Stvrtok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akcie opäť prepisovali historické maximá.
  • Zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu posilnila očakávania júnového zvýšenia sadzieb v USA.
  • Dnes začína zasadnutie OPECu vo Viedni.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy dnes pokračovali v pomalom raste, pričom široký index S&P 500 dosiahol nové intradenné maximum. Rastu na Wall Street pomohlo aj zápisnica Fedu, ktorá naznačila len pomalé tempo znižovania veľkej bilancie centrálnej banky. Európske trhy zaznamenali len mierny pohyb nahor, keď im chýbal silnejší rastový impulz.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americké a nemecké bezpečne vnímané štátne dlhopisy skorigovali rast výnosov z predošlých štyroch dní, keď sa spamätávali z krízy vo Washingtone z minulého týždňa. Výnosy ťahala nadol zápisnica Fedu, ktorá síce naznačila zvýšenie sadzieb v júni, no zároveň načrtla len pomalé tempo znižovania bilancie Fedu. Investori mohli spozornieť aj vďaka zníženiu ratingu Číny agentúrou Moody’s, prvému od roku 1989.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato si polepšilo o viac ako pol percenta, napriek pokojnej obchodnej seanse a vyprchajúcim politickým rizikách. Pomôcť mu mohol zápisnica americkej centrálnej banky, ktorá sa niesla v mierne holubičom duchu. Ropa paradoxne poklesla deň pred dlho očakávaným zasadnutím OPECu vo Viedni, od ktorého trh očakáva predĺženie zníženej produkcie organizácie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien, keď americká centrálna banka signalizovala vo zverejnenej zápisnici len pomalý začiatok redukcie svojej bilancie. Centrálni bankári sa chcú zároveň presvedčiť, že spomalenie ekonomiky USA bolo len dočasné pred ďalším sprísňovaním menových podmienok. Voči euru sa americká mena na konci dňa opäť obchodovala tesne nad 112 dolárovými centami. 

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu, ktorá potvrdila očakávania, že v júni príde k ďalšiemu zvýšeniu sadzieb. Rovnako naznačila, že neskôr v tomto roku by malo prísť aj k redukcii bilancie Fedu, ktorá by mohla začať obmedzenia reinvestovania maturujúcich cenných papierov, čo znamená, že by jej úvodné tempo mohlo byť relatívne pomalé. Tesne pred zverejnením zápisnice mal vystúpenie Patrick Harker z Fedu, ktorý povedal, že stratégia redukcie by mala byť jednoduchá, aby trh presne vedel, čo centrálna banka robí.
  • Prezident ECB Mario Draghi povedal, podobne ako deň pred ním iný predstaviteľ banky Benoit Coeure, že nie je dôvod odchyľovať sa od úvodných slov vyhlásenia po zasadnutí ECB, čo sa týka budúceho nastavenia menovej politiky. Zároveň priznal, že kvantitatívne uvoľňovanie môže potenciálne priniesť viac vedľajších negatívnych efektov ako iné nástroje menovej politiky vrátane záporných sadzieb.
  • Počet predaných existujúcich domov v USA v apríli poklesol medzimesačne o 2,3 percenta na 5570 tisíc. Jedná sa tak už o druhé horšie ako očakávané zverejnenie zo stavebného sektora v tomto týždni po výraznom poklese predajov nových domov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia budú zverejnené detaily rastu HDP Veľkej Británie za prvý kvartál. Popoludní aprílová obchodná bilancia USA ako aj pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti v tejto krajine.
  • Hlavným eventom dňa je začiatok zasadnutia krajín OPECu a ďalších veľkých ťažiarov ropy vo Viedni.
  • Z centrálnych bankárov bude mať vystúpenie viceprezident ECB Vitor Constancio a opäť viacerí predstavitelia Fedu.

ZAUJALO NÁS

Ľudia neveria investičným robotom

Podľa prieskumu banky HSBC zákazníci by skôr zdôverili svoj život do rúk robota v prípade operácie, ako ho nechali vybrať správny produkt pre svoje úspory. Z prieskumu 12-tisíc zákazníkov v 11 krajinách by len 7 percent verilo robotovi so svojimi úsporami, pričom až 14 percent by bolo ochotných podstúpiť operáciu srdca vykonanú robotom.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *