Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Ranný prehľad trhov 23. 2. 2018

Investície 23.02.2018 | 09:34 0 Komentárov
 • Zápisnica ECB ukázala, že podľa centrálnych bankárov by bola teraz zmena slovníka banky na viac jastrabí ešte predčasná.
 • Ropa sa odrazila pri prekvapujúcom poklese jej amerických zásob.
 • Dolár zastavil svoj odraz, keď výnosy amerických dlhopisov prestali rásť.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili vo štvrtok okolo otváracích úrovní, americké v miernych ziskoch po tom, ako sa zastavil rast výnosov na dlhopisových trhoch. Na trhu naďalej prebieha hľadanie nového ekvilibria pri očakávaní vyšších výnosov a redukcii bilancie Fedu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov korigovali svoj predchádzajúci rast, keď časť trhu pristúpila k výberu ziskov zo stávok na pokles cien. Navyše investori sa teraz zamýšľajú, čo je férová hodnota výnosu v súčasnom prostredí pri očakávaní mierneho rastu inflácie, zvyšovania sadzieb Fedom a pri robustnom raste ekonomiky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato klesalo aj napriek oslabeniu sa dolára a poklesu výnosov na dlhopisových trhoch. Ropa rástla, keď zverejnené dáta ukázali na prekvapujúci pokles amerických komerčných zásob komodity.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár zastavil svoj korekčný odraz a opätovne sa dostal pod predajný tlak voči košu hlavných svetových mien, keď sa opäť do popredia dostali neatraktívne valuácie amerických aktív a diery v rozpočte pre daňovú reformu. Navyše trhy očakávajú, že ECB pôjde v stopách Fedu, čo sa týka vypnutia kvantitatívneho uvoľňovania a zvyšovania sadzieb.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera bola publikovaná zápisnica z januárového zasadnutia ECB. Ohľadne sadzieb sa v nej konštatuje, že zmena slovníka sa javí ako predčasná a menová politika sa bude vyvíjať s cieľom vyhnúť sa náhlym a neusporiadaným zmenám veľkého rozsahu. Ohľadne kvantitatívneho uvoľňovania niektorí centrálni bankári požadovali preferenciu zmeny slovníka a odstránenie sklonu ďalšiemu uvoľňovaniu, no nakoniec väčšina odsúhlasila, že zatiaľ je to takisto predčasné. Ohľadne kurzu eura panoval široký konsenzus, že nedávna volatilita je zdrojom neistoty a vyžaduje si monitorovanie. Vo výhľade do budúcnosti bolo konštatované, že zmena slovníka vzťahujúceho sa na menovú politiku bude prehodnotená v úvode tohto roka.
 • Americký centrálny bankár James Bullar sa nechal počuť, že zvyšovanie úrokových sadzieb Fedom príliš rýchlo by mohlo udusiť ekonomický rast. Dodal, že trhové očakávania štyroch zvýšení sadzieb v tomto roku by boli perfektné, hoci jemu sa to javí, ako dosť veľa. Jeho kolega Robert Kaplan povedal, že tri zvýšenia sadzieb v tomto roku by boli primerané, no jeho výhľad sa môže zmeniť za predpokladu, že začne inflácia výraznejšie rásť. Celkovo povedal, že menová politika Fedu je uvoľnená, no cesta k neutrálnej je plochá a nie je tak ďaleko, ako si niektorí myslia. Napokon ďalší centrálny bankár Randal Quarles takisto konštatoval, že pri silnom trhu práce a len dočasnej slabosti inflácie vidí primeranosť postupnej normalizácie menovej politiky.
 • V Nemecku bol včera zverejnený index podnikateľského prostredia podľa IFO za február. Nálada podľa indexu poklesla na 115,4 bodov, čo je 1,6 bodu pod konsenzom. Horšie sú očakávania budúceho vývoja, ktoré poklesli na 105,4 bodu, pri očakávaní poklesu na 107,9 bodu, ale aj hodnotenie súčasnej situácie, ktorej index poklesol na 126,3 bodu, pri očakávaní poklesu na 127 bodov.
 • V USA boli zverejnené pravidelné reporty žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 17. februárom poklesli na 222 tisíc, čo je o osem tisíc menej ako čakal konsenzus. Nadol bola navyše revidovaná aj hodnota predchádzajúceho týždňa. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 10. februárom poklesli o 60-tisíc pod očakávania na 1875 tisíc. Hodnota predchádzajúceho týždňa bola revidovaná nahor o šesť tisíc na 1948 tisíc.
 • V poobedných hodinách bol v USA zverejnený aj januárový index vedúcich indikátorov, ktorý má vypovedať o budúcom stave ekonomiky. Index vzrástol na jedno percento, pričom konsenzus čakal len 0,7 percentný rast.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes už boli zverejnené dáta finalizovaného rastu nemeckej ekonomiky za štvrtý kvartál. Rast najväčšej ekonomiky eurozóny sa však zaobišiel bez zmeny podľa finalizovaných údajov. Medzikvartálne tak nemecká ekonomika rástla 0,6 percentným tempom a medziročne podľa očakávaní 2,3 percentným tempom.
 • Dnes bude ešte zverejnený index spotrebiteľských cien v eurozóne podľa januárovej finalizácie.
 • Trhy môžu zaujať aj prejavy niekoľkých centrálnych bankárov, najmä z Fedu, ale aj februárový report americkej centrálnej banky pre Kongres ohľadom monetárnej politiky.

ZAUJALO NÁS

Svetový predaj smartfónov poklesol po prvýkrát v poslednej dekáde

Predaj smartfónov po celom svete poklesol v štvrtom kvartáli minulého roku o 5,6 percenta, čo je prvý pokles od roku 2004. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Gartner. Jediným výrobcom v prvej päťke, ktorým sa podarilo dosiahnuť medziročný rast boli čínske firmy Huawei a Xiaomi s rastom 7,6 a 79 percent. Podľa spoločnosti sa totiž zákazníci zameriavajú skôr na kvalitné telefóny, ktoré im vydržia dlhšie, ako na nekvalitné „ultra-low-cost“ verzie.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *