Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

Ranný prehľad trhov 24. 1. 2020

Investície 24.01.2020 | 09:51 0 Komentárov
  • Nervozita trhov okolo nebezpečného koronavírusu klesá, keď Svetová zdravotnícka organizácia utišuje obavy z neho.
  • ECB nastavenie menovej politiky nezmenila, oficiálne však oznámila jej veľkú revíziu, ktorá by mala trvať rok.
  • Americký minister financií Steven Mnuchin chystá druhé kolo znižovania daní zamerané na strednú vrstvu.

AKCIOVÉ TRHY

Akcie na Wall Street dokázali v priebehu dňa vymazať straty z úvodu obchodovania a zakončiť seansu v okolí stredajších hodnôt. Pomohlo im zmiernenie obáv zo šírenia koronavírusu v Číne, keď Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že je ešte príliš skoro, aby vyhlásila celosvetový stav núdze. Európske akciové tituly skončili výrazne v mínuse, keď ECB na svojom zasadnutí podľa očakávaní ponechala úrokové sadzby bezo zmeny, avšak guvernérka Christine Lagardeová oznámila zahájenie prvej strategickej revízie politiky centrálnej banky od roku 2003.

DLHOPISOVÉ TRHY

V pretrvávajúcej nervozite zo šírenia vírusu, ktorý sa objavil už aj v Singapure a Vietname, sa investori utiekali k bezpečným útočiskám. Zvýšený záujem o štátne dlhopisy poslal ich výnosové krivky strmhlav nadol. Americký 10-ročný výnos atakoval 1,7 percentnú hranicu a nemecký výnos s rovnakou splatnosťou spadol pod -0,3 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Prešľapovanie akcií na mieste a pokles dlhopisových výnosov podporili cenu zlata, ktorá vystúpila k dvojtýždňovému maximu. Ropa v štvordňovom poklese atakovala svoje minimá z konca novembra, keď obavy z nadmernej americkej produkcie z bridlíc a možného poklesu dopytu pre šírenie nákazy v Číne, zatienili aj prerušenie produkcie komodity v Líbyi a aj prekvapivý pokles zásob komodity na americkom trhu v minulom týždni o pol milióna barelov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu výrazne oslabovalo euro, ktoré voči doláru pokleslo na sedemtýždňové minimum v reakcii na ECB, ktorá ponechala menovú politiku nezmenenú, vrátane úrokových sadzieb. Náladu nevylepšila ani stagnujúca januárová spotrebiteľská dôvera v eurozóne. Čínsky jüan kvôli obavám investorov zo šírenia nového koronavírusu naďalej na dvojtýždňovom minime voči doláru.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera mala zasadnutie Rada guvernérov ECB, ktorá v súlade so širokým konsenzom ponechala nastavenie menovej politiky bezo zmeny. To znamená, že základná sadzba ostala na 0,0 percentách a depozitná na -0,5 percentách. Banka oznámila, že sadzby ostanú na súčasných alebo nižších úrovniach a bude pokračovať v kvantitatívnom uvoľňovaní tempom 20 miliárd euro mesačne až do momentu tesne pred zvýšením sadzieb. To však nateraz nehrozí, keď inflácia stále nedosahuje cieľ ECB a sama centrálna banka ju hodnotí ako utlmenú hoci uviedla, že vidí prvé znaky odrazu inflačných tlakov. Celkovo však očakáva, že sa rast spotrebiteľských cien bude pohybovať okolo súčasného tempa a to isté platí aj o ekonomike a jej miernom raste, kde výrobný sektor je stále achillovou pätou. Pozitívne aspoň zneli poznámky, že riziká sa stávajú menej výraznými, čo je prirodzený komentár po podpise fázy jedna obchodnej dohody medzi USA a Čínou ako aj očakávaní hladkého doručenia mäkkého brexitu. Na tlačovej konferencii po zasadnutí banky jej prezidentka Christine Lagardeová tradične vyzvala vlády, aby zrýchlili reformné úsilie a začali (tie, ktoré na to majú priestor) s viac prorastovou fiškálnou politikou. Centrálna banka ohlásila oficiálne veľkú revíziu menovej politiky, ktorá by mala trvať zhruba rok. Bude sa týkať kvantitatívneho merania inflácie, rámca menovej politiky a jej nástrojov, spôsobov ako doručiť inflačný cieľ a vôbec jeho definície ako aj finančnej stability (vedľajších efektov menovej politiky), environmentálnej udržateľnosti a spôsobu komunikácie.
  • Americký minister obchodu Wilburg Ross povedal, že Spojené štáty stále môžu zaviesť dovozné clá na automobily z EÚ či z iných krajín, ak tie budú naďalej uplatňovať protekcionistickú politiku. Dodal, že čoskoro príde nové obmedzenia pre dodávateľov čínskeho technologického giganta Huawei.
  • Včera mal na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vystúpenie americký minister financií Steven Mnuchin, ktorý prekvapil správami o tom, že administratíva sa chystá uskutočniť druhé kolo znižovania daní, ktoré bude zamerané na strednú triedu. Okrem toho priznal, že súčasné úrovne (vysokých) deficitov amerických rozpočtov sú neudržateľné a vlády budú musieť zosekať výdavky.
  • Zo Spojených štátov dorazili pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Pokračujúce mierne narástli na 1,73 milióna z 1,76 milióna a nové sa zvýšili na 211 tisíc z 204 tisíc. Stále ide o silné čísla v blízkosti 50-ročných miním.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude z viacerých kľúčových európskych ekonomík ako aj zo Spojených štátov zverejnený rýchly odhad nálady v sektore služieb, výroby podľa prieskumov PMI za január.
  • Pokračuje Svetové ekonomické fórum v Davose ako aj podniková výsledková sezóna za štvrtý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Najmenšia zlatá minca na svete

Vo Švajčiarsku vyrazili najmenšiu zlatú mincu na svete. Minca je tak malá, že je potrebné sa dívať veľmi pozorne, pokiaľ chce človek vidieť vyobrazeného Alberta Einsteina s vyplazeným jazykom. Minca má priemer 2,96 milimetra, váži 0,063 gramu, čo odpovedá jednej päť stotine troyskej unce, a má nominálnu hodnotu štvrť švajčiarskeho franku. Mincí bolo vyrazených 999 kusov a predávať sa budú v špeciálnom zväčšovacom skle po 999 frankov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *