Utorok 18. júna. Meniny má Vratislav

Ranný prehľad trhov 24. 9. 2018

Investície 24.09.2018 | 09:22 0 Komentárov
  • Americké akcie naďalej v blízkosti historických maxím.
  • USA sú blízko uzavretia revidovanej NAFTA dohody s Kanadou.
  • Peking však zrušil obchodné rokovania so Spojenými štátmi.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy po sérii rastov a prepisovaní historických maxím len stagnovali, hoci Dow Jonesu sa podarili opäť prepísať historické maximá napriek korekcii technologického sektora. Európske akcie aj naďalej rástli už na trojtýždňové maximá, keď aj naďalej pretrváva optimizmus, že obchodná vojna medzi USA a Čínou nemusí mať výraznejší vplyv na globálny ekonomický rast.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA a Nemecka ostali takmer nezmenené pri optimistickej nálade na akciových trhoch.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa vzdalo predošlých ziskov a pokleslo ku 1200 dolárovej hranici, pod čo sa podpísalo aj mierne posilnenie dolára. Ropa naopak vzrástla keď opäť prevažuje pozitívny sentiment a očakávania obchodníkov globálnej ekonomickej expanzie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro voči americkému doláru ostalo takmer nezmenené a to aj napriek prevažne horším ako očakávaným výsledkom sentimentu vo výrobnom aj nevýrobnom sektore v eurozóne podľa indexov nákupných manažérov v septembri. Vo výrazných stratách končila libra po tom, ako sa rokovania medzi Londýnom a Bruselom ohľadne brexitovej obchodnej dohody dostali do slepej uličky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Koncom týždňa opäť nastal posun na poli obchodnej vojny. Kým od pondelka vstupuje do platnosti najnovšie kolo dovozných ciel, ktoré vzájomne na seba uvalili USA a Čína, Peking súčasne zrušil účasť na najnovšom kole obchodných rokovaní s Washingtonom, pričom súčasne si zavolal na konzultácie svojho veľvyslanca v Spojených štátoch.
  • Na druhej strane určitá nádej okolo „šťastného konca“ obchodnej nervozity medzi Spojenými štátmi a Kanadou predsa len svitá. Ekonomický poradca Bieleho domu Kevin Hassett vyhlásil, že rozhovory medzi oboma krajinami sa dostali veľmi blízko k uzavretiu revidovanej NAFTA dohody. Mohlo by sa to podariť do konca septembra.
  • V slepej ulične sa však, podľa britskej premiérky Theresy Mayovej, ocitlo rokovanie medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ ohľadne nastavenia obchodných vzťahov po vystúpení Londýna z únie. Britský návrh podľa predstaviteľa únie Donalda Tuska nereálny a nebude fungovať. Libra reagovala na krach rokovaní výrazným oslabením, keď rastie šanca na to, že Veľká Británia „osamostatní“ beh dohody. Britská opozičná ľavicová Strana práca (labouristi) v tejto súvislosti povedali, že chcú umožniť uskutočnenie druhého referenda o Brexite v prípade, že sa premiérke Mayovej nepodarí v parlamente schváliť jej plán odchodu z únie. Premiérka sa však podľa niektorých médií pripravuje na vypísanie predčasných volieb. Jednoducho, britská konzervatívna strana čelí značnej kríze pri nedôvere voči Mayovej vo vnútri strany.
  • Piatkové čísla indexov nákupných manažérov (PMI) podľa septembrového odhadu v Nemecku mierne poklesli. PMI vo výrobnom sektore krajiny oproti očakávaniam pokleslo o dva body na 53,7 bodu, avšak nevýrobný sektor zaznamenal rast o 1,5 bodu oproti očakávaniam na 56,5 bodu. Kompozitný index Nemecka poklesol len o jednu desatinu oproti očakávaniam na 55,3 bodu. Eurozóna zaznamenala vo výrobnom sektore pokles o 1,2 bodu na 53,3 bodu, zatiaľ čo nevýrobný sektor si polepšil o tri desatiny na 54,7 bodu. Kompozitný index v eurozóne poklesol o 1,2 bodu na 53,3 bodu.
  • Čísla PMI v USA vo výrobnom sektore podľa septembrového odhadu dosiahli nárast o šesť desatín nad očakávania konsenzu na 55,6 bodu. Nevýrobný sektor však poklesol o 2,1 bodu oproti očakávaniam na 52,9 bodu. Kompozitný index tak poklesol o 1,3 bodov na 53,4 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia bude zverejnený prieskum nálady IFO medzi nemeckými manažérmi za september. Trhy si budú všímať aj prípadné menovopolitické poznámky šéfa ECB Maria Draghiho počas jeho vystúpenia v Bruseli.

ZAUJALO NÁS

USA chce založiť agentúru na podporu rozvíjajúcich sa krajín

Spojené štáty chcú založiť agentúru s rozpočtom 60 miliárd dolárov, ktoré by boli investované do rozvíjajúcich sa krajín v snahe vytvorenia protiváhy snahám a využívaniu dlhu Pekingom, ktoré niektorí predstavitelia vo Washingtone nazývajú ekonomickou vojnou. Nová agentúra by na rozdiel od existujúcej mala dostať možnosť investovať aj do aktív, zatiaľ čo súčasná môže investovať len do dlhu, čo ju stavia do nevýhody napríklad voči európskym inštitúciám. Podľa iniciátorov programu totiž Čína cez vysoké úrovne vlastneného dlhu niektoré krajiny drží v „okovách dlžoby“ a snaží sa ovládnuť strategické ciele. V Afrike okrem toho podliehajú podozreniam, že využívajú korupčné praktiky výhodné pre vybraných jednotlivcov a nie pre štát.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *