Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 24. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Dolárový index na sedemmesačných maximách.
  • Euro voči doláru na najnižších úrovniach od marca.
  • Očakávaná divergencia v smerovaní menových politík ECB a Fedu.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v závere týždňa len stagnovali, keď vyprchala štvrtková eufória z toho, že ECB poprela diskusiu o ukončovaní (tzv. taperingu) kvantitatívneho uvoľňovania. Do popredia sa dostali otázniky o ďalšom smerovaní jej menovej politiky. Wall Street takisto končila okolo nuly, keď sa do popredia dostávalo očakávané sprísňovanie menovej politiky Fedom a rast sily dolára, ktoré brzdili pozitívnu náladu z relatívne solídneho začiatku výsledkovej sezóny korporácii za tretí kvartál.

Dlhopisové trhy

Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov Spojených štátov či Nemecka viac menej len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz k pohybu. To, že Fed s vysokou pravdepodobnosťou zvýši sadzby už v decembri je už v trhu zacenené a na druhej strane sú investori opatrní ohľadne rozšírenia či predĺženia menových stimulov ECB na prelome rokov.

Komoditné trhy

Napriek rastu sily dolára pri očakávaní zvyšovania sadzieb Fedom na konci roka zlato v závere týždňa len stagnovalo, keď výraznejšiemu poklesu bránil rastúci fyzický dopyt z Ázie a takisto od ETF fondov. Ropa rástla, keď jej neprekážal ani silnejší dolár a ani zverejnenie ďalšieho rastu aktívnych ropných plošín v USA, už 17. týždeň v rade. Trhy si všímali viac fakty, že ťažba OPECu by mohla dosiahnuť vrchol po predbežnej dohode o obmedzení produkcie OPECom, pričom dopyt po čiernom zlate sa relatívne stabilizoval.

Devízové trhy

Dolárový index mapujúci silu dolára voči menách hlavných obchodných partnerov Spojených štátov rástol na najvyššie úrovne od začiatku februára, keď trhy zvyšujú očakávania, že Fed zvýši sadzby na konci roka. Euro kleslo voči doláru hlbšie pod 109 dolárových centov, k čomu pomohlo okrem Fedu aj očakávanie, že ECB nebude utlmovať kvantitatívne uvoľňovania, práve naopak by ho mohla čoskoro ešte predĺžiť.

Dôležité správy z ekonomiky

Piatok bol chudobný na makroekonomické zverejnenia. Spotrebiteľská dôvera v eurozóne sa zlepšila už po druhý mesiac, keď októbrový rýchly odhad vzrástol podľa očakávaní na záporných osem bodov. Na spotrebiteľov majú vplyv najmä nižšie ceny energií, ale aj obnovovanie ekonomiky, ktoré pomáha pracovnému trhu. Zverejnené dáta sa navyše stále pohybujú na vysokých úrovniach v porovnaní s niekoľkými poslednými rokmi, pričom priemerná hodnota predstavuje záporných 12,3 bodov od roku 1985.

V kocke vám prinášame ešte raz, sumarizáciu výsledkov zasadnutia ECB minulý týždeň: V súlade so širokými očakávaniami nezmenila ECB na svojom štvrtkovom zasadnutí nastavenie menovej politiky. To znamená, že nepohla so základnou úrokovou sadzbou (0,0 percenta) a ani s jednodňovou depozitnou sadzbou (-0,4 percenta) a ani jednodňovou refinančnou sadzbou (0,25 percenta). ECB opätovne povedala, že ponechá sadzby na súčasných alebo nižších úrovniach po predĺžený čas ďaleko za horizontom kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré nateraz ponechala bezo zmeny, čo sa týka objemu (80 miliárd eur mesačne), trvania (do marca 2017) a nemenila ani jeho ďalšie parametre. 

Na tlačovej konferencii prezident ECB Mario Draghi zároveň povedal, že centrálna banka ani nediskutovala o predĺžení kvantitatívneho uvoľňovania, ale ani o jeho postupnom utlmovaní, o ktorom sa objavovali šumy v ostatných týždňoch. Naopak uistil, že chce udržať menovú akomodáciu, ktorá je potrebná na podporu rastu inflácie, ktorá by sa v najbližšom období mala odrážať nahor. 

Ako cez „kopirák“ zo septembra boli Draghiho vyjadrenia o ohľadne ekonomického vývoja eurozóny, kde vidí mierne stabilné tempo rastu s rizikami smerom nadol, pričom rast je zatiaľ odolný voči rôznym externým globálnym rizikám. A opätovne ako „pokazený gramofón“ opakoval nutnosť podpory ekonomického rastu zo strany fiškálnej politiky a zrýchlenia tempa štrukturálnych reforiem.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes budú naprieč Európou zverejnené rýchle odhady aktivity vo výrobnom sektore a v sektore služieb za október merané indexmi nákupných manažérov (PMI). PMI vo výrobe za rovnaký mesiac bude zverejnený aj z USA. Okrem toho sa budú trhy sústrediť na sériu vystúpení amerických centrálnych bankárov.

Zaujalo nás

Prenajmite si štátne majáky v Taliansku

Taliansko plánuje vzhľadom na tlak na verejné financie prenajímať netradičné nehnuteľnosti – majáky. Na svoje si prídu predovšetkým ľudia hľadajúci výnimočné investičné príležitosti na odľahlých miestach a s neobmedzeným výhľadom na more. Investori by tak získali prenájom majáku na 50 rokov, výmenou za ich premenu na luxusné rezorty. Pozemky budú navyše prenajímané s povolením premeny na hotely, reštaurácie či kultúrne pamiatky.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *