Sobota 05. decembra. Meniny má Oto

Ranný prehľad trhov 23. 10. 2020

Investície 23.10.2020 | 10:02 0 Komentárov
  • Akciové trhy prešľapovali na mieste bez jasného smerovania, keď čakali na vývoj rokovaní okolo amerického fiškálneho balíčka.
  • Výnosy na amerických dlhopisoch sa posunuli nahor, keď investori špekulujú na to, že napriek súčasnej hustej atmosfére, budú fiškálne stimuly v USA doručené najneskôr začiatkom budúceho roka. A reálna je možnosť, že aj skôr.
  • Zlato sa dostalo pod predajný tlak s rastom pravdepodobnosti skorého doručenia fiškálnych stimulov v USA. Ropa vďaka týmto prospektom poskočila nahor.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie zahájili pred poslednou prezidentskou debatou včerajšie obchodovanie miernym rastom, k čomu prispeli prekvapivo lepšie čísla z amerického trhu práce a realít. V priebehu dňa však rast vystriedali výpredaje a akcie sa znovu ocitli pod tlakom, ktorý prerušili až pozitívne komentáre demokratickej šéfky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej ohľadom blížiacej sa aspoň čiastočnej dohody nového fiškálneho balíčka. Hlavné akciové indexy tak vďaka tomu zakončili obchodovanie nakoniec v zelenom teritóriu. Európske akcie pokračovali v nastolenom negatívnom trende, avšak straty boli len minimálne. Pesimizmus z výraznejšieho poklesu spotrebiteľskej dôvery v Nemecku a novozavádzaných reštriktívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu v krajinách naprieč kontinentom, dokázala kompenzovať nová miliardová pomoc britskej ekonomike, čo pomohlo britským akciám k miernym ziskom.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pod vplyvom očakávanej fiškálnej injekcie a zlepšujúcej sa kondície domáceho trhu práce, pokračovali vo svojom raste výnosy amerických štátnych dlhopisov, ktoré sa vyšplhali až na svoje štvormesačné maximá. Európske dlhopisy kopírovali vývoj v USA a ich ceny takisto mierne klesali. Vo všeobecnosi sú však na znížených úrovniach, keď v Európe zúri druhá vlna koronavírusu, čo bude podkopávať oživovanie sa ekonomík.

KOMODITNÉ TRHY

S ústupom rizikovej averzie v zámorí a posilňujúcim sa dolárom výraznejšie oslabovalo zlato, ktorému sa však podarilo udržať nad 1900 dolárovou hranicou. Ropa si pripísala slušné zisky, keď solídne makrodáta z amerického trhu práce a vidina blížiacej sa fiškálnej pomoci posilnili vyhliadky skôr k rastúcemu ako klesajúcemu dopytu po energii. Komodita našla podporu aj v slovách ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý nevylučuje, že jeho krajina podporí v rámci zoskupenia OPEC+ predĺženie obmedzenia produkcie aj po januári budúceho roka.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu posilňoval americký dolár, ktorý sa úspešne odrazil zo sedemmesačných miním voči konkurencii. Americkej mene pomohol prekvapivý vývoj na trhu práce, kde po dvoch týždňoch rastu konečne ubudlo nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti a to dokonca výraznejšie, než sa čakalo. Naopak v hlbokej defenzíve sa držalo euro, ktorému škodí prudké zhoršovanie epidemiologickej situácie v Európe. Nepotešila ani nemecká spotrebiteľská dôvera, ktorá pre november s druhou vlnou nákazy poklesla výraznejšie ako sa očakávalo.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Prospekty možného doručenia fiškálnych stimulov americkými zákonodarcami v najbližších dňoch sa včera zlepšili po tom, ako predsedníčka Snemovne reprezentantov a líderka demokratov Nancy Pelosiová vyhlásila, že „už takmer majú dohodu“ s republikánskym ministrom financií Stevenom Mnuchinom.
  • V USA včera dorazili pravidelné týždenné dáta z trhu práce. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti dosiahla za týždeň končiaci sa 17. októbrom 787-tisíc oproti 842-tisícom z predchádzajúce reportovacie obdobie. Takisto prišlo k poklesu pokračujúcich žiadosti (za týždeň končiaci 10. októbrom) na 8,37 milióna oproti predošlému obdobiu, keď dosahovali 9,4 milióna. Trh práce sa oživuje, no bude trvať ešte dlho, kým dosiahne stav spred koronašoku. Pozitívne prekvapili znova dáta z realitného trhu, keď predaje starších domov v septembri, ktoré dosiahli medzimesačný rast o 9,4 percenta (vs. konsenzus 4,0 percenta). A napokon index predstihových ukazovateľov- Leading index rástol v septembri o 0,7 percenta po 1,4-percentnom raste v auguste. Ukazuje teda, že rast ekonomiky pokračuje, no jeho tempo sa (aj z pochopiteľných príčin vyššej bázy) spomaľuje.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené maloobchodné tržby z Veľkej Británie za september, ktoré prekvapili až 6,4-percentným medziročnýmn rastom, čo je najrýchlejšie tempo od októbra 2016.
  • Naprieč Európou ako aj v USA budú zverejnené prvé rýchle odhady PMI výrobného aj nevýrobného sektora za október. Vo všeobecnosti sa očakáva spomalenie expanzie oproti septembru v dôsledku neistoty okolo druhej vlny koronavírusu či otáznikov okolo fiškálnych stimulov v USA.
  • Naďalej budú v centre pozornosti rokovania o fiškálnych stimuloch v USA ako aj podniková výsledková sezóna amerických korporácií za tretí kvartál.

ZAUJALO NÁS

Londýnske luxusné domy skupujú Francúzi

Francúzski boháči v tomto roku po prvý krát po viac ako desiatich rokoch ovládli londýnsky trh s luxusnými nehnuteľnosťami. Kvôli brexitu a slabej libre z čela rebríčka vytlačili Číňanov, ktorí nákupu drahých londýnskych rezidencií jasne dominovali od roku 2014. Bohatí Francúzi nakúpili v priebehu prvých deviatich mesiacov až 11 percent všetkých medzinárodne predaných prepychových nehnuteľností. Medzi francúzskymi kupcami najobľúbenejšie domy v luxusných štvrtiach Mayfair, South Kensington a Parson Green.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial