľňovať, celkovo však dopyt u úveroch ostáva naďalej silný, čo by malo otvárať dvere pre pokračovanie solídnej investičnej aktivity.
 • Talianska vláda odmietla kritiku Bruselu ohľadne rozpočtu na budúci rok a trvá na pôvodných plánoch rastu výdajov, ktorý je podľa nej potrebný na naštartovanie ekonomiky. Na trhoch to vytvára nervozitu, keď je otázne ako sa Brusel postaví k tvrdohlavosti Ríma. Niet sa preto čudovať tomu, že talianske dlhopisy a spolu s nimi aj euro je pod predajným tlakom.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes môže investorov zaujať prieskum spotrebiteľskej dôvery v eurozóne podľa októbrového odhadu.
 • Pozornosť môžu upútať aj vyjadrenia šéfov regionálnych pobočiek Fedu Neela Kashkariho, Raphaela Bostica a Roberta Kaplana.
 • Trhy budú okrem toho pozorne sledovať vývoj okolo brexitu talianskeho rozpočtu na budúci rok, ako aj na firemnú výsledkovú sezónu v Spojených štátoch za tretí kvartál.

ZAUJALO NÁS

Udržateľné investície sú budúcnosťou

Podľa šéfa spoločnosti BlackRocku Larryho Finka sa udržateľnosť investícií stáva dôležitým kritériom investorov. BlackRock preto spúšťa radu burzovo obchodovaných fondov v USA aj v Európe, ktoré majú environmentálne či sociálne kritériá. Podľa Larryho Finka by tak podobné investície mali do desiatich rokov vzrásť zo súčasných približne 25 miliard na 400 miliárd. Očakáva, že udržateľné investovanie, definované pozitívnym vplyvom na spoločnosť či životné prostredie nemusí byť definované nižšou návratnosťou investícií a môže sa vyrovnať iným investičným prístupom. Z fondov udržateľných investícií tak sú vyradené niektoré kontroverzné sektory ako fosílne paliva, tabakový priemysel či zbrojársky priemysel, pričom sa sústredia napríklad na obnoviteľné zdroje energie a zníženie produkcie skleníkových plynov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – J&T banka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *