Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 24. novembra

Investície 24.11.2016 | 09:41 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Zverejnenie zasadnutia Fedu posilnilo presvedčenie trhu o zvyšovaní úrokovej sadzby v decembri.
  • Výnosy štátnych dlhopisov vzrástli, vzhľadom na jastrabie vyhlásenia americkej centrálnej banky.
  • Zlato na najnižšej úrovni od februára tohto roku.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku reagovali na novembrové zasadnutie Výboru pre operácie na voľnom trhu takmer bez zmeny. A to aj napriek tomu, že centrálni bankári USA potvrdili silnejúcu argumentáciu v podobe solídneho trhu práce, pre decembrový rast úrokovej sadzby.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA ako aj Nemecka dnes vzrástli, vzhľadom na použitý jastrabí slovník na zasadnutí Fedu. Investori tak zvyšujú požadovanú prémiu, kvôli vyššej úrokovej sadzbe a plánovaným fiškálnym opatreniam v USA podporujúcich infláciu.

Komoditné trhy

Zlato prudko oslabilo, keď sa americkí centrálni bankári vyjadrili v prospech zvýšenia úrokovej sadzby na decembrovom zasadnutí Fedu, vzhľadom na nízku nezamestnanosť a potenciálny rast inflácie, ktorý by mohol nastúpiť v prípade fiškálnych stimulov Donalda Trumpa. Ropa len mierne poklesla, keď trhy vyčkávajú na plánované zníženie produkcie OPECom.

Devízové trhy

Americký dolár na správach Fedu o zotavujúcej sa ekonomike a uťahovaní monetárnej politiky posilnil voči euru na ročné maximá a obchodnú seansu ukončil v hornej polovici 105 dolárových centov. Voči euru posilňovala aj britská libra, napriek horším ekonomickým výhľadom pre rok 2017, po vyhlásení ministra financií Veľkej Británie Philipa Hammonda o vyšších vládnych výdavkoch, ako časť boja proti spomaľujúcej ekonomike, ktorej príčinou je plánovaný odchod Veľkej Británie z Európskej Únie.

Dôležité správy z ekonomiky

Sentiment v nevýrobnom sektore Nemecka v novembri vzrástol podľa indexu nákupných manažérov o osem desatín bodu na 55 bodov. Napriek poklesu vo výrobnom sektore o šesť desatín bodu na 54,4 bodov ako aj kompozitného PMI o dve desatiny bodu na 54,9 bodov by zverejnené dáta mohli indikovať vyšší hospodársky rast vo štvrtom kvartáli tohto roka, keďže nevýrobný sektor predstavuje takmer 70 percent nemeckej ekonomiky.
Podnikateľský sentiment eurozóny vyjadrený indexom nákupných manažérov vzrástol v novembri na najvyššie úrovne v tomto roku, na čele s nevýrobným sektorom. PMI nevýrobného sektora vzrástlo 1,3 bodu na 54,1 bodov. Na rovnakú úroveň vzrástol aj kompozitný index, ktorý si pripísal osem desatín bodu. Výrobný sektor vzrástol o dve desatiny bodu na 53,7 bodov. Zverejnené dáta za eurozónu ako celok indikujú, že menová únia nie je významnejšie zasiahnutá potenciálnymi negatívnymi geopolitickými efektmi.

Poobedné makrodáta spoza atlantického oceánu začali s veľkým skokom v raste objednávok tovarov dlhodobej spotreby USA v októbri. Meranie predstavujúce nárast tovarov s dobou spotreby dlhšou ako tri roky tak vzrástol o 4,8 percenta, na čom sa z významnej časti podieľali objednávky komerčných lietadiel. Objednávky očistené o transportný sektor rástli o jedno percento, zatiaľ čo objednávky očistené aj o obranný sektor rástli medzimesačným tempom štyroch desatín percenta.

Zároveň boli v USA zverejnené aj dáta z trhu práce v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti za týždne končiace sa 19. a 12. novembrom. Nové žiadosti vzrástli o 16 tisíc po silnom predchádzajúcom týždni, čo bolo len o tisíc žiadateľov menej ako očakával konsenzus trhu. Výraznejšie vzrástli pokračujúce žiadosti, keď si pripísali 57 tisíc žiadateľov na 2043 tisíc, pričom očakávania boli o 41 tisíc nižšie. Napriek rastu z minulotýždňových 40 ročných miním ostávajú žiadosti na dlhodobo nízkych úrovniach, indikujúc tak zdravý a silný trh práce.

Index nákupných manažérov USA sa v novembri podľa odhadov dostal na ročné maximá, keď vzrástol o päť desatín bodu na 53,9 bodov. Indexu pomohol najmä rast nových objednávok ako aj rast výstupov výrobného sektora. Predaj nových domov ako jediný v tomto mesiaci, spomedzi ukazovateľov o predaji rôznych druhov nehnuteľností poklesol. Napriek očakávaniam miernejšieho poklesu 0,5 percenta, sa medzimesačne počet predaných nových domov znížil o 1,9 percenta. Makroekonomické dáta USA uzavrela spotrebiteľská dôvera podľa University of Michigan, ktorej finalizácia prekvapila predošlé odhady vyšším ako očakávaným výsledkom.

Meranie ukázalo, že spotrebitelia sa stali optimistickejšími v otázke svojej finančnej a ekonomickej situácie po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA. Spotrebiteľský sentiment vzrástol na 93,8 bodov z 87,2 bodov v októbri.

Predstavitelia Fedu sa na svojom včerajšom zasadnutí vyjadrili v prospech zvýšenia úrokovej sadzby na poslednom tohtoročnom zasadnutí Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC). Argumenty im na to poskytli solídne výsledky trhu práce, ale aj zachovanie kredibility inštitúcie, keďže sadzbu naposledy zvýšili pred rokom. Čo sa týka ďalšieho uťahovania politiky, bude podľa zverejnení zo zasadnutia závisieť od situácie a relevantných výsledkov ekonomiky.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Trhy dnes môžu zaujať finalizované výsledky Hrubého domáceho produktu Nemecka za tretí kvartál, ako aj obchodné výsledky krajiny. Ďalej budú zverejnené výsledky prieskumu inštitútu IFO za mesiac november a ich merania podnikateľského prostredia, súčasnej situácie a očakávaní. Inštitúcia GfK poskytne aj spotrebiteľskú dôveru krajiny pre december.
  • Akciové trhy v USA sú dnes zatvorené pre Deň vďakyvzdania.

Zaujalo nás

Pokémon karta za takmer 55 tisíc dolárov

Tento týždeň bola predaná zberateľská Pokémon kartička za dych vyrážajúcich 54 970 amerických dolárov prostredníctvom Heritage Auctions. Tzv. Pikachu Illustrator je pravdepodobne najvzácnejšia kartička z tejto série, vzhľadom na nízky počet kusov, približne 20 až 39 kusov. Cene zberateľského kúsku pomohol ošiaľ okolo mobilnej aplikácie Pokémon Go, ktorý prilákal viac ako 20 miliónov aktívnych používateľov. Donedávna sa totiž karta predávala v rozmedzi 2000 až 23 000 dolárov.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *