Stvrtok 22. augusta. Meniny má Tichomír

Ranný prehľad trhov 25. 4. 2019

Investície 25.04.2019 | 10:02 0 Komentárov
  • Oddychový čas pre akcie.
  • Zhoršená nálada medzi nemeckými manažérmi podľa prieskumu Ifo.

AKCIOVÉ TRHY

Akcie na Wall Street si včera vybrali oddychový čas a ustúpili zo svojich maxím. Pokračovanie výsledkovej sezóny v USA za prvý kvartál prinieslo zmiešaný obraz amerických korporácií. Vyložene sklamali hospodárske výsledky spoločností Boeing, Caterpillar a AT&T. Výraznejšia panika sa však nekonala a investori očakávajú zverejnenie výsledkov ďalších firiem, hlavne technologických gigantov ako Microsoft a Facebook, ktoré je na programe vo štvrtok. Európske akcie sa odeli taktiež do červených farieb, keď ich dole ťahal pokles cien ropy. Najviac strácali ťažobné spoločnosti a automobilky. Naopak sa darilo technologickým akciám. Nemecká softvérová skupina SAP si pripísala viac ako 12 percent, čo predstavuje najväčší denný zisk od roku 2008 potom, ako investičná spoločnosť Elliott odhalila 1,3 miliardový podiel v nej. Rast technologického sektora vykompenzoval celkové straty a nemecký index DAX 30 si dokázal polepšiť o viac ako pol percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických aj európskych dlhopisov poklesli potom, ako v apríli nečakane poklesla nálada medzi nemeckými manažérmi, čo opäť vyvolalo obavy o najväčšiu európsku ekonomiku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa aj napriek silnému doláru odrazilo zo svojich tohtoročných miním, k čomu mu pomohlo zastavenie rally na americkom akciovom trhu a pokles dlhopisových výnosov. Americká ľahká ropa WTI poklesla pre neočakávaný nárast zásob ropy v minulom týždni v USA o viac ako 5 miliónov barelov. Severomorský benchmark, ropa Brent, sa naopak držala stabilne okolo hodnoty 75 dolárov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár naďalej posilňoval, keď ťažil predovšetkým zo slabosti svojich konkurentov. Voči euru sa dostal na štvormesačné maximá a obchodoval sa na úrovni 1,116 dolára. Spoločná európska mena zostáva naďalej pod tlakom obáv o európsku a hlavne nemeckú ekonomiku, čo naznačilo aj aprílové zhoršenie dôvery medzi nemeckými finančníkmi.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bol zverejnený aprílový prieskum nálady medzi nemeckými manažémi IFO, ktorý zaostal za očakávaniami a ukázal na zhoršenie sa hodnotenia súčasnej situácie ako aj očakávaní. Ifo tak výrazne diverguje od iných predstihových ukazovateľov ako ZEW, kde sa index očakávaní zlepšuje už niekoľko mesiacov v rade. Tento rozpor podčiarkuje dychotomický vývoj medzi robustným sektorom služieb v Nemecku a stále slabým výrobným sektorom. No zároveň je signálom toho, že nemecká ekonomika sa nachádza okolo bodu obratu. Aprílový index IFO klesol na 99, 2 bodu z 99,7 bodu v marci, keď hodnotenie súčasnej situácie aj očakávaní sa znížili. Dočasná úľava z toho, že sa EÚ vyhla tvrdému brexitu, oslabovanie sa kurzu eura ako aj pozitívne makrodáta z Číny a zlepšovanie sa globálneho obchodu nedokázali zvýšiť optimizmus medzi nemeckými podnikmi. Pri detailnejšom pohľade vidno, že dôvera v službách a v stavebníctve sa zlepšila, kým spracovateľský sektor je stále slabý. Oddelenie vývoja v službách a výrobe však nie je úplne nový fenomén. Začalo to už roku 2015, keď výroba silne rástla a služby ostali viac menej stabilné. Takže terajšia slabosť priemyslu je vlastne len návrat k normálu po predchádzajúcom excese. Najmä keď situácia v priemysle nie je tak zlá, ako by mohli naznačovať makrodáta. Veď knihy objednávok sú plné a výroba je zaistená takmer na takej úrovni ako minulý rok v lete. Rizikom je samonaplňujúce sa očakávanie, že situácia v nemeckej ekonomike sa zhoršuje.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V plnom prúde pokračuje podniková výsledková sezóna za prvý kvartál v USA. Z makrodát budú dnes zverejnené len pravidelné týždňové nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA a rýchly odhad objednávok tovarov dlhodobej spotreby za marec.

ZAUJALO NÁS

Pašovanie zlata z Afriky cez SAE

Analýza agentúry Reuters v spolupráci s databázou medzinárodného obchodu OSN Comtrade zistila, že africké zlato v hodnote miliárd dolárov je z veľkej časti pašované cez Spojené arabské emiráty (SAE), ktoré sú bránou na trhy v Európe a Spojených štátoch. Z colných údajov vyplýva, že SAE doviezli z afrických krajín v roku 2016 446 ton zlata v celkovej hodnote 15,1 miliardy dolárov. Je to výrazný nárast oproti roku 2006, kedy to bolo 67 ton, v hodnote 1,3 miliardy dolárov.

Veľká časť zlata nebola zaznamenaná v exporte afrických štátov, čo znamená, že zlato opúšťa Afriku bez toho, aby štátom ktoré sa podieľajú na jeho produkcii, nie sú platené žiadne dane ani poplatky. Podiel takéhoto zlata sa odhaduje približne na 50 percent. Druhým najväčším dovozcom afrického zlata je Čína s hodnotou 8,5 miliárd dolár a tretie Švajčiarsko so zlatom v hodnote 7,5 miliárd dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *