Pondelok 23. júla. Meniny má Oľga

Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Investície 23.06.2017 | 10:05 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Spotrebiteľská dôvera v eurozóne na 16-ročných maximách.
  • James Bullard tvrdí, že projekcia zvyšovania sadzieb Fedom je zbytočne agresívna.
  • Dnes je presne jeden rok od britského referenda o brexite.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali v relatívne pokojnom obchodovaní, keď im nateraz chýbal výraznejší impulz pre pohyb a trhy aktuálne započítali už väčšinu predchádzajúcich makrodát, korporátnych výsledkov či krokov centrálnych bánk.

DLHOPISOVÉ TRHY

Aj na dlhopisových trhoch chýbal výraznejší vzruch a výnosy ostávali na nízkych úrovniach vzhľadom na to, že nízke ceny ropy budú znižovať inflačné tlaky, čo  by mohlo následne menové politiky udržať stále uvoľnené.

KOMODITNÉ TRHY

Ani ceny zlata sa výraznejšie neposúvali, keďže sa neprebehol zásadnejší pohyb výnosov na dlhopisoch. Cena ropy sa odrazila z 10-mesačného minima, čo však bola skôr technická korekcia a nie zmena názoru trhu na to, že vysoký stav svetových zásob začne rýchlejšie klesať.

DEVÍZOVÉ TRHY

Kurz eura voči doláru ostal stabilný bez väčších zmien pri nedostatku podstatnejších kurzotvorných impulzov na trhu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  •  V eurozóne bol v poobedných hodinách zverejnený odhad prieskumu spotrebiteľskej dôvery za mesiac jún, ktorý odhalil najlepší sentiment za posledných 16 rokov. Prieskum Európskej komisie dosiahol hodnotu záporných 1,3 bodu, keď vzrástol zo záporných 3,3 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Hodnota za širšiu Európsku úniu taktiež vzrástla, dosahujúc záporných 2,2 bodov. Optimizmus je podporený najnižšou nezamestnanosťou od roku 2009 ale aj silným akciovým trhom, ktoré sa stávajú atraktívnejšími v globálnom meradle.
  • James Bullard z Fedu povedal, že trajektória zvyšovania sadzieb Fedom naznačená v dot-plot grafe je zbytočne agresívna a nevhodná vzhľadom k súčasnej situácii. Okrem toho mal prednes aj jeho kolega Jerome Powell, ktorý sa vyjadroval k regulácii bankového sektora, keď presadzuje jej zjednodušenie.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe aj v USA budú zverejnené finalizácie indexov nákupných manažérov (PMI) za sektor služieb a výroby za jún. Inak žiadne dôležitejšie dáta zverejnené nebudú.

ZAUJALO NÁS

Paradox centrálnych bánk

Kým ešte pred dekádou a najmä v 70-tych či 80-tych rokoch centrálne banky tvrdo a zúfale bojovali proti vysokej inflácii dnes sa situácia otočila. Robia zúfalé kroky pre to, aby tu aspoň nejaká inflácia bola a snažia sa ju vytvoriť. Svet centrálneho bankovníctva ako by sa otočil o 180 stupňov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *