Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Ranný prehľad trhov 23. júna

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Dnes vo Veľkej Británii prebieha referendum o (ne)vystúpení z EÚ.
  • Na trhoch možno preto očakávať zvýšenú volatilitu.
  • Medzinárodný menový fond znížil odhad rastu ekonomiky USA v tomto roku.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v stredu rástli už štvrtý deň v rade, keď pokračoval rast započítavania toho, že po dnešnom britskom referende nepríde k Brexitu. Wall Street však končila v miernych stratách, keď mal na ňu väčší vplyv pokles cien ropy. Nepomohli jej ani optimistické slová šéfky Fedu Janet Yellenovej o tom, že slabosť tvorby pracovných miest v Spojených štátov zaznamenaná v máji by mala byť len dočasná.

Dlhopisové trhy

Pokles nervozity na trhoch pre pokles pravdepodobnosti Brexitu, ktorý vyplýva z ostatných prieskumov verejnej mienky, znamenal tendenciu opatrného rastu výnosov štátnych dlhopisov Nemecka či Spojených štátov.

Komoditné trhy

Zlato kleslo na dvojtýždňové minimá pod 1 270 dolárov, keď trhy očakávajú, že v dnešnom britskom referende zvíťazí tábor za zotrvanie v EÚ. Ropa zaznamenala hlboké straty a ponorila sa pod 50– dolárovú hranicu v reakcii na menší ako predpokladaný pokles zásob amerických ropných produktov podľa pravidelných týždenných štatistík ministerstva energetiky USA.

Devízové trhy

Euro a libra sa posilňovali voči doláru a silu čerpali z oddiskontovávania šancí na Brexit v dnešnom britskom referende o (ne)vystúpení z EÚ. Z vystúpenia šéfky Fedu Janet Yellenovej pred Kongresom navyše vyplýva, že šanca na zvýšenie sadzieb v USA v lete je mizivá. 

Dôležité správy z ekonomiky

Z makrodát včera trhy zaujímali americké čísla z realitného trhu v podobe predajov existujúcich domov za máj, ktoré narástli na deväť ročné maximum. Hlavný dôvodom je zlepšujúca sa ponuka, ktorá zvyšuje výber u kupujúcich, čo podporuje argumenty, že americká ekonomika stojí na pevných nohách aj napriek prudkému poklesu rastu pracovných miest v minulom mesiaci. Predaje existujúcich domov narástli medzimesačne o 1,8 percenta, čo bolo v súlade s očakávaniami, na anualizovaný počet 5,53 milióna, čo je najviac od februára 2007, teda od obdobia spred hypotekárnej krízy v USA. Medziročný rast bol 4,5 percenta.
Medzinárodný menový fond zrevidoval odhad rastu ekonomiky USA v tomto roku smerom nadol z 2,4 percenta na 2,2 percenta, pričom ponechal odhad rastu pre budúci rok vo výške 2,5 percenta. Zároveň vyzval Fed, aby akceptoval dočasné mierne prekročenie dvojpercentného inflačného cieľa v najbližšom čase, tak aby bol tento cieľ splnený zo strednodobého hľadiska zhora.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Je uplne jasné, že hlavnou udalosťou dňa bude britské referendum o (ne)vystúpení z EÚ, na ktorého výsledky budú zajtra ráno trhy netrpezlivo a volatilne čakať.
  • Z makrodát budú dnes naprieč Európou zverejnené júnové rýchle odhady prieskumov aktivity v sektore služieb a výroby merané indexmi nákupných manažérov (PMI).
  • V USA budú zverejnené pravidelné týždenné dáta nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti, júnový prieskum aktivity v spracovateľskom priemysle v okolí Kansasu, májový index predstihových ukazovateľov a rýchly odhad indexu nákupných manažérov vo výrobe (PMI) za jún.

Zaujalo nás

Prípadný Brexit zametie trhmi, ekonomikou však nie

Referendum o Brexite je postrachom, ktorý na finančné trhy priniesol zvýšený negatívny sentiment spolu s rizikom a volatilitou pre celé spektrum tried aktív.  Čokoľvek sa však dnes stane, aj prípadný neočakávaný scenár, kde sa Briti rozhodnú Európsku úniu opustiť, pre tamojšiu ekonomiku či iné európske ekonomiky to fundamentálnu zmenu neprinesie. Zhoduje sa na tom viacero stratégov veľkých svetových bánk ako aj množstvo ekonómov. Podľa slov Scotta Wrena, stratéga pre globálne akcie Wells Fargo, bude „faktor strachu síce hnať finančné trhy, no ekonomický faktor bude výrazne menší, predovšetkým z dlhodobého hľadiska“.

Okrem toho, podľa Wrena môžu Spojené štáty dostať ešte väčšiu nálepku bezpečného prístavu so solídnou ekonomikou. Zároveň sa dá očakávať, že napriek existujúcej politickej nevôli, ktorá by v prípade Brexitu u ostatných členských krajinách EÚ vznikla, jednotlivé krajiny budú chcieť obchodovať s Britániou čo podnieti vznik bilaterálnych obchodných dohôd.

Náš scenár základný scenár však stále je, že rozum prekoná srdce a Briti si zvolia ekonomicky racionálnejšiu a menej politicky motivovanú voľbu Bremain, teda zotrvanie v EÚ. 

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Tagy Brexit trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *