Utorok 02. júna. Meniny má Xénia

Ranný prehľad trhov 23. 10. 2019

Investície 23.10.2019 | 10:07 0 Komentárov
  • Po neschválení harmonogramu schvaľovania návrhu vykonávacieho zákona k brexitovej dohode britským parlamentom sa dátum odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ pravdepodobne odsunie o tri mesiace.
  • Neúspech britskej vlády doručiť brexit k 31. októbru zrejme povedie k predčasným parlamentným voľbám a možno aj k referendu o brexite.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie sa pohybovali väčšinu dňa v pluse, ktorý prinieslo ukľudnenie investorov, hlavne v oblasti globálnych tém. Optimizmus však naštrbili zmiešané firemné výsledky, keď vyložene sklamali čísla spoločností McDonald’s, Hasbro a Travelers. Výraznejšie strácal aj Facebook, keď v zámorí silnejú hlasy na väčšiu reguláciu a kontrolu zo strany antimonopolného úradu. Naopak, darilo sa akciám spoločností Biogen, Procter & Gamble a Harley-Davidson. V závere dňa však došlo k obratu a indexy zamierili nadol, čo spôsobili správy z Británie, kde poslanci odmietli harmonogram prerokovávania zákona týkajúceho sa brexitu. Európske akcie nestihli reagovať na nový brexitový vývoj a utorkové obchodovanie uzavreli s miernymi ziskami.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch stagnovali, keď klesá neistota okolo čínsko-amerického obchodného sporu a napriek tomu, že brexitu bude zrejme odložený, pravdepodobnosť jeho tvrdej verzie bola výrazne zredukovaná.

KOMODITNÉ TRHY

Na pokles akciových trhov reagovalo zlato miernym rastom. Cena ropy sa dokázala stabilizovať po trojdňovom poklese, keď rastú optimistické vyhliadky, že OPEC a jeho partneri na svojom decembrovom zasadnutí zvážia hlbšie zmrazenie produkcie s cieľom podporiť rast ceny komodity.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár reagoval na vývoj v britskom parlamente miernym posilnením voči euru. Brexitové hlasovania skončili nakoniec podľa očakávania porážkou premiéra Borisa Johnsona. V prvom hlasovaní síce prešiel návrh zákona implementujúceho brexitovú dohodu do britského práva, avšak harmonogram jeho schvaľovania poslanci odmietli. Libra v reakcii na tento vývoj stratila voči doláru pol percenta. Najpravdepodobnejším scenárom sa tak v súčasnej dobe javí odklad brexitu o ďalšie tri mesiace.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Brexitová dráma včera napísala ďalšie dejstvo. Britský parlament síce schválil včera večer v druhom čítaní návrh vykonávacieho zákona o dohode o vystúpení Británie z EÚ, ale vzápätí hlasoval proti trojdňovému harmonogramu schvaľovania návrhu vykonávacieho zákona o brexitovej dohode. Britský premiér Boris Johnson predtým v rozprave uviedol, že v takomto prípade vypíše predčasné voľby. Teraz je vysoko pravdepodobné, že dátum brexitu sa opäť odsunie o tri mesiace na 31. január 2020, keďže Johnson bol nútený zákonom poslať žiadosť o odklad rozchodu, hoci ju nepodpísal a poslal ďalší list, v ktorom odmieta toto posunutie. Predseda Európskej rady Donald Tusk, však už avizoval, že bude súhlasiť s posunom brexitu o tri mesiace.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Z makrodát bude dnes zverejnená len októbrová spotrebiteľská dôvera z EÚ.

ZAUJALO NÁS

Bohatí Číňania predbehli Američanov.

Globálna hodnota majetku domácnosti sa podľa analýzy výskumného inštitútu pri švajčiarskej banke Credit Suisse medziročne zvýšila o 2,6 percenta na 360 biliónov dolárov. V prepočte na dospelého človeka sa zvýšila o 1,2 percenta na rekordných 70 850 dolárov. Prvýkrát sa medzi 10 percentami najbohatších ľudí sveta ocitlo viac Číňanov ako Američanov. Najbohatších Číňanov je 100 miliónov a Američanov 99 miliónov.

Spojené štáty a Čína prispeli k rastu celosvetového bohatstva najviac, napriek vzájomnému obchodnému napätiu. Majetok čínskych domácností sa zvýšil z 3,7 bilióna dolárov v roku 2000 na súčasných 63,8 bilióna dolárov. Znásobil sa tak až 17-krát, pričom vo väčšine ostatných krajín sa len strojnásobil. Credit Suisse predpokladá v budúcich piatich rokoch nárast hodnoty globálneho majetku o 27 percent na 459 biliónov dolárov. Počet dolárových milionárov by mohol stúpnuť až na 63 miliónov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *