Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Ranný prehľad trhov 24. 7. 2017

Investície 24.07.2017 | 10:45 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Silné euro tlačí európske akciové trhy nadol.
  • Ropa ostáva pod tlakom pred stretnutím veľkých producentov v Petrohrade.
  • Medzinárodný menový fond tvrdí, že rast svetovej ekonomiky stojí na čoraz pevnejších základoch.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy klesali, za čím v rozhodujúcej miere stálo posilňujúce sa euro a očakávaná redukcia kvantitatívneho uvoľňovania ECB. Wall Street končila v miernej strate napriek pokračovaniu silnej kvartálnej podnikovej výsledkovej sezóny, keď mínusom bol pokles cien ropy ako aj politické napätie vo Washingtone.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov klesali, keď ďalej klesajú šance na rýchle prijatie daňovej reformy pre rozpoltenosť vládnucej Republikánskej strany. To by mohlo znamenať pomalší ekonomický rast a pomalšie uťahovanie menových podmienok Fedom. Nemecké dlhopisy mali tendenciu rásť, keď trhy pokračujú v započítavaní znižovania objemu kvantitatívneho uvoľňovania ECB od budúceho roka.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato zaznamenalo v minulom týždni najväčší týždenný rast za ostatné dva mesiace v reakcii na oslabenie sa dolára. Ropa v posledný obchodný deň minulého týždňa vymazala všetky predošlé týždenné zisky, keď trhy očakávajú ďalší rast ťažby OPECu pri poklese miery dodržiavania dohody o znížení produkcie ako aj pre vysokú ťažbu v Líbyi a Nigérii, ktoré sú síce členmi kartelu, no dohoda sa na nich nevzťahuje. Navyše trh je skeptický ohľadne možnej úpravy dohody, ktorá by ešte viac znížila produkciu združenia.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro pokračovalo v posilňovaní sa voči doláru, keď trhy už započítavajú do kurzu redukciu kvantitatívneho uvoľňovania ECB. Navyše doláru škodí vädnúca nádej, že americkí tvorcovia politík dokážu rýchlo prijať veľké prorastové reformy.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Medzinárodný menový fond zverejnil najnovšiu prognózu vývoja svetovej ekonomiky. Samotný odhad rastu pre rok 2017 na úrovni 3,5 percenta a na budúci rok na úrovni 3,6 percenta ostal oproti aprílovému výhľadu nezmenený. Zmenila sa však štruktúra rastu, keď boli znížené odhady dynamiky HDP Spojených štátov a Spojeného kráľovstva a naopak zvýšené odhady rastu v Číne, Európe a Japonsku. Šéfekonóm MMF Maurice Obstfeld povedal, že rast globálnej ekonomiky stojí na čoraz pevnejších nohách.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú naprieč Európou aj aj v USA zverejnené rýchle júlové odhady nálady v sektore služieb a výroby podľa indexov nákupných manažérov (PMI).
  • Dnes prebieha aj stretnutie významných producentov ropy v ruskom Petrohrade. Trhy budú pozorne sledovať prípadnú dohodu na zvýšení obmedzenia produkcie, či iné opatrenia, ktoré by mohli viesť k odrazu cien ropy.
  • V priebehu tohto týždňa bude najrušnejšia perióda kvartálnej korporátnej výsledkovej sezóny.

ZAUJALO NÁS

EÚ varuje pred neschopnosťou prijať opatrenia proti praniu špinavých peňazí

Komisárka Vera Jourova vyhlásila, že až 17 krajín nebolo schopných prijať nové opatrenia proti praniu špinavých peňazí, napriek tomu, že na ich implementáciu mali už dva roky. 14 krajín odignorovalo tieto opatrenia úplne, zatiaľ, čo ostatné tri prijali pravidlá len parciálne. Nové pravidlá vyžadujú od krajín založenie národných registrov, ktoré by zverejnili konečných majiteľov spoločností, ktoré by boli prístupné pre autority celej Európskej únie. Europol ako aj iné agentúry sa vyjadrili pre podobnú iniciatívu, pričom tvrdia, že by pomohla v boji proti komplexným korporátnym štruktúram a snahám ukrývať podozrivé transakcie.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *