Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Ranný prehľad trhov 23. marca 2017

Investície 23.03.2017 | 09:27 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Otázny výsledok dnešného hlasovania Kongresu o zmene Obamacare zvyšuje nervozitu na trhoch.
  • Vyjednávač EÚ o brexite Michel Barnier trvá najskôr na uzavretí rozvodového účtu pred začatím rokovaní s Londýnom.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy mierne vzrástli po upokojení situácie a prehodnotení prehnaného poklesu. Investorom ostáva len sledovať dnešný vývoj v Kongrese, či prejde otázne hlasovanie o Obamacare, ktoré by v prípade zlyhania mohlo naštrbiť jednotu republikánov. Európske akciové trhy naopak bez rastových impulzov prehlbovali straty.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rast zaznamenali aj bezpečne vnímané aktíva na čele so štátnymi dlhopismi USA a Nemecka. Výnosy amerických dlhopisov poklesli na trojtýždňové minimá, vzhľadom na potenciálne nedosiahnutie konsenzu v americkom kongrese o úprave Obamacare, pričom ich nasledovali aj dlhopisy Nemecka.

KOMODITNÉ TRHY

Zo svojho statusu bezpečného prístavu ťažilo aj zlato, ktoré útočilo na hranicu 1 250 amerických dolárov za troyskú uncu. Ropa klesla po zverejnenom raste amerických zásob, pričom severomorský Brent sa chvíľami dostal pod hranicu 50 dolárov za barel po prvýkrát v tomto roku.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár poklesol voči košu hlavných zahraničných mien už po šiesty po sebe idúci deň, pričom voči euru sa na konci dňa obchodoval len tesne nad 108 dolárových centov. Dolárových investorov už od začiatku roku zneisťuje nedostatok informácií ohľadom znižovania korporátnych daní, ako aj potenciálna nejednotnosť republikánov, ktorá by mohla skomplikovať prijímanie ďaľších zákonov. 

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Necelých 24 hodín pred hlasovaním Snemovne reprezentantov o reforme Obamacare sa stále zdá, že nebude dostatok hlasov na jej schválenie, keďže časť republikánskych reprezentantov – skupina, ktorá sa označuje ako Freedom Causus ich odmieta. Pokračujú však intenzívne rokovania a náš základný scenár je taký, že nakoniec by sa mala zrodiť dohoda na republikánskej strane a zákon by mal vyť prijatý. To by malo následne znížiť odpor voči zákonu aj v Senáte, kde majú takisto republikáni väčšinu.
  • Zaujímavé správy dorazili z politiky. Hlavný vyjednávač EÚ ohľadne brexitu Michel Barnier opäť pripomenul, že s Londýnom začnú rokovania o nastavení budúcich vzťahov až po tom, ako sa dohodne rozvodový účet (pripomíname, že Londýn chcel paralelné rokovania). Barnier naznačil, že je možné dosiahnuť aj prechodnú zmluvu, no tá bude vychádzať z európskeho práva.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú opäť zverejnené žiadne dáta, ktoré by dokázali pohnúť trhmi.
  • Pozornosť trhových hráčov sa bude sústreďovať najmä na vystúpenie hlavy Fedu Janet Yellenovej.
  • Trhy budú navyše pozorne sledovať výsledok hlasovania Kongresu o Obamacare. Ak neprejde mohlo by to byť skorým indikátorom toho, že aj ďalšie opatrenia prezidenta Trumpa by mohli mať veľké potiaže byť schvlálnené, čo by mohlo výraznejšie podkopať sentiment na trhoch.

ZAUJALO NÁS

UBS predstavila poplatok z vkladov

Najväčšia banka podľa spravovaného majetku UBS Group predstavila poplatok z vkladov presahujúcich 1 milión eur vo výške 0,6 percenta. Poplatok reflektuje extrémne nízke úrokové sadzby v eurozóne so zároveň sprísňujúcimi sa reguláciami. Zvyšujúci počet bánk preto začína s prenosom týchto poplatkov pri vyšších objemoch na klientov. Klientom, ktorí s týmito podmienkami nesúhlasia umožní UBS okamžité zatvorenie účtov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *