Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Ranný prehľad trhov 23. septembra

Investície 23.09.2016 | 11:19 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Mario Draghi označil bankový sektor eurozóny za preplnený
  • Bank of England nadhodnotila dopad brexitu na ekonomiku, tvrdí Kristin Forbesová
  • Akciové trhy indikujú pokračujúcu éru lacných peňazí

Akciové trhy

Európske aj americké akciové trhy včera čerpali energiu zo signálov, že čas lacných peňazí sa ešte neskončil. Rozhodnutie Fedu nezvýšiť úrokovú sadzbu pôsobilo ako mocný rastový impulz pre akciové trhy, napriek komentárom predstaviteľov Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) o pravdepodobnom zvýšení úrokovej sadzby na decembrovom zasadnutí.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA len mierne klesli, zatiaľ čo nemecké sa opäť dostali do negatívneho teritória v reakcii na nečinnosť americkej centrálnej banky.

Komoditné trhy

Zlato vzrástlo vďaka spomínanému odloženiu zvyšovania úrokovej sadzby Fedom, keďže predstavuje protiváhu úročeným aktívam. Rastu ceny ropy pomáhajú rozhovory Iránu a Saudskej Arábie ktoré vedú už po druhý deň v sídle OPECu vo Viedni. Rozhovory významných regionálnych rivalov pridávajú význam na zasadnutí OPECu budúci týždeň v Alžírsku, kde budú členské krajiny rokovať o znížení produkcie. Obom komoditám pomohol slabší dolár v ktorom sú denominované.

Devízové trhy

Dolár počas dňa oslabil voči košu väčšiny hlavných svetových mien vzhľadom na rozhodnutie americkej centrálnej banky neuťahovať monetárnu politiku. Britská libra posilnila voči euru, keď členka britskej centrálnej banky Kristin Forbesová povedala, že Bank of England nadhodnotila dopad brexitu na ekonomiku a nevidí dôvod na ďalšie uvoľňovanie monetárnej politiky.

Dôležité správy z ekonomiky

Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA za týždeň končiaci sa 17. septembrom klesli z 260 tisíc v minulom mesiaci na 252 tisíc, čo je o 9 tisíc žiadateľov menej ako konsenzus. Podobne klesali pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci sa 10. septembrom, keď z 2149 tisíc klesli na 2133 tisíc čo je 7 tisíc pod očakávaniami. Nové žiadosti sa tak stále držia pod hranicou 300 tisíc žiadateľov, indikujúc zdravý trh práce len deň po zasadaní Fedu ktorý očakáva ďalší rast zamestnanosti.
Predaje existujúcich domov v USA v auguste medzimesačne klesli o deväť desatín percenta na 5,33 milióna, napriek očakávanému rastu 1,1 percenta. Predaj existujúcich nehnuteľností potvrdzuje trend poklesu v začatej výstavbe a vydaných stavebných povoleniach zverejnených na začiatku týždňa.
Dôvera spotrebiteľov eurozóny v auguste vzrástla o tri desatiny bodu na záporných 8,2 bodu v súlade s konsenzom. Zverejnenie indikuje slabý dopad britského referenda na spotrebiteľov kontinentu a ekonomika by tak v treťom kvartáli mohla naďalej rásť stálym tempom.
Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi vo svojom včerajšom vyhlásení uviedol ako dôvod nízkych ziskov bankového sektora v eurozóne vysoký počet bánk. Európske banky sa sťažujú predovšetkým na takmer nulové úrokové sadzby, ktoré ohrozujú rentabilitu ich podnikania.
Členka Bank of England (BoE) Kristin Forbesová tvrdí, že britská centrálna banka neodhadla dopad neistoty vyplývajúcej z Brexitu a mala by prehodnotiť svoj ekonomický výhľad. Pripúšťa že nedostatok transparentnosti a by mohla ohroziťprílev zahraničných investícií a spotrebu domácností, no dopad na rast ekonomiky nepokladá za tak kritický ako očakáva BoE. Nevidí tak dôvod pre ďalšie stimulovanie britskej ekonomiky.
Guvernér Bank of England Mark Carney vyjadril vo včerajšom prejave potrebu fiškálnych a štrukturálnych reforiem zo strany vlád, namiesto spoliehania sa zákonodarcov na monetárnu politiku. S úrokovými sadzbami blízkymi nule po celom svete a centrálnymi bankami strácajúcimi možnosti stimulovania ekonomiky po takmer desiatich rokoch boja s dopadom finančnej krízy je pravdepodobne na čase obzerať sa po nových prístupoch oživovania ekonomiky. Carney sa tak pridáva k Mariovi Draghimu, ktorý na úlohu vytvárania ekonomických reforiem vytvoril skupinu z radov národných centrálnych bánk.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes budú zverejnené odhady indexu nákupných manažérov (PMI) Nemecka, eurozóny a USA

Zaujalo nás

Lode uviaznuté na mori

Najväčšia prepravná spoločnosť na svete AP Mølle-Maersk sa rozhodla oddeliť svoju energetickú jednotku zo strategických dôvodov. Dôvodom sú najmä problémy nadmernej kapacity v prepravnom sektore, na ktoré už doplatila spoločnosť Hanjin Shipping bankrotom. Lode spoločnosti Hanjin sú uviaznuté na mori spolu s tovarom v hodnote takmer 15 miliárd dolárov, keď ich prístavy obávajúce sa z nezaplatenia poplatkov nepúšťajú zakotviť. Časť lodí ázijskej spoločnosti boli taktiež zadržané v Číne za účelom uspokojenia veriteľov.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *