Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Ranný prehľad trhov 24. 9. 2020

Investície 24.09.2020 | 09:45 0 Komentárov

AKCIOVÉ TRHY

Európske akcie včera naviazali na utorkový rast a to i napriek tomu, že indexy nákupných manažérov, hlavne v službách s opätovným zavádzaním reštriktívnych opatrení proti šíreniu nákazy koronavírusu obmedzujúcich ekonomickú aktivitu síce sklamali, ale na investorov to nakoniec nemalo negatívny efekt, nakoľko to otvára väčšiu šancu na ďalšie stimuly zo strany centrálnych bánk a vlád. Najväčšie zisky si pripísala burza v Londýne vďaka chystanému novému balíčku na podporu trhu práce v krajine. Wall Street európske nadšenie nezdieľala a naopak zaznamenala hlboké straty. Výpredaj začal na technologických tituloch, ktoré v predchádzajúcej obchodnej seanse síce zažiarili, ale eufória nemala dlhé trvanie, aby sa neskôr rozšíril do všetkých sektorov. Náladou hýbali zmiešané makrodáta, keď spevňovanie aktivity v spracovateľskom sektore zatienilo oslabovanie v sektore služieb, ktoré by mohlo spomaliť dynamiku amerického hospodárstva. K vysokej nervozite prispieva aj neschopnosť amerických zákonodarcov dohodnúť sa na nových fiškálnych stimuloch.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali, keď rast rizikovej averzie dokázal kompenzovať optimizmus okolo vakcíny spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá sa dostala do tretej fázy testovania.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato spadlo na dvojmesačné minimum, keď ho v hlbokej defenzíve drží neustále posilňujúci sa dolár. Cena ropy poskočila mierne vyššie vďaka ďalšiemu poklesu amerických zásob v minulom týždni o 1,6 milióna barelov, čo dokázalo kompenzovať rastúce obavy zo slabšieho dopytu pre opätovné zavádzanie reštriktívnych opatrení vo svete.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár posilňoval štvrtý deň v rade keď sa k nemu utiekajú investori v čase neistoty, ktorou je aktuálne druhá vlna pandémie v Európe. Obavy sú hlavne zo zbrzdenia tempa zotavovania globálnej ekonomiky po koronakríze s tým, ako európske vlády zavádzajú nové karanténne opatrenia v snahe zastaviť šírenie nákazy. V oslabovaní pokračovalo euro, ktoré však aspoň zmiernilo svoj pád zo začiatku týždňa.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Už ráno bola zverejnená spotrebiteľská dôvera v Nemecku podľa GfK za október, ktorá sa mierne zlepšila na -1,6 bodu zo septembrových -1,7 bodu.
  • Včera boli zverejnené aj predbežné septembrové čísla PMI indexov nákupných manažérov z eurozóny, ktoré vyslovene nesklamali, ale varovný prst zdvihli. Pre zavádzanie nových reštriktívnych opatrení naprieč starým kontinentom bol nárast aktivity v priemysle najprudším tempom za ostatné dva roky, zatienený poklesom v sektore služieb, ktorý je pri obmedzení aktivity ľudí prvý na rane, čo tlmí optimizmus ohľadom predchádzajúceho hospodárskeho oživovania, ktoré by sa mohlo ak aj nie zastaviť, tak minimálne výrazne spomaliť. Kompletné čísla indexov PMI sú zobrazené v tabuľke nižšie.
  • Rovnaké údaje z Ameriky tiež nepotešili a rast aktivity vo výrobe z 53,1 bodu na 53,5 zatienil pokles v sektore služieb z 55 bodov na 54,6 bodu, čo sa odzrkadlilo aj na poklese septembrového kompozitného PMI z 54,6 na 54,4 bodu.
  • Americké zásoby ropy klesali druhý týždeň v rade o 1,6 milióna barelov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes zverejní ECB svoj pravidelný ekonomický bulletin a otvorí úverové linky v rámci programu LTRO.
  • Z Nemecka dorazia indexy podnikateľskej nálady Ifo za september.
  • Mimoriadne zasadnutie Európskej rady o vzťahoch s Tureckom a situácii vo východnom Stredomorí sa kvôli karanténe predsedu Charlesa Michela presúva na 1. a 2. október.
  • Spojené štáty doplnia obrázok diania na realitnom trhu štatistikou predaja nových domov za august a zverejnené budú aj pravidelné týždňové čísla z trhu práce v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Logistická úloha storočia

V prípade úspešného vývoja, bude distribúcia vakcíny proti koronavírusu najnáročnejšou úlohou pre nákladnú leteckú prepravu v dejinách. Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu IATA sa už na túto distribúciu pripravuje a podľa nej bude k preprave vakcíny pre 7,8 miliardy ľudí potrebných osemtisíc nákladných lietadiel Boeing 747.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial