Streda 18. júla. Meniny má Kamila

Ranný prehľad trhov 25. 4. 2017

Investície 25.04.2017 | 09:33 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Trhy uvítali víťastvo Emmanuela Macrona v prvom kole francúzskych prezidentských volieb.
  • Ropa pod tlakom pre pochybnosti, či sa Rusko pripojí k predĺženiu dohody OPECu o znížení produkcie.
  • Aprílový manažérsky prieskum Ifo z Nemecka ukázal na zlepšenie nálady.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v USA v pondelok výrazne rástli, keď nastala medzi investormi obrovská úľava po výsledkoch prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku. V nich vyhral centrista Emmanuel Macron, ktorý ponúka program aspoň čiastočných reforiem a neodmieta EÚ a nepresadzuje protekcionizmus. Spolu s ním postúpi do druhého kola aj krajná pravičiarka Marine Le Penová, ktorá by však podľa predvolebných prieskumov ako aj podľa aktuálnych nemala mať voči Macronovi šancu. Francúzsku sa tak minimálne neblýska na horšie časy, hoci o lepších možno hovoriť veľmi opatrne.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rozväzovanie zaisťovacích obchodov v podobe stávok na bezpečné aktíva po pre investorov pozitívnom výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb sa pretavilo do rastu výnosov nemeckých či amerických dlhopisov. Ceny francúzskych rástli a spolu s nimi aj ostatných na perifériách eurozóny. Riziko Frexitu je po víkende výrazne zredukované, nakoľko trhy očakávajú, že o dva týždne by mal s ľahkosťou v druhom kole prezidentských volieb vyhrať Emmanuele Macron, ktorý je proeurópsky orientovaný na rozdiel od Marine Le Penovej či krajného ľavičiara Jeana-Luca Melenchóna, ktorých sa trhy obávali.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečný prístav výrazne kleslo, keď rovnako reagovalo na trhovo-priateľský výsledok prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku. Ropa však ostala pod predajným tlakom, keď existujú pochybnosti, či sa Rusko pridá k predĺženiu dohody OPECu o znížení produkcie do konca roka.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa v úvode pondelkového obchodovania posunulo v reakcii na výsledky prvého kola volieb prezidenta vo Francúzsku až na päť a pol mesačné maximá voči doláru nad 109 dolárových centov, keď s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote bude mať republika proeurópskeho štandardného politika Emmanuela Macrona, ktorý vyhral prvé kola a zrejme s obrovským náskokom vyhrá aj druhé. Neskôr v priebehu dňa euro časť ziskov vymazala a končili na úrovni 108,5 dolárového centu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Wall Street Journal reportoval, že americký prezident Donald Trump nariadil svojim poradcom, aby prioritizovali výrazné zníženie daní, najmä 15– percentnú korporátnu daň z príjmov, pred neutralitou pripravených opatrení na rozpočet. Inak povedané, je ochotní tolerovať aj veľké rozpočtové deficity. Tie by však nakoniec nemuseli byť až tak veľké, keďže zníženie daní by mohlo podľa ministra financií Stevena Mnuchina zvýšiť ekonomickú aktivitu a teda aj samotný výber daní.
  • Lepšie ako očakávané výsledky dosiahol prieskum podnikateľských podmienok Ifo v Nemecku za mesiac apríl. Hodnota indexy dosiahla 112,9 bodov, prekonávajúc konsenzus totožný s hodnotou predošlého mesiaca. Horšie výsledky zaznamenali výhľady na budúcnosť, zatiaľ čo súčasná situácia si polepšila o takmer dva body, pričom hodnota z predošlého mesiaca bola revidovaná nahor.
  • Aktivita vo výrobnom sektore Texasu v USA rástla v apríli už siedmy po sebe idúci mesiac, avšak len mierne pomalším ako očakávaným tempom. Trh očakával rast indexu o jednu desatinu na 17 bodov, prieskum však ukázal pohyb o jednu desatinu bodu opačným smerom. Výraznejšie ochladenie zaznamenal prieskum ekonomickej aktivity podľa Fedu v Chicagu za marec. Index poklesol z 0,27 bodov na 0,08 bodu, pričom trh očakával jeho rast na takmer dvojnásobok hodnoty predchádzajúceho mesiaca.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe bude dnes zverejnený úverový prieskum ECB. V USA aprílová spotrebiteľská dôvera podľa Conference Board, prieskum výroby richmondského Fedu za apríl ako aj marcové predaje nových domov.

ZAUJALO NÁS

Indická vláda zaviedla poštové známky s vôňou kávy

V Indii boli zavedené poštové známky s arómou kávy, ktorá zažíva v druhej najľudnatejšej krajine obrovský boom. Známka v hodnote 100 rupií (približne 1,4 eura), na ktorej sú znázornené kávové zrná je predávaná na indických poštách ako aj filatelistických obchodoch. V Indii sa však nejedná o úplnú novinku. V roku 2006 bola na predaj známka s arómou santalu a o rok neskôr dostali vôňu ruží.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *