Piatok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 24. 7. 2019

Investície 24.07.2019 | 09:43 0 Komentárov
  • Akciové trhy včera robustne rástli v reakcii na pozitívne správy o tom, že čínsko-americké obchodné rokovania začnú budúci týždeň, v reakcii na dohodu o dočasnej suspendácii dlhového stropu v USA a pre solídny priebeh podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál.
  • Medzinárodný menový fond opäť znížil odhad rastu svetovej ekonomiky na 3,2 percenta na tento rok, pričom riziká rastu sú smerom nadol.
  • Novým britským premiérom sa stal podľa očakávaní Boris Johnson. Celý svet čaká, ako sa budú vyvíjať rozvodové brexitové rokovania novej vlády s EÚ.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy dostali opäť chuť na zdolávanie svojich historických maxím, keď sa k nim včera po slušnom raste dostali na dostrel. Pozitívnu náladu podporilo hlavne pokračovanie výsledkovej sezóny a dobré výsledky spoločností Coca-Cola, Lockheed Martin a United Technologies. K tomu sa pridal aj pozitívny vývoj na obchodnom poli, keď sa objavila správa, že sa americká strana chystá v pondelok do Číny na ďalšie kolo rokovaní. Potešila aj dohoda medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a opozičnými demokratmi o rozpočte a strope štátneho dlhu na najbližšie dva roky, čo pomohlo odvrátiť väčšie turbulencie vrátane núdzového stavu, kedy by federálna vláda zostala bez financií. Sentimentu výraznejšie neuškodilo ani zníženie prognózy rastu globálnej ekonomiky zo strany Medzinárodného menového fondu. Pozitívna nálada prevládala aj na európskych akciách, ktoré v očakávaní uvoľnenia menovej politiky ECB poskočili k svojim sedemmesačným maximám.

DLHOPISOVÉ TRHY

Správy o skorom obnovení rokovaní medzi USA a Čínou o nastavení obchodných vzťahov, dohoda o suspendácii dlhového stropu v Spojených štátoch a pozitívny sentiment na trhoch, prinavrátil pozornosť investorov k rizikovejším aktívam, čo sa prejavilo v poklese cien a raste výnosov amerických štátnych dlhopisov. Európske dlhopisové výnosy v očakávaní holubičieho postoja ECB na svojom zasadnutí vo štvrtok, pokračovali vo svojom poklese. Výnimkou bol taliansky dlh, kde rástli rizikové prirážky, keď by sa tento týždeň malo rozhodnúť, či budú v krajine predčasné voľby.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pod tlakom rastúcich dlhopisových výnosov a silnejšieho dolára stratilo viac ako pol percenta. Ropa si v očakávaní otvorenia ďalšieho kola obchodných rokovaní medzi Pekingom a Washingtonom, a ďalšieho zníženia zásob suroviny na americkom trhu, pripísala takmer percento. Výraznejšie zisky limitovala prognóza spomalenia globálneho rastu v tomto a budúcom roku, ktorá by sa mohla premietnuť v poklese dopytu po energii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil po správach, že USA a Čína čoskoro začnú osobné obchodné rokovania a v reakcii na dohodu o dočasnom zrušení dlhového stropu medzi americkými republikánmi a demokratmi. Využil tiež slabosť eura, ktoré pod tlakom špekulácií, že by ECB na štvrtkovom zasadnutí uvoľnila menovú politiku atakovalo dvojmesačné minimum. Libra bola po zvolení euroskeptického Borisa Johnsona za britského premiéra pod tlakom, keď rastie pravdepodobnosť tvrdého brexitu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Novým predsedom vládnucej britskej Konzervatívnej strany a tým aj novým premiérom Spojeného kráľovstva sa podľa očakávaní stal Boris Johnson, ktorý vyhral interné voľby strany. Teraz celý svet očakáva, aký vývoj bude mať brexit, kde Jonhson povedal, že stoj čo stoj chce opustiť EÚ na konci októbra bez ohľadu na to, či to pôjde po dobrom alebo po zlom – teda bez brexitovej dohody.
  • Včera boli zverejnené v Európe z dôležitejších makrodát len čísla spotrebiteľskej dôvery za júl, ktorá sa oproti júnu mierne zlepšila na -6,6 bodu z -7,2 bodu. Zo Spojených štátov dorazili čísla predajov starších domov, ktoré ukázali na medzimesačný pokles o 1,7 percenta za jún, čo bolo o niečo viac ako čakal konsenzus.
  • Medzinárodný menový fond opäť znížil odhad rastu svetovej ekonomiky na tento rok na 3,2 percenta z aprílových 3,3 percenta. Ešte na začiatku roka pritom predpokladal 3,5-percentnú  dynamiku. Riziká rastu sú smerom nadol. Zahŕňajú pokračovanie obchodnej vojny a technologické napätie, ktoré podkopáva sentiment a spomaľuje investície. Navyše zvýšenie averzie voči riziku odhaľuje finančné slabosti, ktoré sa naakumulovali za roky nízkych úrokových sadzieb. K tomu je ešte potrebné pripočítať brexitovú neistotu. Fond ďalej konštatuje, že nízka inflácia a nízke inflačné očakávania zvyšujú ťažkosti ohľadne dlhovej služby pre dlžníkov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes dopoludnia budú zverejnené z Nemecka, Francúzska a eurozóny prvé rýchle odhady nálady v sektore služieb, výroby podľa prieskumov PMI ako aj kompozitný PMI za júl. Očakávajú sa hodnoty zhruba ako v júni – teda slabosť výrobného sektora, robustnosť služieb a kompozitný ukazovateľ, ktorý hovorí, že recesia by nemala hroziť.
  • Rovnaké dáta budú popoludní zverejnené zo Spojených štátov. Navyše budú publikované aj predaje nových domov za jún.
  • Trhy budú aj naďalej pozorne pozorovať a reagovať na firemné výsledky za druhý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Hrozí kolaps na Rýne

Prevádzka na nemeckom Rýne, ktorý je hospodársky najvýznamnejšou riekou v Európe, sa v minulom roku po prvýkrát v histórii prakticky zastavila. Po niekoľkých mesiacoch pritom hrozí, že rovnaká situácia sa bude opakovať. Kvôli pretrvávajúcemu suchému počasiu, je časť rieky nesplavná už teraz a predpoveď počasia varuje pred ďalšou vlnou tepla a sucha.

Rýn je kľúčovou dopravnou tepnou pre celý rad priemyselných podnikov v čele s najväčšími nemeckými chemičkami. Spoločnosť BASF prišla v minulom roku o časť zisku z dôvodu oneskorenia výroby a vyšším nákladom na alternatívnu dopravu o 250 miliónov eur. Negatívne sa situácia na Rýne prejavila aj vo výraznom poklese priemyselnej produkcie v závere roka, keď sa medziročne prepadla až o 4,1 percenta. Nesplavný Rýn tak má významne negatívny dopad na ekonomiku celej krajiny.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *