Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Ranný prehľad trhov 23. 5. 2019

Investície 23.05.2019 | 10:35 0 Komentárov
  • Nervozita z obchodnej vojny naďalej kvári akciové trhy.
  • Zápisnica z májového zasadnutia Fedu ukázala, že centrálna banka bude teraz vyčkávať a nebude meniť menovú politiku.
  • Ropa výrazne klesla v reakcii na veľký nárast zásob amerických ropných produktov.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie sa ocitli v červenom teritóriu, keď im nepomohlo ani zverejnenie zápisnice zo zasadnutia Fedu. Americká centrálna banka zostáva opatrná a vyčkáva na ďalší ekonomický vývoj pred zmenou nastavenia menovej politiky. Neistotu na trhy vniesol svojím vyhlásením americký minister financií Steven Munich, ktorý uviedol, že nové kolo rokovaní nie je na programe dňa. V čele poklesu stál technologický sektor s akciami spoločnosti Qualcomm, ktoré po obvinení z porušenia antimonopolných pravidiel pri výrobe čipov zaznamenali najväčší denný prepad cien od januára 2017, na úrovni 10 percent. Obchodná neistota nepriala ani európskym akciám, ktoré sa poväčšine držali v negatívnom pásme, čomu nepridalo ani rastúce napätie okolo brexitu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rast averzie voči riziku spojený s poklesom cien akcií a brexitovou neistotou, upriamil pozornosť investorov k bezpečným prístavom, ako sú štátne dlhopisy. To sa prejavilo v raste cien a poklesu výnosových kriviek amerických aj európskych dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Pokles cien akcií pomohol zlatu odraziť sa zo svojich trojtýždňových miním. Ropa reagovala prudkým prepadom cien na ďalší prekvapivý nárast amerických zásob suroviny druhý týždeň v rade, na úrovni takmer 5 miliónov barelov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Zdá sa, že ten, kto najviac ťaží z čínsko-amerického obchodného napätia je americký dolár, v ktorom investori hľadajú bezpečné útočisko. Táto skutočnosť spolu s potvrdením postoja Fedu, ktoré v momentálnej situácii neplánuje pristúpiť k znižovaniu sadzieb, ho včera držala na takmer mesačných maximách. Naopak britská libra aj napriek rastúcej aprílovej inflácii, k cieľovým hodnotám Bank of England, sa naďalej prepadá na tohtoročné minimá pod ťarchou vidiny, že premiérke Therese Mayovej sa nepodarí prekonať patovú situáciu a nedokáže získať v parlamente dostatočnú podporu na štvrté hlasovanie pre jej dohodu o vystúpení Británie z EÚ.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola zverejnená zápisnica z májového zasadnutia Fedu pred troma týždňami, ktoré sa však konalo ešte pred vyostrením čínsko-amerického obchodného sporu. Zápisnica ukázala, že centrálna banka nebude zrejme meniť nastavenie menovej politiky nejaký čas, keď väčšina bankárov označila trpezlivosť a vyčkávaciu taktiku za primeranú. Konštatovali, že udržateľný ekonomický rast pri silnom trhu práce a inflačný symetrický cieľ dvoch percent sú najpravdepodobnejšie scenáre vývoja. Ostatné oslabenie inflačných tlakov nastalo podľa Fedu pre idiosynkratické faktory ako napríklad pokles cien oblečenia či služieb správy aktív.
  • Včera bola zverejnená séria inflačných dát z Veľkej Británie za apríl. Medzimesačne síce prišlo k zrýchleniu rastu cien na 0,6 percenta z 0,2 percenta v marci, no to bolo menej ako čakal trh. To isté platí aj na medziročnej báze, keď dáta ukázali 2,1-percentný rast po 1,9-percentnom tempe v marci. Na druhej strane dáta ukázali, že maloobchodné ceny rástli o niečo rýchlejšie ako čakal trh.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes ráno boli zverejnené detailné čísla rastu nemeckej ekonomiky za prvý kvartál (0,4 percenta medzikvartálne a 0,6 percenta medziročne), ktoré ukázali, že krajina sa dostala zo stagnácie na konci roka 2018 vďaka najväčšiemu odrazu spotreby domácností za takmer osem rokov, čo vykompenzovalo pokles výrobného sektora a ťažkosti automotive priemyslu.
  • Naprieč Európou budú zverejnené rýchle odhady nálady podľa PMI za máj vo výrobnom sektore, sektore služieb ako aj kompozitný PMI.
  • Okrem toho bude zverejnený aj májový sentiment ZEW z Nemecka medzi finančnými expertmi.
  • Popoludní ECB zverejní zápisnicu zo svojho ostatného májového zasadnutia.
  • V USA budú zverejnené takisto rýchle odhady sentimentu podľa PMI za máj spolu s aprílovými predajmi nových domov a pravidelnými týždennými novými a pokračujúcimi žiadosťami o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Praotec všetkých áut Porsche ide do dražby

Najstarší automobil, ktorý kedy nosil znak automobilky Porsche, je na predaj. Jediný z troch dochovaných prototypov z roku 1939, ktorý konštruoval sám Ferdinand Porsche, a predchádzal prvému modelu nemeckej automobilky, typu 356, bude dražiť aukčná sieň RM Sotheby’s. Podľa odhadu by sa mohla jeho cena vyšplhať až na 20 miliónov dolárov, čo by z vozu označovaného ako Type 64 urobilo najdrahšie Porche všetkých čias.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *