Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Ranný prehľad trhov 23. 9. 2020

Investície 23.09.2020 | 09:11 0 Komentárov
  • Americké akciové trhy sa včera odrazili a zastavili prvý štvordňový pokles od februára.
  • Šéf Fedu Jay Powell vyhlásil, že centrálna banka bude podporovať ekonomiku tak dlho, ako to bude potrebné.
  • Kurz EUR/USD klesol pod hladinu 1,17 na dvojmesačné minimá po tom, ako prezident chicagkského Fedu Charles Evans pripustil zvýšenie sadzieb v USA ešte pred tým, ako priemerná inflácia dosiahne dve percentá.

AKCIOVÉ TRHY

Americká Wall Street zakončila po štyroch dňoch konečne v pluse, keď za trhovým obratom stálo hlavne otupenie prvotného šoku z novej bankovej aféry prania špinavých peňazí a zmiernenie obáv z protivírusových reštriktívnych opatrení, nakoľko podľa najnovších čísel sa epidemiologická situácia zhoršila z veľkých ekonomík len vo Veľkej Británii. Sentimentu pomohli aj slová šéf Fedu Jeromeho Powella, ktorý pri vystúpení v Snemovni reprezentantov povedal, že centrálna banka bude pomáhať ekonomike tak dlho ako to bude potrebné. Tieto slová zatienili aj negatívne pôsobiace prieťahy schválenia ďalšieho balíčka fiškálnej podpory v americkom Kongrese. Darilo sa predovšetkým technologickému sektoru, ktorý ťahali veľký hráči ako Amazon, Twitter, Microsoft, Apple či Alphabet. Naopak prudko strácala Tesla v reakcii na slová Elona Muska v predvečer „Battery Day“, že chystané novinky spoločnosti sa nedostanú do produkcie v najbližších dvoch rokoch. Pozadu zostali európske akcie, ktoré sa síce oklepali z pondelkových prepadov, avšak vymazali len malú časť strát.

DLHOPISOVÉ TRHY

Dlhopisové výnosy v zámorí sa napriek otočeniu rizikovej nálady skôr konsolidovali ako rástli, keďže obavy z možných nových protikoronových opatrení a oneskorenie nového federálneho stimulačného balíčka na pomoc ekonomike aj naďalej medzi investormi miešali karty. Situácia v Európe bola o čosi priaznivejšia a výnosy v jadre eurozóny stúpali strmšie.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pod tlakom silného dolára pokleslo na 1900 dolárovú hranicu. Ropa zaznamenala menší odraz po pondelkovom páde, keď investori vsadili na druhý týždenný pokles amerických zásob v rade. Tomu nahráva aj sezóna hurikánov v Karibiku, ktorá ohrozuje americkú produkciu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Po Powellovom uistení, že americká centrálna banka bude aj naďalej podporovať ekonomiku, vystúpil dolár voči euru na osemtýždňové maximum. Pomohli mu aj jastrabo vnímané slová šéfa chicagského Fedu Charlesa Evansa o možnosti zvýšiť úrokové sadzby ešte pred tým, ako priemerná inflácia dosiahne dvojpercentnú úroveň.Oslabovala libra, ktorej nesvedčí zhoršovanie epidemiologickej situácie a zavádzanie nových karanténnych opatrení v krajine.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Trhy si pozorne včera všímali vystúpenie šéfa Fedu Jerome Powella, ktorý sa zaviazal, že centrálna banka bude pomáhať ekonomike dostať sa z koronakrízy tak dlho, ako to bude potrebné. „Zostávame zaviazaný využiť všetky nástroje na to, čo vieme, tak dlho ako to bude potrebné, aby sme zaistili obnovu najrýchlejšie ako to pôjde s cieľom limitovania trvajúcich škôd na ekonomiku.“ Powell konštatoval, že hoci ekonomika sa zlepšuje, celková ekonomická aktivita ako aj úroveň zamestnanosti je stále pod koronaúrovňami. Powell dodal, že verí v plnú obnovu ekonomiky, hoci cesta bude komplikovaná a plná neistôt.

Podľa prezidenta chicagského Fedu Charlesa Evansa ani nový guidance centrálnej banky ohľadne inflačného priemerovania nevylučuje možnosť zvýšiť sadzby pred dosiahnutím priemernej inflácie na úrovni dvoch percent. Trhy tieto slová vnímali ako mimoriadne jastrabie, výsledkom čoho bolo posilnenie sa dolára na dvojmesačné maximá voči euru.

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu prijala legislatívu, ktorá zabráni zatvoreniu vládnych úradov po 11. decembri, keď boli prijaté opatrenia na pomoc farmárom a potravinová pomoc pre nízkopríjmové skupiny. Dnes by o legislatíve mal hlasovať aj Senát.

Včera boli zverejnené čísla spotrebiteľskej dôvery z eurozóny za september, ktorá narástla na -13,9 bodu z augustových – 14,7 bodu a je najvyššie od marca. Spotrebiteľský dopyt pritom v prvej časti odrazu z koronašoku ťahal ekonomiku.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Už ráno bola zverejnená spotrebiteľská dôvera v Nemecku podľa GfK za október, ktorá sa mierne zlepšila na 1,6 bodu zo septembrových -1,6 bodu.

Dnes budú naprieč Európou zverejnené flashové odhady nálady v sektore služieb a výroby podľa prieskumov PMI za september.

Rovnaké prieskumy PMI budú zverejnené aj zo Spojených štátov.

Okrem toho bude mať vystúpenie viacero centrálnych bankárov Fedu.

ZAUJALO NÁS

Luxusný home office na Maledivách

Luxusný rezort Nautilus Maledives bojujúci s biednou turistickou sezónou, sa snaží využiť súčasnú pandémiu naplno. Všetkým, ktorí robia z domu ponúka skutočne exkluzívnu možnosť. Stačí mať negatívny výsledok na covid-19 a 52 tisíc dolárov a v ponuke je súkromné pracovisko na 21 dní, ktoré v sebe zahŕňa osobného asistenta, skákanie do bazénu, pitie ovocných kokteilov, výhľad na Indický oceán od pracovného stola, hodinu jogy denne a výlety za zapadajúcim slnkom.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial