Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Ranný prehľad trhov 23. 4. 2018

Investície 23.04.2018 | 10:26 0 Komentárov
  • Akcie pod tlakom pre negativizmus ohľadne Applu a rast dlhopisových výnosov v USA.
  • Americký minister financií Mnuchin je optimistický ohľadom dosiahnutia dohody o obchode s Pekingom.
  • Spotrebiteľská nálada v eurozóne na 20-ročných maximách.

AKCIOVÉ TRHY

Americké aj európske akciové trhy končili v piatok v červenom, keď klesal technologický sektor pre obavy zo slabých predajov iPhonov Applu. Mínusom pre trhy bol aj rast výnosov na amerických dlhopisoch.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnos 10-ročného amerického dlhopisu sa posunul nad 2,95 percenta na najvyššiu úroveň od roku 2014, keď vysoké ceny ropy či iných komodít by mohli prispieť k odrazu inflácie. Mínusom pre ceny dlhopisov bola aj deeskalácia geopolitického napätia. Výrazne však klesli výnosy britských dlhopisov po holubičom prejave šéfa Bank of England Marka Carneyho, ktorý znížil očakávania majového zvýšenia sadzieb centrálnou bankou.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa dostalo pod predaný tlak prameniaci z odrazu dolára a posunu amerických dlhopisových výnosov nahor. Ropa zaznamenala mierne zisky, keď jej nadmerné zásoby vo svete boli znížené. Zaujímavosťou, ktorá sčasti ovplyvnila obchodovanie, boli zlostný tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že kartel OPEC umelo udržuje ceny komodity na vyvýšených úrovniach. To je pochopiteľné, preto sa to nazýva kartel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa v závere týždňa odrazil voči košu hlavných svetových mien vrátate eura, keď mu pomohol rast dlhého konca americkej výnosovej krivky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Napätie okolo obchodnej vojny cez víkend opätovne poľavilo, keď americký minister financií Steven Mnuchin vyjadril opatrný optimizmus ohľadne dosiahnutia dohody s Čínou a navyše poznamenal, že zvažuje návštevu Pekingu. Na druhej strane čínske ministerstvo obchodu vyhlásilo, že by uvítalo takúto návštevu. Ďalšie správy z Pekingu hovoria o tom, že guvernér čínskej centrálnej banky PBOC Yi Gang, že implementácia opatrení, ktorým sa otvára lokálny finančný sektor, prebehne v nasledujúcich pár mesiacoch alebo koncom roka. Zaujímavou správou, ktorá naznačuje pokles geopolitického napätia bolo stretnutie ruského ministra financií Antona Siluanova s jeho americkým náprotivkom Stevenom Mnuchinom, kde si vyjasnili americké sankcie voči Kremľu, no ruská strana neudáva žiadne bližšie detaily, čo si pod tým možno predstavovať.
  • V závere týždňa malo vystúpenie viacero centrálnych bankárov. Jastrab John Williams z Fedu, ktorý opätovne povedal, že má zmysel pokračovať vo zvyšovaní sadzieb v budúcom roku, keď sa ekonomika ďalej zlepšuje. Navyše povedal, že ak by prišlo k spomaleniu tempa rastu, dolár by sa mohol dramaticky posilniť. Šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy sa nechal počuť, že najväčším strednodobým rizikom je nekonzistentný protekcionizmus. Dodal, že ak sa zvyšovanie ciel o 10 percent stane štandardom, svetové HDP by mohlo spomaliť tempo rastu najmenej o dve percentá. Podľa agentúry Bloomberg zdroje z ECB tvrdia, že centrálna banka by si mohla nechať čas až na júlový míting ohľadne rozhodnutia s vypnutím kvantitatívneho uvoľňovania, s cieľom mať viac priestoru pre zhodnotenie súčasného zhoršenia sa predstihových indikátorov.
  • Z dôležitých dát boli v piatok zverejnené len dáta spotrebiteľskej nálady v eurozóne za apríl, ktorá rástla na 0,4 bodu, pričom trh čakal pokles na -0,1 bodu. Spotrebiteľský sentiment sa tak vyrovnal januárovému dvadsaťročnému maximu. Okrem toho bol zverejnený index cien výrobcov z Nemecka, kde rast zaostal za očakávaniami.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V priebehu dopoludnia budú zverejnené flashové indexy sentimentu PMI naprieč Európou za apríl a popoludní zo Spojených štátov. Okrem toho budú v USA zverejnené aj marcové čísla predajov starších domov. Trhy budú pozorne sledovať aj pokračovanie výsledkovej sezóny, kde z veľkých mien zverejnia čísla UBS a Google.  Navyše vystúpi Benoit Coeure z ECB a francúzsky prezident Emmanuele Macron začne trojdňovú návštevu USA.

ZAUJALO NÁS

Najväčšiu dôveru v lídrov majú Číňania.

Až 94 percent Číňanov si myslí, že krajina smeruje správnym smerom. V prípade Američanov je to len 43 percent a v prípade Nemcov len 30 percent. Vyplýva to z ostatného prieskumu IPSOS. Ide o zaujímavý jav, keď Čína je vnímaná ako krajina, kde sa nedodržiavajú ľudské práva a nie je považovaná ani za trhovú ekonomiku na rozdiel od Západu, no napriek tomu má jej obyvateľstvo najväčšiu dôveru v lídrov z pomedzi všetkých krajín v prieskume.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *