Streda 08. apríla. Meniny má Albert

Ranný prehľad trhov 23. 8. 2019

Investície 23.08.2019 | 11:04 0 Komentárov
 • Prekvapivé zhoršenie PMI v USA.
 • Lepšie PMI v európe hlásia augustové zotavenie ekonomiky.
 • Zhoršená spotrebiteľská dôvera v eurozóne.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie včera bojovali o svoje jasné smerovanie až nakoniec skončili mierne v strate. Investori vyčkávali na dnešný kľúčový prejav šéfa Fedu Jeromeho Powella na ekonomickom sympóziu v Jackson Hole, v ktorom by mohol naznačiť ďalšie smerovanie menovej politiky americkej centrálnej banky. Ako prekážkou rastu fungovali horšie makrodáta z výrobného sektora a ďalšie twitterove útoky amerického prezidenta Donalda Trumpa na menovú politiku Fedu. V zelenom sa podarilo ocitnúť len užšiemu blue chips indexu Dow Jones, ktorý nahor potiahli akcie Boeingu. Európske akcie výraznejšie strácali, keď ešte spracovávali stredajšiu zápisnicu z posledného zasadnutia Fedu. Akciám nepomohlo ani mierne zotavenie ekonomiky v auguste podľa indexov PMI.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ukľudnenie recesných obáv, napriek zhoršeniu vo výrobnom sektore USA, dokázalo skonsolidovať dlhopisové výnosy, ktoré podporili aj vyjadrenia čelných predstaviteľov Fedu, ktorí nevidia potrebu ďalšieho znižovania úrokových sadzieb. Americký 10-ročný výnos zrástol nad 1,6 percenta. Európske dlhopisy kopírovali vývoj tých amerických a nemecký výnos s rovnakou splatnosťou rástol k hranici -0,6 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato napriek slabšiemu doláru trpelo na rastúce dlhopisové výnosy a vrátilo sa tesne pod hranicu 1500 dolárov. Ceny ropy skončili nižšie, čo bolo ovplyvnené obavami z rastúcej ponuky komodity a klesajúceho dopytu po energii pre spomaľovanie globálnej ekonomiky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár mierne oslaboval po horších indexoch PMI za august, ale hlavnú pozornosť smeruje k dnešnému vystúpeniu Powella. Divokú seansu prežil menový pár EUR/USD, ktorý striedal svoje denné horné a dolné hranice, až nakoniec skončil na zelenej nule. Euro najprv posilňovalo vďaka lepším indexom PMI, ale nakoniec ho zrazila zhoršená spotrebiteľská dôvera v eurozóne za august.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • K súčasnej menovej politike Fedu sa vyjadrili aj dvaja jeho čelní predstavitelia, ktorí sa nestotožňujú s jeho posledným krokom znížiť preventívne úrokové sadzby. Prezidentka kansaského Fedu, Esther George sa vyjadrila, zníženie sadzieb nebolo potrebné. Medzitým zas prezident Fedu vo Philadelphii, Patrick Harker podotkol, že nevidí potrebu ďalšieho znižovania sadzieb a centrálna banka by mala určitú dobu držať úrokové sadzby nezmenené.
 • V záplave obáv z budúceho vývoja európskej ekonomiky včera potešilo zverejnenie predbežných výsledkov indexov nákupných manažérov v eurozóne aj Nemecku, ktoré naznačilo mierne zotavenie ekonomiky v auguste. PMI  vo výrobnom sektore Nemecka vzrástol zo 43,2 bodu na 43,6 bodu, pričom očakávanie bolo že sa mierne zhorší na 43 bodov. Zlepšil sa rovnaký údaj aj v eurozóne keď vzrástol zo 46,5 bodu na 47 bodov. Napriek prekvapivému nárastu zostáva výrobný sektor v Európe naďalej v hlbokej kontrakcii. Ekonomiku naďalej ťahajú služby, ktoré v Nemecku síce mierne poklesli z 54,5 bodu na 54,4 bodu, ale v eurozóne vzrástli z 53,2 bodu na 53,4 bodu. Kompozitné PMI tiež naznačilo zlepšenie, keď v Nemecku vzrástlo z 50,9 bodu na 51,4 bodu a v eurozóne z 51,5 bodu na 51,8 bodu.
 • Spotrebiteľská dôvera v eurozóne sa v auguste opäť zhoršila na mínus 7,1 bodu.
 • Indexy nákupných manažérov za august boli zverejnené aj v USA, ale priniesli opačný pocit ako na Starom kontinente. PMI vo výrobe prekonalo hranicu medzi konjunktúrov a kontrakciou a prepadlo sa z 50,4 bodu na 49,9 bodu. Výraznejší prepad zaznamenali služby, ktoré poklesli z 53 bodov na 50,9 bodu. Kompozitné PMI sa hýbalo rovnakým smerom a pokleslo z 52,6 bodu na 50,9 bodu. Index vodcovstva v júli vykázala mierne zlepšenie, keď vzrástol o 0,5 percenta.
 • Dobrú kondíciu si naďalej udržiava americký trh práce, keď počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa naďalej drží okolo solídnych 200 tisíc, keď poklesli z 221-tisíc v predchádzajúcom týždni na 209-tisíc. Výraznejšie poklesli aj pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré poklesli z 1728 tisíc na 1674 tisíc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Z makrodát dnes bude zverejnený len predaj nových domov v USA za júl.
 • Všetky oči budú smerovať na hlavnú udalosť dneška, ktorou je vystúpenie predsedu Fedu Jeromeho Powella na sympóziu v Jackson Hole, ktorý by mohol naznačiť ďalšie smerovanie menovej politiky americkej centrálnej banky.
 • Na druhej strane oceánu nadviaže v sobotu ostro sledované stretnutie G7, kde je na programe dlhá rada tém od obchodného vzťahu USA-Čína a USA–Európa, ako aj digitálne zdanenie a iné.

ZAUJALO NÁS

Strata záujmu o Britániu

Počet občanov z krajín EÚ, ktorý sa sťahujú do Veľkej Británie dlhodobo klesá, pričom najväčší odliv nastal až s príchodom brexitu. V minulom roku pribudlo len 59-tisíc ľudí z krajín EÚ, čo je najmenej od roku 2013. Vôbec najvýraznejšiu stratu o život v Británii stratili občania nových krajín v EÚ ako Slovensko, Česko, Poľsko, Slovinsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko. Počet občanov týchto krajín, ktorý opustili Britániu bol dokonca o sedem tisíc vyšší ako tých, ktorý sa sem prisťahovali.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *