Stvrtok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 23. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila kurz eura za príliš slabý.
  • Aj Robert Kaplan z Fedu vidí ďalšie dve zvýšenia sadzieb v tomto roku ako primerané.
  • Grécko sa s veriteľmi nedohodlo na uvoľnení ďalšej tranže peňazí.

AKCIOVÉ TRHY

Americkým akciovým trhom sa už po tretí deň v rade podarilo rásť a pomaly sa blížia k nedávnym maximám. Kontroverznú situáciu vo Washingtone zatienila zahraničná cesta Donalda Trumpa na Strednom východe, ktorá priniesla množstvo obchodných kontraktov pre americké zbrojárske spoločnosti.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych bezpečne vnímaných dlhopisov opäť mierne rástli, keď sa situácia na trhu pomaly stabilizuje. Výnosy amerických a nemeckých dlhopisov tak postupne smerujú k hodnotám spred prepuknutia neistoty okolo Bieleho domu v minulom týždni.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato si aj napriek pozitívnemu sentimentu na akciových trhoch a očakávaniu zvýšenia úrokovej sadzby Fedom v strede júna našlo priazeň investorov. Cena ropy sa naďalej posúva smerom nahor, keď rastú očakávania trhu, že OPEC oficiálne predĺži zníženú produkciu na zasadnutí vo Viedni.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár voči košu hlavných zahraničných mien mierne prehĺbil piatkovú stratu, k čomu nezvyčajne pomohla Angela Merkelová. Nemecká kancelárka totiž označila euro za podhodnotené, čo sa podľa nej podieľa na prebytku obchodnej bilancie Nemecka, na čo euro zareagovalo miernym posilnením.  

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Grécko sa včera s veriteľmi po dlhých rokovaniach nedohodlo na ďalšej úľave z dlhu. Proti dohode bol Medzinárodný menový fond a Nemecko. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem potvrdil, že budú naďalej prebiehať rokovania, tak aby mohla byť dohoda uzavretá na ďalšom mítingu ministrov financií eurozóny. Tvrdý deadline je v júli, kedy bude musieť Grécko zaplatiť sedem miliárd eur za maturujúce dlhopisy.
  • Angela Merkelová označila veľký obchodný prebytok Nemecka ako výsledok príliš slabého eura v dôsledku uvoľnenej menovej politiky.
  • Guvernér nemeckej Bundesbanky Jens Weidman síce pripustil, že aktuálne sú inflačné tlaky utlmené, no naznačil, že inflácia by sa mohla výraznejšie odraziť s postupujúcou obnovou ekonomiky eurozóny a poklese miery nezamestnanosti.
  • Robert Kaplan z Fedu povedal, že dve ďalšie zvýšenia sadzieb v tomto roku sú napriek ostatným slabších inflačným dátam primerané.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno bol zverejnený detailný rast HDP Nemecka za prvý kvartál, ktorý potvrdil rýchly odhad tempa rastu 0,6 percenta medzikvartálne a 2,9 percenta medziročne. Okrem toho budú v Európe zverejnené prvé rýchle odhady nálady vo výrobe a službách podľa PMI ako aj májový manažérsky prieskum Ifo z Nemecka. V USA budú takisto zverejnené flashové PMI výroby aj služieb. Dnes bude mať vystúpenie aj viacero centrálnych bankárov: Benoit Coeure z ECB, Laela Brainardová, Charles Evans ako aj Neel Kashkari z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Zahraničná cesta Donalda Trumpa priniesla ovocie

Návšteva Saudskej Arábie americkým prezidentom Donaldom Trumpom poslala akcie amerických zbrojárskych spoločnosti na historické maximá po tom, čo sa krajiny dohodli na obchodoch v hodnote 110 miliárd amerických dolárov. Počas ďalších desiatich rokov by sa ich hodnota mala dostať až na 350 miliárd dolárov. Nejedná sa pri tom o prvý takýto impulz. V roku 2009 uzavrelo USA so Saudskou Arábiou približne 40 obchodov s výzbrojou, na čo zareagoval zbrojársky fond iShares U.S. Aerospace & Defense ETF počas jedného mesiaca rastom 3,3 percenta, čo predstavovalo dvojnásobok rastu indexu S&P500.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *