Utorok 16. júla. Meniny má Drahomír

Ranný prehľad trhov 25. 3. 2019

Investície 25.03.2019 | 10:02 0 Komentárov
 • Akciové trhy pod predajným tlakom, keď sa obnovili obavy o stav svetovej ekonomiky.
 • Holubičí pivot Fedu a ECB ako aj zverejnenie mimoriadne slabých marcových dát PMI z eurozóny posunuli 10-ročný nemecký výnos pod nulu. Americká výnosová krivka sa stala inverzou prvýkrát od roku 2007.
 • Špeciálny vyšetrovací tím FBI pod vedením Roberta Muellera prišiel k záveru, že volebný tím amerického prezidenta Donalda Trumpa nekoordinoval svoju činnosť s Kremľom s cieľom ovplyvniť prezidentské voľby v roku 2016.
 • Britská premiérka Theresa Mayová čelí tlakom na odstúpenie z funkcie pre zaseknutie brexitu.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy končili v piatok vo výrazných stratách, keď sa na trhy vrátili obavy o výrazné spomaľovanie sa globálnej ekonomiky. Jedných z ich spúšťačov bol paradoxne Fed, ktorý ponúkol na svojom zasadnutí opatrný ekonomický výhľad, druhým boli extrémne slabé čísla PMI z eurozóny za marec, pričom rovnaké americké tiež príliš neoslnili. Do tohto mixu sa pridala určitá frustrácia okolo zakopávania sekery obchodnej vojny medzi USA a Čínou a brexitová tragikomédia, čo bol toxický mix pre akciové indexy, ktorý ich ponoril do červených čísel.

DLHOPISOVÉ TRHY

Stres na akciovom trhu a obavy o stav svetovej ekonomiky spolu s holubičím pivotom Fedu a ECB, ktoré zrejme nezvýšia sadzby minimálne najbližších 12 mesiacov sa pretavili do posunu americkej aj nemeckej výnosovej krivky nadol. Americká výnosová krivka sa dokonca stala prvýkrát od roku 2007 inverznou, čo dokumentuje obrovskú nervozitu na trhu, pričom nemecký 10-ročný výnos po slabých PMI sektora výroby za marec klesol dokonca do negatívneho teritória, prvýkrát od jesene 2016, keď trhy opäť raz špekulujú o recesii v najväčšej ekonomiky Európy.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečný prístav profitovalo z vystresovaného trhu a bezpečne sa udomácnilo nad 1300-dolárovou métou, k čomu mu pomohol posun americkej výnosovej krivky výrazne nadol ako aj očakávania, že Fed a ani ECB nezvýšia sadzby minimálne najbližších 12 až 18 mesiacov. Napriek tomu, že ropa WTI sa ešte na začiatku minulého týždňa posunula nad 60-dolárovú métu a brent sa pohyboval nad 68,5 dolármi v piatok klesla. Faktor obáv zo zdravia svetovej ekonomiky zatienil pokles produkcie OPECu plus, sankcie USA voči Iránu a Venezuele ako aj spomaľovanie tempa rastu americkej bridlicovej ťažby.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár má za sebou volatilný týždeň, keď najskôr výrazne strácal voči euru po tom, ako Fed prostredníctvom dot-plot grafu deklaroval, že v tomto roku ani raz nezvýši sadzby. Kurz sa však nad 114 centami neudržal po zverejnení extrémne slabých marcových dát prieskumu PMI z Nemecka, ktoré naznačujú recesiu lokálneho priemyslu. Pod tlak sa dostala aj britská libra, keď je otázne, či britský parlament schváli brexitovú dohodu, pričom ak sa tak nestane, preferuje britská vláda odísť z EÚ v rámci tvrdého brexitu už koncom mája pred dlhým odkladom odchodu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • V piatok spôsobili veľký šok a zdesenie marcové prieskumy PMI z eurozóny, ktoré hlboko zaostali za konsenzami a opätovne vypustili džina pochybností o stave ekonomiky eurozóny na trhy. Francúzske PMI v sektore výroby aj služieb padlo pod 50-bodovú hranicu, ktorá oddeľuje expanziu od recesie a tým pádom aj kompozitný PMI klesol 48,7 bodu z 50,4 bodu, hoci konsenzus očakával rast na 50,7 bodu. Nemecké PMI vo výrobe kleslo šokujúco nízko na 44,7 bodu, hoci konsenzus očakával stagnáciu na 48 bodoch, no aspoň PMI v službách naplnilo očakávania, keď dosiahlo 54,9 bodu po 55,3 bodoch z februára, výsledkom čoho bol pokles kompozitného ukazovateľa na 51,5 bodu pri očakávaní 52,8 bodu, čo bolo rovnaké číslo ako vo februári. Pri výrazne horšej marcovej nálade z dvoch najväčších ekonomík eurozóny sa PMI na úrovni menovej únie takisto zhoršilo,  keď sentiment v službách dosiahol 47,6 bodu po 49,3 bodoch a očakávaní rastu na 49,5 bodu. Sentiment v službách sa udržal na takmer nezmenených úrovniach 52,7 bodu po 52,8 bodu z februára, čo naplnilo očakávania. Kompozitný ukazovateľ nevyhnutne klesol na 51,3 bodu z 51,9 bodu, hoci sa očakávalo jeho mierne zlepšenie. Celkovo možno konštatovať, že eurozónu ťahajú služby, no samozrejme, že sa natíska otázka, dokedy sa môže udržať v nich pozitívna nálada, keď sa výrobnej sfére nedarí.
 • Rýchle odhady PMI za marec boli zverejnené aj zo Spojených štátov, kde takisto zaostali za očakávaniami, no na rozdiel od eurozóny sa udržali bohate nad 50-bodovou métou a hovoria teda o pokračovaní solídneho ekonomického rastu, keď kompozitný PMI sa ponoril z 55,5 bodu na 54,8 bodu. Okrem toho boli v USA zverejnené aj čísla z realitného trhu v podobe predajov starších domov za február, ktoré sa medzimesačnej báze rástli o 11,8 percenta, čím výrazne prekonali 3,2 percentný konsenzus trhu.
 • Generálny prokurátor Spojených štátov William Barr cez víkend vyhlásil, že na základe vyšetrovania špeciálneho tímu pod vedením Roberta Muellera nebolo zistené, že by volebný tím amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho poradcovia koordinovali svoju činnosť s Ruskom pri ovplyvňovaní volieb prezidenta v roku 2016.
 • Počas víkendu pokračoval pomerne divoký vývoj okolo brexitu na britskej pôde. Britská tlač špekulovala, že premiérka Theresa Mayová bude zosadená z postu a bude zostavená úradnícka vláda, ktorá by dohliadala brexitové rokovania. Magazín Sunday však konštatoval, že rôzne skupiny, ktoré stoja v opozícii voči Mayovej sa na postupe nedokázali zhodnúť, a je teda pravdepodobné, že tento týždeň ešte prežije ako premiérka. The Sun však vyzval Mayovú, aby odstúpila s cieľom doručenia brexitu. The Telegraph hovorí o tom, že Mayová už má pripravený časový plán odstúpenia, akonáhle si bude istá, že bude mať dostatok hlasov na schválenie brexitovej dohody v parlamente. Na druhej strane podľa The Telegraph chce Mayová ponúknuť indikatívne hlasovania o viacerých brexitových možnostiach, vrátane brexitovej dohody, tvrdého brexitu, druhého referenda, exitu z brexitu či zostania súčasti spoločného trhu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dopoludnia bude zverejnený prieskum nálady medzi nemeckými finančníkmi podľa IFO za marec, kde sa očakáva zlepšenie očakávaní.
 • Okrem toho nebudú zverejnené už žiadne dôležitejšie makrodáta.Vystúpenie však budú mať viacerí centrálni bankári Fedu-Patrick Harker a Charles Evans ako aj Benoit Coeure z ECB.
 • Pozorne bude sledovaný vývoj okolo brexitu.

ZAUJALO NÁS

Banky podporujú stále viac biznis s fosílnymi palivami

Z analýzy Banking on Climate Change vyplýva, že svetové finančné inštitúcie poskytujú biznisu okolo fosílnych palív stále viacej peňazí. Za uplynulé tri roky poskytlo 30 najväčších svetových bánk najvýznamnejším znečisťovateľom na svete 1,9 bilióna dolárov. Medzi najväčších poskytovateľov financií pre spoločnosti podnikajúce v spracovávaní fosílnych palív patrí veľká americká štvorka – JPMorgan Chase, Wells Fargo, Citi a Bank of America.

JPMorgan Chase pred konkurenciou jasne vedie, keď za 3 roky poskytol 195 miliárd dolárov, čo je o 30 percent viac ako druhá Wells Fargo. Celkovo sa americké banky podieľajú na finančnej pomoci 37 percentami. Žiadna zo spoločností v rebríčku sa však nezaviazala k zníženiu financovania neekologických zdrojov energie. K zvráteniu globálneho otepľovania sú potrebné investície do čistej energie na úrovni 2,4 bilióna dolárov ročne.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *