Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Ranný prehľad trhov 25. 4. 2018

Investície 25.04.2018 | 10:02 0 Komentárov
  • Po 1567 dňoch sa 10-ročný americký výnos dostal opäť nad trojpercentný level.
  • Americké akcie pod tlakom jednak pre obavy z vyšších sadzieb, ako aj pre obavy o tempo ekonomického rastu.
  • Ropa ustúpila z maxím z jesene 2014 po tom, ako svitá nádej, že na Teherán nebudú uvalené sankcie.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy končili v červených číslach, keď sú investori nervózni z rastu úrokových sadzieb, pričom sa súčasne obávajú spomalenia ekonomického rastu po komentároch manažérov firmy Caterpillar o tom, že výsledky za prvý kvartál bude náročné zopakovať. Mínusom pre akcie bola opätovná panika okolo Applu v súvislosti so slabými predajmi ich vlajkovej lode – telefónov iPhone. Väčším stratám európskych akcií prispelo oslabenie sa eura.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnos 10-ročného amerického dlhopisu sa prvýkrát od roku 2014 prehupol cez trojpercentnú úroveň, ktorá je vnímaná ako silná psychologická bariéra a protivietor ekonomického rastu, hoci realita môže byť odlišná a americká ekonomika dostatočne robustná, aby dokázala čeliť vyšším sadzbám.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa po trojdňovom poklese odrazilo pri oslabení sa dolára a určitom zvýšení nervozity na trhoch, ktorý mal paradoxne dôvod vo vyšších sadzbách, čo by zlatému kovu nemalo priať. Ropa v utorok rástla na najvyššie úrovne od jesene 2014. Jej rast však bol zastavený a obrátený po slovách amerického prezidenta Donalda Trumpa na stretnutí s francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom o tom, dohoda na iránskom jadrovom programe by mohla byť dosiahnutá relatívne rýchlo, čo by znamenalo, že žiadne nové sankcie by na Teherán nemali byť uvalené. Práve oni dodávali v ostatných dňoch forsáž rastu cien ropy spolu s poklesom jej globálnych zásob, robustnom raste dopytu a poklese pravdepodobnosti obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa voči euru konsolidoval okolo 122 dolárových centov, po tom, ako trhy už v predchádzajúcich dňoch započítali do kurzu odraz americkej výnosovej krivky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V Nemecku bol zverejnený prieskum podnikateľského prostredia podľa inštitútu IFO za apríl, ktoré sa zhoršilo na 102,1 bodov, sedem desatín bodu pod očakávania. Pod poklesom sa podpísali zhoršené očakávania budúceho vývoja, ktoré poklesli na 98,7 bodov, pri o osem desatín bodu vyšších očakávaniach ako zhoršenie vnímania súčasnej situácie, ktorej subindex poklesol na 105,7 bodov, tri desatiny pod očakávania.
  • V USA bol v poobedných hodinách zverejnený prieskum spotrebiteľskej nálady za apríl, ktorá sa neočakávane zvýšila na 128,7 bodov, pričom konsenzus čakal pokles na 126 bodov. Za zlepšením nálady stoja očakávania budúceho vývoja, ktorých subindex sa podľa prieskumu zvýšil o 1,9 bodu na 108,1 bodov. Súčasná situácia sa podľa spotrebiteľov len mierne zhoršila, čo ohodnotili poklesom troch desatín bodu na 159,6 bodov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta. Trhy by sa tak mali koncentrovať najmä na výsledkovú sezónu, kde zverejnia svoje kvartálne čísla Facebook, Boeing či Ford.

ZAUJALO NÁS

Čínska polícia zabavila počítače na ťaženie Bitcoinu

Polícia v meste Tianjin na severe Číny zabavila približne 600 počítačov na ťaženie najznámejšej kryptomeny Bitcoin. Políciu k vyšetrovaniu viedlo oznámenie lokálneho operátora siete elektrickej energie o nadmernej spotrebe. Okrem toho bolo zabavených osem priemyselných ventilátorov určených na chladenie techniky ťažiacej kryptomenu. Podľa lokálnej polície ide o najväčšiu krádež energie za posledné roky. Čína bola ešte donedávna hlavným útočiskom operácií na ťaženie kryptomien, kým sa nestali terčom vládnej regulácie.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *