Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Ranný prehľad trhov 24. januára

Investície 24.01.2017 | 09:18 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Trhy sú nervózne z prvých dní Donalda Trumpa v Bielom dome.
  • Trump podpísal nariadenie o vystúpení USA z Transpacifického partnerstva.
  • Trump chce zrušiť aspoň 75 percent regulácii v podnikaní.
  • Minister financií USA Steven Mnuchin hovorí o negatívnych dopadoch silného dolára na ekonomiku.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku vstúpili do nového týždňa v stratách, keď rastú nejasnosti ohľadne smerovania hospodárskej politiky v USA pod novým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý stupňuje protekcionistickú rétoriku. Súčasne rastie presvedčenie investorov, že jeho probiznisové a prorastové predvolebné sľuby bude náročné rýchlo implementovať.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rast averzie voči riziku, keď trhy nevedia, či sa hospodárska politika USA vydá viac protekcionistickým smerom alebo viac smerom deregulácie a znižovania daní tlačila nahor ceny bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato profitovalo z nervóznej atmosféry na trhu, keď sa Donald Trump oficiálne ujal prezidentskej funkcie v USA a ostatnom čase sa prezentuje okrem snahy o dereguláciu podnikateľského prostredia aj politikou „Amerika first“, čo znamená smerovanie k netrhovému protekcionizmu. Ropa klesala, keď rast bridlicovej ťažby v USA zatienili správy o tom, že OPEC a ďalší veľkí producenti dodržiavajú dohodu o znižovaní produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár klesol na sedemtýždňové minimá voči košu hlavných svetových mien po tom, ako prvé dni úradovania nového šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa boli poznačené viacerými protekcionistickými výrokmi podobne ako jeho inauguračná reč. To vyvoláva otázniky, či by novej administratíve nevyhovoval slabší dolár s cieľom lepšej exportnej konkurencieschopnosti.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera americký prezident Donald Trump podpísal výkonné nariadenie o vystúpení USA z Transpacifického partnerstva – zóny voľného obchodu 12 krajín. Zároveň agentúra Bloomberg povedala, že kanadská vláda by mohla rokovať o prehodnotení NAFTA dohody (voľný obchod medzi USA, Mexikom a Kanadou) tak, aby sa vyhla vedľajším škodám pri akciách USA proti Mexiku a Číne. Donald Trump mal včera zároveň míting s lídrami biznisu, kde diskutovali o zavedení „border tay“ teda akejsi dane, či tarify pre firmy, ktoré presunuli výrobu do zahraničia a do USA následne exportujú. Trump súčasne povedal, že regulácie sa vymkli spod kontroly a chce zrušiť aspoň 75 percent z nich. Trump vyzval predstaviteľov biznisu, aby do mesiaca prišli s návrhmi, ako zvýšiť výrobu v USA. Okrem toho nariadil zastavenie prijímania nových vládnych zamestnancov s výnimkou armády.
  • Mininister financii USA Steven Mnuchin sa opäť vyjadril o sile dolára, keď povedal, že príliš silný dolár môže mať z krátkodobého hľadiska negatívne dopady na miestnu ekonomiku.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú naprieč Európou zverejnené prvé rýchle odhady nálady v sektore služieb a výroby podľa indexov nákupných manažérov (PMI) za január. PMI výrobného sektora za január bude zverejnené aj v Spojených štátoch, kde sa okrem toho dozvieme aj decembrové predaje starších domov a náladu vo výrobnom sektore v okolí Richmondu.
  • Dnes sa tiež dozvieme rozhodnutie Najvyššieho súdu Veľkej Británie o tom, či na aktiváciu článku 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ je potrebné hlasovanie v parlamente. Veľký dopad na vývoj okolo brexitu by to však tak či onak mať nemalo, keďže v prípade potreby hlasovania v parlamente by mala mať vláda pripravený zákon, ktorý by vláde umožnil aktivovať článok 50. Základný scenár je taký, že by mohol byť schválený. Ak nie prišli by zrejme predčasné voľby. No zrejme to nie je ani v záujme opozičnej Labour party, ktorá sa nachádza v kríze.
  • Okrem toho v plnom prúde pokračuje výsledková sezóna za štvrtý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Skrytý efekt cestovania na športovcov

Po neúspešnej hre baseballu hráčskeho esa Claytona Kershawa tímu Los Angeles Dodgers, jeho slabší výkon bol pripisovaný silnej zostave protihráčov Chicago Cubs a nepredvídateľnosti baseballu. Výskumníci na Northwestern University však prišli s teóriou, že Kershaw mohol mať jet lag – chorobu zapríčinenú narušením biorytmu z dôvodu prekonania viacerých časových pásiem.

Pre potvrdenie výsledkov analyzoval Dr. Ravi Allada a jeho tím všetky Hlavnej baseballovej ligy (MLB) od roku 1992 do roku 2011. V tomto rozsahu našli 4919 prípadov, kedy hráči cestovali dve alebo tri časové pásma bez dostatku času na oddych, čo by podľa Alladu mal byť aspoň jeden deň na precestované časové pásmo.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *