Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ranný prehľad trhov 24. marca 2017

Investície 24.03.2017 | 11:48 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Akciové trhy len stagnovali, keď stále čakajú na výsledok hlasovania o Obamacare v americkom Kongrese.
  • John Williams z Fedu pripustil možnosť viac ako troch zvýšení sadzieb centrálnou bankou v tomto roku.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy na konci obchodnej seansy ostali len mierne zmenené, pričom najväčší prepad zaznamenali po vyhlásení vedenia republikánov, že hlasovanie Kongresu o zdravotnej starostlivosti sa odkladá. Európske akcie naopak vzrástli takmer o jedno percento, prerušujúc tak tri po sebe idúce dni poklesov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA na nekonajúce sa hlasovanie o zdravotnej starostlivosti v americkom kongrese reagovali len miernym rastom. Mierny rast zaznamenali aj výnosy štátnych dlhopisov Nemecka.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato zastavilo svoj šesťdňový nárast a obchodnú seansu ukončilo len tesne pod okrúhlou 1250 dolárovou hranicou. Ropa poklesla vzhľadom na rast amerických zásob na historické maximá, zatiaľ čo investori očakávajú rokovanie OPECu o potenciálnom ďalšom znižovaní produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár ostal voči košu hlavných zahraničných mien takmer nezmenený a voči euru klesol tesne pod 108 dolárových centov. Voči spoločnej mene posilnila takmer o štyri desatiny percenta britská libra, ktorej pomohol solídny rast maloobchodných tržieb vo Veľkej Británii. 

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Trhy včera vo všeobecnosti stagnovali a vyčkávali ako dopadne hlasovanie snemovne reprezentantov Kongresu Spojených štátov o úpravách zákonov o zdravotnej starostlivosti. To bolo posunuté, keď stále nebolo dostatok hlasov medzi republikánmi, aby mohla byť legislatíva schválená. Stále existuje skupina v rámci republikánskej strany, ktorá s ňou nesúhlasí a prebiehajú s ňou rokovania. Hlasovať by sa malo buď dnes alebo v pondelok. Vzhľadom k tomu, že trhy príliš nepanikárili, sú zrejme presvedčené, že zákony napriek určitým komplikáciám prejdú.
  • Včera malo vystúpenie aj viacero centrálnych bankárov. Šéfka Fedu Janet Yellenová nehovorila o ekonomike ani menovej politike. Jej kolega a šéf sanfranciského Fedu John Williams naznačil, že centrálna banka by mohla zvýšiť sadzby v tomto roku tri krát alebo dokonca viac ako tri krát. Viceguvernér BoE Ben Broadbent naznačil, že vidí scenáre, kde by banka mohla aj sprísniť menovú politiku.
  • Z včerajších makrodát sa sentiment spotrebiteľov v Nemecku podľa prieskumu GfK v apríli mierne zhoršil na stupnici inštitútu o dve desatiny bodu na 9,8 bodov. Spotrebitelia totiž vnímajú rast inflácie ako hrozbu pre ich kúpyschopnosť a reálny príjem. Z historického hľadiska je však hodnota podľa inštitútu stále na solídnej úrovni, pričom zlepšenie v podobe poklesu inflácie by mohol priniesť aj momentálny pokles cien ropy. Maloobchodné tržby Veľkej Británie rástli výrazne vyšším tempom ako očakával trh o takmer jedno percento na medzimesačnej aj medziročnej báze. Medzimesačne vzrástli tržby vykonané koncovými užívateľmi o 1,3 percenta, pričom pokles z minulého mesiaca bol revidovaný na miernejší pokles. Medziročne vzrástli tržby o 4,1 percenta, ktorého rast v minulom mesiaci bol taktiež revidovaný nahor. Maloobchodné tržby pomohli najmä britskej libre, ktorá rástla na špekuláciách, že rastúci dopyt podporujúci infláciu, donúti Bank of England zvyšovať úrokové sadzby. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA za týždeň končiaci 18. marcom vzrástol o 15 tisíc na 258 tisíc, čo je najvyššia hodnota od tretieho januárového týždňa. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 11. marcom zaznamenali sa len s menšou zmenou dostali na rovné dva milióny.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú naprieč Európu zverejnené prvé rýchle odhady nálady v sektore služieb a výroby za marec podľa PMI. Rovnaké ukazovatele budú zverejnené aj z USA spolu s objednávkami tovarov dlhodobej spotreby za február.
  • Dnes bude mať vystúpenie viacero centrálnych bankárov Fedu aj ECB.
  • Trhy okrem toho budú pozorne sledovať vývoj okolo hlasovania o Obamacare v americkom Kongrese.

ZAUJALO NÁS

Ropné spoločnosti investujú do veterných elektrární

Veľké ropné spoločnosti sa zapojili do niekoľkomiliardového biznisu veterných elektrární na mori. Spoločnosti ako Royal Dutch Shell, Statoil či Eni tak pomaly začínajú dobiehať doterajších vodcov odvetvia Dong Energy či Vattenfall v aukciách energetických kontraktov. Na niektorých ropných poliach týchto spoločností totiž začínajú dochádzať zásoby ropy. Na rozdiel od ťažby nerastných surovín sú výnosy z veterných elektrárni predvídateľné a navyše sú ceny energií regulované štátom. Spoločnosti sa tak bránia aj firmám s čistou energiou, ktorá im pomaly začína uberať trhový podiel.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *