Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 24. júna

Investície 24.06.2016 | 09:56 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Veľká Británia hlasovala v referende za vystúpenie z EÚ.
  • Libra v prvej reakcii oslabila o osem percent voči euru, vyše 10 voči doláru a vyše 13 percent voči jenu.
  • Ceny zlata a bezpečne vnímaných dlhopisov Spojených štátov či Nemecka rastú.
  • Akciové trhy v Ázii ráno už zaznamenali hlboké straty. Očakávame, že rovnaký vývoj nastane aj v Európe a USA.
  • Trhy budú sledovať ďalší vývoj na politickej scéne vo Veľkej Británii a vo zvyšku EÚ.

Akciové trhy

Európske akciové trhy vo štvrtok rástli, keď sa investori priklonili na stranu toho, že Briti budú v referende hlasovať za zotrvanie v EÚ. Takisto Wall Street rástla pre rovnaké dôvody. O to vyšší pokles však možno očakávať dnes vzhľadom na to, že výsledky referende hovoria o tom, že Briti si vybrali „rozvod“ s Bruselom.

Dlhopisové trhy

Pozitívna nálada na trhoch, ktoré „hlasovali“ proti Brexitu sa pretavila do rastu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Nemecka či Spojených štátov. Dnes ráno však z dôvodov brexitového výsledku referenda masívne rastie dopyt po bezpečne vnímaných dlhopisoch a výnosy klesajú „do pivnice“, čo však neplatí o perifériách eurozóny.

Komoditné trhy

Zlato vo štvrtok kleslo na najnižšie úrovne za ostatné dva týždne, keď trhy očakávali, že Briti povedia vo štvrtok svoje „áno“ EÚ. Dnes ráno však pridalo takmer šesť percent vzhľadom na opačný výsledok referenda a pohybuje sa o 7.30 nad 1330-timi dolármi. Rope sa takisto včera darilo, keď trhy nepredpokladali, že by mohli prísť k Brexitu, ktorý by mohol podkopať rast globálneho dopytu po tejto komodite. Dnes ráno pred 8:00 však ropa klesá už o vyše šesť percent, keďže väčšina Veľkej Británie hlasovala za odchod z EÚ.

Devízové trhy

Dolár včera klesal, keď trhy na úkor jenu a libry, keď trhy špekulovali, že Briti sa rozhodnú v referende pre zotrvanie v EÚ. Dnes ráno však libra masívne stráca voči celému svetu, voči doláru okolo 10 percent a voči euru o sedem percent, keďže sa cesty Londýna a Bruselu rozchádzajú.

Dôležité správy z ekonomiky

 V Európe boli včera zverejnené rýchle odhady indexov nákupných manažérov  (PMI) v sektore služieb aj výroby v Nemecku, Francúzsku a za eurozónu ako celok za mesiac jún. Agregátny kompozitný ukazovateľ mierne klesol o 0,3 bodu na 52,8 bodu, no stále je bohato v pásme expanzie. Otázne je, čo sa stane nasledujúci mesiac, keď sa zoberú do úvahy výsledky britského referenda za brexit.
V USA boli  včera zverejnené takisto flashové dáta PMI vo výrobnom sektore za jún, kde sa nálada zlepšila na 51,4 bodu, čo prekonalo konsenzy trhu. Rovnako sa zlepšili pravidelné týždenné štatistiky z trhu práce, keď nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli o 18 tisíc na 259 tisíc. Určité znepokojenie vyvolal značný medzimesačný pokles predajov nových domov, no celkovo je realitný trh robustný.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Hlavnú pozornosť bude dnes celý svet venovať britskému hlasovaniu za brexit a ďalšiemu vývoju okolo neho. Všetko ostatné sa v tejto chvíli javí ako takmer úplne nepodstatné.
  • V Nemecku bude zverejnený manažérsky prieskum IFo za jún, kde však výsledky nebudú brané príliš do úvahy vzhľadom na dnešnú brexitovú realitu.
  • V USA budú zverejnené objednávky tovarov dlhodobej spotreby za máj a finalizácia júnového prieskumu nálady medzi domácnosťami podľa Michiganskej univerzity.
  • Z centrálnych bankárov vystúpi Robert Kaplan z Fedu.

Zaujalo nás

Najväčší svetový penzijný fond žaluje Toshibu

Government Pension Investment Fund (GIPF), japonský vládny penzijný fond, ktorý je s 1,3-biliónmi dolárov najväčším na svete zažaloval japonskú firmu Toshiba za straty, ktoré vznikli v súvislosti s jej účtovným škandálom. Fond žiada odškodné vo výške 900 miliónov jenov. Akcie Toshibi klesli od vypuknutia škandálu s manipuláciou účtovníctva a nafukovaním ziskov v apríli 2015 o 40 percent. Nejde o prvú žalobu fondu voči spoločnosti, kde sa stal akcionárom. V roku 2005 zažaloval Seibu Railway za falšovanie finančných výkazov a v roku 2006 Livedoor. V oboch prípoadoch spory vyhral.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *