Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Ranný prehľad trhov 24. 11. 2017

Investície 24.11.2017 | 10:10 0 Komentárov
  • Čínske akcie s najväčším poklesom od júna 2016.
  • Zápisnica ECB ukázala rozpory pri (ne)stanovení dátumu konca kvantitatívneho uvoľňovania.

AKCIOVÉ TRHY

Makroekonomické dáta pomohli európskym akciovým trhom vymazať straty zo začiatku obchodovania, no na konci obchodnej seansy ostali nakoniec takmer bez zmeny. Americké trhy dnes ostali pre investorov zatvorené vzhľadom na Deň vďakyvzdania.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov Nemecka ostali nezmenené, a to aj napriek lepším ako očakávaným zverejneniam makro dát, zatiaľ čo investori sledovali novinky vo vývoji ohľadom potenciálnej vlády Angely Merkelovej s podporou Sociálnych demokratov.

KOMODITNÉ TRHY

Výraznejšie zmeny počas dnešnej kľudnej obchodnej seansy vzhľadom na absenciu amerických obchodníkov pre Deň vďakyvzdania nezaznamenalo ani zlato. Optimizmus z poklesu amerických ropných zásob zverejnených ešte v stredu pomohol v raste cien čierneho zlata aj vo štvrtok, budujúc tak na očakávaniach predĺženia obmedzenej produkcie OPECom.

DEVÍZOVÉ TRHY

Ceny komodít ovplyvnilo aj opätovné oslabenie amerického dolára, ktorý naďalej ťažili holubičejšie ako očakávané slová centrálnych bankárov ako to vyplynulo zo zverejnenej zápisnice z posledného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu. Pod posilnenie Eura sa navyše podpísali aj lepšie ako očakávané indexy nákupných manažérov v eurozóne za november.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia ECB, ktorá však v zásade nepriniesla žiadne prekvapenia. Väčšina centrálnych bankárov podporovala predĺženie kvantitatívneho uvoľňovania o deväť mesiacov s redukciou objemu mesačných nákupov. Rozpory nastali v tom, či by mal byť oznámený alebo nie pevný koniec ukončenia programu. Zástancovia pevného dátumu hovorili, že ak nebude oznámený, vyvolá to očakávania, že po septembri 2018 by mohlo prísť k ďalšiemu predĺženiu, čo vzhľadom na stav ekonomiky a inflácie nie je želateľné. Na druhej strane zástancovia otvoreného konca argumentovali, že stanovenie konca kvantitatívneho uvoľňovania by mohlo spôsobiť neželateľné sprísnenie finančných podmienok.
  • Včera nastal prudký výpredaj na čínskych akciových trhoch, ktoré zaznamenali takmer trojpercentný pokles, najväčší jednodenný od júna 2016. Presná príčina nie je úplne jasná – no mohlo ísť o súbeh viacerých dôvodov od nedávneho výpredaja lokálnych štátnych dlhopisov a s ním spätej volatility a nervozity, cez rastúce výnosy na lokálnych korporátnych dlhopisoch, výber ziskov po masívnej rally až po obavy, že vláda by mohla sprísniť reguláciu sektora správcov aktív či obavy súvisiace s bublinou na miestnom realitnom trhu.
  • V Nemecku bol zverejnený finalizovaný rast hrubého domáceho produktu za tretí kvartál, ktorý však ničím neprekvapil očakávania postavené na predbežnom odhade. HDP Nemecka vzrástlo medzimesačne o 0,8 percentným a medziročne 2,3 percentným tempom. Pod solídny rast sa podpísal silnejší export krajiny, zatiaľ čo slabšej spotreby obyvateľov a podnikových investícii. Export v treťom kvartáli vzrástol o 1,7 percenta, čo je o šesť desatín viac ako čakal konsenzus. Import očakávania prekonal o jednu desatinu percenta tempom rastu 0,9 percenta. Nahor boli revidované aj hodnoty oboch zložiek predchádzajúceho obdobia.
  • Trhy však mohli viac zaujať index nákupných manažérov v eurozóne za mesiac november podľa prvotných odhadov. PMI vo výrobnom sektore Nemecka vzrástlo o 1,9 bodu na 62,5 bodov, zatiaľ čo nevýrobný sektor si pripísl len 0,2 bodu na 54,9 bodov. Hodnota kompozitného indexu tak vzrástla o jeden bod na 57,6 bodov. Pod solídne výsledky PMI v eurozóne sa okrem Nemecka podpísalo aj Francúzsko, ktoré prekonalo očakávania konsenzu v oboch sektoroch. PMI výrobného sektora v eurozóne vzrástlo o 1,5 bodu na 60 bodov a nevýrobného sektora o 1,2 na 56,2 bodov. Konsenzus pri tom v Nemecku aj vo Francúzsku a teda aj v eurozóne ako celku očakával len minimálne zmeny do troch desatín bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude v Nemecku zverejnená podnikateľská nálada podľa inštitútu IFO za mesiac november, ktorá by podľa očakávaní mohla mierne poklesnúť vplyvom horších očakávaní. Naopak pre súčasnú situáciu konsenzus vidí mierne zlepšenie.
  • V USA budú v poobedných hodinách zverejnené odhadované hodnoty indexov nákupných manažérov za november.
  • Okrem toho môžu trhy sledovať vystúpenia centrálnych bankárov eurozóny v Madride a Paríži.

ZAUJALO NÁS

Európa zanedbáva investície do infraštruktúry

Podľa Európskej Investičnej Banky, krajiny EÚ zanedbávajú investície do digitálnej a transportnej infraštruktúry po rokoch chronických nedostatkov. Banka poznamenala že aj napriek ekonomickému rastu, vládne investície zostávajú na 20 ročných minimách na úrovni 2,7 percenta hrubého domáceho produktu EÚ. Banka argumentuje tým, že nedostatočná infraštruktúra obmedzuje rozvoj podnikov ale aj obyvateľov a ich ekonomické možnosti. Z dlhodobého hľadiska je produkcia spoločností obmedzená, čo limituje aj tempo ekonomického rastu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *