Stvrtok 22. augusta. Meniny má Tichomír

Prehľad trhov 25. 5. 2018

Investície 25.05.2018 | 14:21 0 Komentárov
 • Akciové trhy pod tlakom pre zrušenie samitu USA – Severná Kórea ako aj pre snahy Bieleho domu o zavedenie dovozných ciel na automobily.
 • Negatívny sentiment na trhoch podporil ceny štátnych dlhopisov USA a zlata.
 • Euro zastavilo svoj pokles pre otázny politický vývoj v Taliansku, keď nový premiér Conte naznačil svoju proeurópsku orientáciu.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku včera zaznamenali straty po zrušení stretnutia lídrov Severnej Kórey a USA, od ktorého sa očakávalo odistenie geopolitickej situácie. Napätie vyvolala aj americká vláda, ktorá zvažuje zavedenie cla na import automobilov z dôvodu národnej bezpečnosti, a to aj napriek tomu, že Čína súhlasila s čiastočným otvorením svojho trhu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov USA a Nemecka poklesli pri hľadaní bezpečných prístavov pre hrozbu eskalácie geopolitického napätia, ako aj ohrození krehkej obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Výnosy nemeckých desaťročných dlhopisov tak poklesli na januárové minimá, keď sa v eurozóne k rizikám pridáva aj situácia okolo talianskej vlády.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato zaznamenalo najsilnejší rast za posledný mesiac, nasledujúc štátne dlhopisy, keď na trhoch prevládla riziková averzia. Ropa poklesom reagovala na slová ruského ministra pre energetiku, podľa ktorého sa OPEC bude zaoberať postupným znižovaním obmedzení produkcie na ďalšom zasadnutí v nasledujúcom mesiaci.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro po poklese na pol ročné minimá voči doláru len mierne posilnilo, a to aj napriek pomerne opatrne vyznievajúcej zápisnici z ostatného zasadnutia ECB. Centrálni bankári sa obávajú najmä rastu protekcionizmu vo svete ale aj spomaleniu ekonomického rastu v eurozóne. Dolár voči košu hlavných zahraničných mien strácal, pod čo sa opäť podpísal aj dopyt po bezpečne vnímanom japonskom jene.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Hlavnou politickou správou včerajšieho dňa bolo zrušenie samitu USA – Severná Kórea americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý to zdôvodňoval otvoreným nepriateľstvom severokórejského režimu a dodal, že americká armáda je pripravená ak to bude nutné a dodal, že má masívne nukleárne kapacity. Toto podkopalo sentiment na trhoch, hoci rast averzie voči riziku bol limitovaný nádejou, že rokovania medzi oboma stranami by mohli byť obnovené. To naznačilo aj vyhlásenie severokórejského ministerstva zahraničia, ktoré vyjadrilo ochotu sadnúť si za stôl s Washingtonom.
 • Holandský minister financií Wopke Hoekstra chce dať šancu novej talianskej vláde a chce ju súdiť podľa skutkov. Jeho nemecký rezortný náprotivok Olaf Scholtz bol viac pozitívnejší, keď povedal, že nový taliansky premiér Giuseppe Conte sa prezentoval ako veľmi proeurópsky. Samotný Conte by mal čoskoro predstaviť talianskemu prezidentovi Sergiovi Matarellovi zoznam kandidátov na jednotlivých ministrov.
 • Včera mali vystúpenia dvaja centrálni bankári Fedu. Patrick Harker povedal, že očakáva tri zvýšenia sadzieb v tomto roku ako základný scenár, od ktorého sa nevzdialil. Štyri zvýšenia sadzieb by pripadali do úvahy len v prípade výraznejšieho odrazu inflácie, ktorý Harker zatiaľ nevidí. Povedal, že Fed sa postupne približuje k neutrálnej úrokovej sadzbe na úrovni 2,75 – 3,0 percenta. Jeho kolega Raphael Bostic takisto zdieľal názor o ďalších dvoch zvýšeniach sadzieb v tomto roku (okrem marcového).
 • ECB včera vydala report finančnej stability, v ktorom konštatuje, že systematické riziko pre eurozónu ostalo nízke za ostatných šesť mesiacov, pričom vládny sektor je viac odolnejší vďaka zlepšeniu makroekonomického výhľadu. Včera bola zverejnená aj zápisnica z ostatného zasadnutia ECB, ktorý hovorí o tom, že existuje široký konsenzus o tom, že inflácia sa od marca pohybuje v eurozóne len do strán a ešte musí ukázať udržateľný odraz nahor. Okrem toho šéfekonóm ECB Peter Praet konštatoval, že ekonomické podmienky v eurozóne sú stále dobré napriek určitým mrakom.
 • Finalizovaný rast hrubého domáceho produktu za prvý kvartál v Nemecku včera neukázal žiadne zmeny oproti rýchlemu odhadu. HDP v najsilnejšej ekonomike v eurozóne tak medzištvrťročne vzrástlo o tri desatiny percenta a medziročne o 2,3 percenta, v oboch prípadoch podľa očakávaní konsenzu.
 • Okrem toho bola zverejnená aj júnová dôvera spotrebiteľov podľa inštitútu GfK, ktorá poklesla o jednu desatinu bodu oproti očakávaniam totožným s hodnotou predošlého mesiaca na 10,7 bodu.
 • V USA boli zverejnené žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 19. májom vzrástli o 14 tisíc, nad očakávania na 234 tisíc, čo je sedem týždňové maximum. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 12. májom boli oproti očakávaniam nižšie o päť tisíc, no voči predchádzajúcemu týždňu zaznamenali rast o 39 tisíc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes bude v Nemecku zverejnený index podnikateľského prostredia podľa IFO za mesiac máj. Podľa očakávaní by mal index mierne poklesnúť pri zhoršení súčasnej situácie aj budúceho vývoja.
 • V USA budú zverejnené odhadované aprílové objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré by podľa očakávaní mali poklesnúť o 1,4 percenta. Očistením o volatilný transportný sektor by však objednávky podľa konsenzu mohli vzrásť o pol percenta.
 • Svojim prejavom o finančnej stabilite a transparentnosti môže investorov zaujať šéf Fedu Jerome Powell.
 • Zverejnený bude aj prieskum spotrebiteľskej dôvery podľa University of Michigan podľa májovej finalizácie.
 • Týždeň uzavrú diskusiou centrálni bankári Fedu Robert Kaplan, Charles Evans a Raphael Bostic.

ZAUJALO NÁS

Samsung musí Apple zaplatiť viac ako pol miliardy dolárov

Samsung Electronics prehral po päťdňovom pojednávaní spor s konkurenčnou spoločnosťou Apple, keď ho americká porota uznala vinným z kopírovania patentovaných znakov. Vedúci výrobcovia smartfónov sa v sporoch o patenty súdia už od roku 2011, kedy Apple obvinil že Samsung bezostyšne skopíroval ich smartfóny a tablety. Samsung bol síce uznaný vinným už v roku 2012, no strany sa nedokázali dohodnúť na odškodnení, čo viedlo k terajšiemu rozsudku so sumou 539 miliónov amerických dolárov. Samsung už Applu zaplatil 399 miliónov, ostáva mu tak ešte zaplatiť zvyšných 140 miliónov dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *