Utorok 17. septembra. Meniny má Olympia

Ranný prehľad trhov 24. 5. 2019

Investície 24.05.2019 | 10:21 0 Komentárov
 • Akciové trhy pokračujú v stratách, keď investori začínajú započítavať obchodnú vojnu ako základný scenár do budúcnosti.
 • Biznis klíma v nemeckej ekonomike podľa májového prieskumu Ifo klesla na takmer štvorročné dno.
 • Nálada v ekonomike v Spojených štátoch podľa májového prieskumu PMI klesla na 10-ročné minimá, keď sa začína prejavovať neistota obchodnej vojny.
 • Dnes by mala podľa viacerých zdrojov podať britská premiérka Theresa Mayová demisiu.

AKCIOVÉ TRHY

Americkým akciám sa nepodarilo prelomiť negatívny sentiment investorov ohľadom čínsko-amerického obchodného konfliktu a po ďalších ostrých vyjadreniach z oboch táborov si odpísali viac ako jedno percento. Medzi investormi začínajú prevládať obavy, že predlžujúci sa spor začína mať výraznejší spomaľujúci dopad na americkú ekonomiku, čo naznačilo aj májové prudké spomalenie podnikateľskej aktivity vo výrobe, podľa indexu nákupných manažérov (PMI), na 10-ročné minimum. Slabšie makrodáta prišli aj z realitného trhu a trhu práce. Vlna výpredajov zastihla akciové trhy aj na starom kontinente. Rovnako negatívne vyhliadky panujú medzi nákupnými manažérmi aj v Európe. Takisto sa v máji zhoršila nálada medzi nemeckými manažérmi v prieskume Ifo na štvorročné minimá. V Británii hrá prvé husle nekončiaca brexitová sága, ktorá by mohla vyústiť k odstúpeniu britskej premiérky Theresy Mayovej. K poklesu na akciových trhoch prispel aj výrazný prepad cien ropy, po ktorom strácal hlavne energetický sektor.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov zaznamenali najstrmší denný pokles za takmer 5 mesiacov, pričom ich výnosové krivky sa nachádzajú na najnižšej úrovni od roka 2017, pre obavy investorov z predlžovania obchodného sporu medzi USA a Čínou, ktorý už trvá dlhšie ako sa očakávalo a vedie k oslabovaniu americkej ekonomiky, čo naznačili najnovšie dáta z trhu práce a prieskumy medzi nákupnými manažérmi. Rovnaký vývoj na dlhopisových trhoch bol aj v Európe.

KOMODITNÉ TRHY

Rast averzie na trhoch s rizikovými aktívami prial zlatu, ktoré sa usadilo na svojom týždňovom maxime. Ceny ropy zaznamenali najväčší denný pokles za ostatný rok a po prudkom prepade o viac ako 5 percent končili na dvojmesačných minimách. Ropa stráca pod ťarchou obáv zo spomaľovania globálnej ekonomiky a s tým spojeného poklesu dopytu po komodite, pre pokračujúci obchodný spor medzi USA a Čínou, pričom jeho riešenie sa zdá byť nateraz v nedohľadne.

DEVÍZOVÉ TRHY

Vlažné ekonomické dáta spojené s rastúcou averziou na trhoch nepriali americkému doláru, ktorý voči svojim konkurentom mierne oslabil. Aj napriek zhoršenej nálade medzi nemeckými manažérmi podľa prieskumov PMI aj Ifo, zostalo euro naďalej silné, keď ho podržalo potvrdenie slušného rastu nemeckej ekonomiky v prvom kvartáli tohto roka. Naďalej sa prepadá britská libra, keďže sa zdá, že Mayovej brexitový plán skrachuje, čo by mohlo viesť až k jej demisii.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Je čoraz jasnejšie, že nervozita okolo obchodnej vojny medzi USA a Čínou sa zrejme rýchlo nevyrieši. Čínska strana včera vyhlásila, že si nesadne k rokovaciemu stolu, kým USA neodstránia ostatné „zlé“ kroky. Nervozita súčasne začína podkopávať náladu v ekonomike, čo ukázali včerajšie dáta PMI z USA za máj, ktoré sa podstatne zhoršili. Na druhej strane stále svieti aspoň svetielko nádeje, keď včera v noci americký prezident Donald Trump tweetol, že by vedel odstrániť sankcie voči čínskej firme Huawei ako súčasť širšej obchodnej dohody. Čínske ministerstvo obchodu vo svojom pravidelnom polročnom obchodnom reporte súčasne povedalo, že bude aktívne zvyšovať importy a diverzifikovať exporty. Nemožno však byť prehnaným optimistom, keď prezidentova administratíva súčasne navrhuje možnosť uvaliť clá na firmy z krajín, ktoré Biely dom označí za menových manipulátorov (súčasne takto nie je označená žiadna krajina, no minimálne ide o zdvihnutý ukazovák, a najbližšie k tejto nálepke by mohla mať práve Čína).
 • Podľa viacerých zdrojov by mala dnes britská premiérka Theresa Mayová oznámiť svoju demisiu. Kampaň pred voľbami nového predsedu Konzervatívnej strany by mala trvať šesť týždňov, a je značne pravdepodobné, že ju vyhrá prívrženec tvrdého brexitu.
 • Včera bola naprieč Európou zverejnená séria predstihových mäkkých dát vo forme flashových odhadov sentimentu vo výrobnom sektore a v službách podľa prieskumov PMI za máj. V zásade možno povedať, že agregátna aktivita ostala na aprílových úrovniach. Teda výrobný sektor ostal v kontrakcii pod hladinou 50 bodov (v Nemecku na úrovni 44,3 bodu vs. 44,4 bodu v apríli, za eurozónu ako celok na úrovni 47,7 bodu vs. 47,9 bodu v apríli). Sektor služieb je robustne nad 50-bodovou métou a ukazuje sa, že spotrebiteľ je pri dekádnych minimách zamestnanosti ten, ktorý ťahá ekonomický rast. PMI služieb z Nemecka dosiahlo 55 bodov (vs. 55,7 bodu v apríli), PMI služieb v eurozóne 52,5 bodu vs. 52,8 bodu v apríli. Kompozitné PMI sa takisto výrazne oproti aprílu nezmenilo, je nad 50 bodmi, čo signalizuje expanziu, no pomerne miernu, nemecký PMI Composite 52,4 bodu (vs. 52,2 bodu v apríli) a PMI Composite z eurozóny na 51,6 bodoch (vs. 51,5 bodu v apríli). Ešte jeden takýto mesiac bez podstatnejšieho zlepšenia sa (a vzhľadom k reeskalácii nervozity okolo obchodnej vojny s rizikom zhoršenia sa nálady) a nádej, že ekonomika eurozóny by sa mohla v druhom polroku odraziť, sa začne rýchlo rozplývať.
 • Včera bol zverejnený aj májový prieskum Ifo Nemecka, kde sa celkový ukazovateľ biznis klímy nečakane zhoršil na 97,9 bodu z 99,2 bodu v apríli, čo predstavuie takmer štvorročné dno. Zhoršilo sa hodnotenie súčasnej situácie na 100,6 bodu z 103,4 bodu. Očakávania do budúcnosti ostali oproti predchádzajúcemu mesiacu nezmenené na 95,3 bodoch. Aj tieto čísla nedávajú príliš veľa optimizmu ohľadne toho, že tempo ekonomického rastu by sa mohlo výraznejšie zrýchliť.
 • Nálada podľa PMI v máji sa výrazne zhoršila v Spojených štátov, čo ide najmä na vrub obnovy napätia okolo obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom. Nálada vo výrobnom sektore klesla na 50,6 bodu z 52,6 bodu v apríli, v službách poklesla na 50,9 bodu na trojročné dná z 53,0 bodu v apríli, a kompozitný PMI sa prepadol na 50,9 bodu  z 53,0 bodu v apríli.
 • Okrem toho boli s USA zverejnené a dáta z realitného trhu v podobe predajov nových domov za apríl, ktoré klesli o 6,9 percenta na medzimesačnej báze.
 • Pravidelné týždenné dáta z trhu práce v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu však ostali robustné na úrovni 50-ročného dna.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dopoludnia budú zverejnené aprílové britské maloobchodné tržby.
 • Popoludní sa budú trhy zaujímať o aprílové objednávky tovarov dlhodobej spotreby zo Spojených štátov.

ZAUJALO NÁS

Varšava odmení ľudí za separovanie odpadu

Vo Varšave sa objaví do konca roka 10 nových automatov na triedenie odpadu. Do tzv. recyklomatov budú môcť ľudia vhadzovať okrem plastových fliaš ah hliníkové plechovky a sklenené fľaše, za čo ľudia budú dostávať body. Tieto ekobody si následne budú môcť vymeniť za zľavu na cestovné v mestskej hromadnej doprave, lístky do kina, nákupy alebo kávu v spolupracujúcich kaviarňach.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *