Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Ranný prehľad trhov 25. 6. 2018

Investície 25.06.2018 | 09:47 0 Komentárov
  • OPEC a s ním spolupracujúce krajiny sa technicky dohodli na zvýšení limitov ťažby, de facto však ide iba o návrat k 100-percentnému plneniu dohody z konca roka 2016. Ropa reagovala na tento krok v piatok najvyšším jednodenným rastom od novembra 2016.
  • Júnový flashový prieskum sentimentu podľa PMI v eurozóne naznačuje zlepšenie ekonomickej aktivity, čo pomohlo euru k rastu.
  • Čínska centrálna banka včera oznámila zníženie povinných minimálnych rezerv bánk s cieľom kompenzovať negatívne dopady amerických dovozných ciel.

AKCIOVÉ TRHY

Hlavné svetové akciové trhy v samotnom závere minulého týždňa rástli, keď sa opätovne zlepšil sentiment okolo obchodnej vojny, hoci americký prezident Donald Trump pohrozil, že zavedie 20- percentné dovozné clá na európske automobily. Plusom pre európske akcie bolo zverejnenie rýchleho odhadu júnovej nálady v sektore služieb aj výroby eurozóny podľa indexov nákupných manažérov, ktorú ukázala na zlepšenie sa aktivity oproti máju, čo znížilo obavy z vädnutia rastu na starom kontinente. Výrazne rástol energetický sektor po odraze cien ropy v reakcii na dohodu OPECu, Ruska a ďalších spolupracujúcich krajín na navýšení limitov ťažby.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zlepšený sentiment na trhoch v piatok sa prejavil aj do rastu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka pri paralelnom posune výnosov aj na iných dlhopisových trhoch.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato napriek poklesu averzie voči riziku rástlo, čo však bola odpoveď na oslabenie sa dolára.  Ropa zaznamenala v piatok najväčší jednodenný rast od novembra 2016 po tom, ako sa OPEC a s ním kooperujúce krajiny na čele s Ruskom dohodli technicky na zvýšení limitov ťažby o jeden milión barelov, aj keď de facto ide iba o návrat k 100-tnému plneniu dohody z novembra 2016, keď v predchádzajúcich mesiacoch krajiny až prepĺňali zníženie limitov ťažby, naposledy v máji na vyše 150 percent. Trhy očakávali inú dohodu a explicitne vyššie zvýšenie ťažby (v komuniké zo stretnutia nie je dokonca napísané ani konkrétne číslo), práve preto ropa tak výrazne rástla.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa odrazilo výrazne vyššie nad 116 dolárových centov, keď mu pomohli zverejnenie lepších ako očakávaných júnových čísel nálady v ekonomike eurozóny podľa rýchleho odhadu PMI, ktoré zastavili svoj pokles z predošlých mesiacov a zmiernili tak obavy zo straty momenta ekonomického rastu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Dnes bude v Nemecku zverejnený prieskum podnikateľského sentimentu podľa IFO za mesiac jún, ktorého súčasťou bude hodnotenie súčasnej situácie a očakávania budúceho vývoja.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Počas nedele čínska centrálna banka PBOC oznámila zníženie povinných minimálnych rezerv bánk o 50 bázických bodov s účinnosťou od 5. júla, čo je jeden deň pred začiatkom platnosti vyšších amerických dovozných ciel na čínske tovary. Tento krok uvoľní približne 108 miliárd dolárov do ekonomiky, najmä s cieľom úľavy amerických krokov.
  • Včera sa v Bruseli konal aj neformálny samit 16 krajín EÚ ohľadne migrácie s cieľom dohodnúť sa pred tohtotýždňovým oficiálnym samitom. Nie celkom sa to podarilo, keď viacero krajín naznačilo sprísnenie kontroly na vlastných hraniciach a viac finančnej pomoci domovským krajinám utečencov, aby zmiernili ich prílev do Európy. Nemecká kancelárka Angela Merkelová poznamenala, že sa vytvoria pravdepodobne bilaterálne či viaclaterálne dohody, než aby sa čakalo na dohodu všetkých 28 krajín. V podobnom duchu sa vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuele Macron.
  • Po tom ako sa americký prezident Donald Trump vyhrážal zavedením dovozných ciel na európske automobily povedal podpredseda európskej komisie Jyrki Katainen, že zareagujú recipročným opatrením, ak tam USA naozaj urobia. No dodal, že sa chce vyhnúť obchodnej vojne. Wall Street Journal priniesol správy o tom, že americké ministerstvo financií pripravuje opatrenie, ktorým by zablokovalo kúpu amerických firiem s významnými technológiami firmami, ktoré majú 25 a viac percentný podiel čínskeho kapitálu. Zároveň chce obmedziť exporty technológií do Číny. Na druhej strane hongkongské noviny SCMP píšu, že Peking nemieni robiť opatrenia proti americkým firmám operujúcim v Číne.
  • Index nákupných manažérov (PMI) podľa júnového flashového odhadu v Nemecku ukázal zlepšenie v nevýrobnom sektore ale zhoršenie vo výrobnom sektore. PMI vo výrobnom sektore pokleslo o jeden bod na 55,9 bodov, pri očakávaní konsenzu miernejšieho poklesu na 56,2 bodov. Nevýrobný sektor si naopak pomerne výrazne polepšil a to o 1,8 bodu na 53,9 bodov, pri očakávaní rastu len jednej desatiny bodu. Kompozitný index tak vzrástol o osem desatín bodu na 54,2 bodov. Pod sentimentom vo výrobnom sektore na 18 mesačných minimách sa pravdepodobne podpisujú nezhody v medzinárodnom obchode, ktoré vyvolávajú protekcionistické opatrenia USA, nakoľko výrobný sektor Nemecka je z veľkej časti závislý na exporte.
  • PMI vo výrobnom sektore v eurozóne podľa júnového odhadu dosiahlo podľa očakávaní hodnotu 55 bodov, čo značí pokles o polovicu bodu. Nevýrobný sektor eurozóny si polepšil o 1,2 bodu na 55 bodov, pri očakávaní konsenzu zotrvania na hodnote predchádzajúceho mesiaca 53,8 bodu. Kompozitný index vzrástol o sedem desatín bodu na 54,8 bodu, pri očakávanom poklese o dve desatiny bodu. Podobný trend ako Nemecko zaznamenala v eurozóne aj druhá najväčšia ekonomika Francúzsko a to pokles na 16 mesačné minimá.
  • PMI podľa júnového odhadu boli zverejnené aj v USA. Aj za Atlantickým oceánom bol zaznamenaný pokles sentimentu vo výrobnom sektore a to o 1,8 bodu na 54,6 bodov, pričom konsenzus čakal pokles len o tri desatiny bodu. Nevýrobný sektor poklesol o tri desatiny na 56,5 bodov, v súlade s očakávaniami trhu. Kompozitný index tak poklesol o šesť desatín na 56 bodov.

ZAUJALO NÁS

Americký regulátor vyšetruje zaokrúhľovanie výnosov spoločností

Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) otvorila vyšetrovanie pri neoprávnenom zaokrúhľovaní zisku spoločností na jednu akciu. SEC kontaktovala desať alebo viac spoločností, aby poskytli údaje o účtovnej úprave, ktorej výsledkom by mohli byť vyššie výnosy. Vyšetrovanie spustil akademický výskum, podľa ktorého je číslo 4 len málokedy na desiatom mieste reportovanej hodnoty zisku na akciu. Pokiaľ je totiž na desatinnom mieste číslo 5 alebo vyššie, spoločnosti môžu ukazovateľ zisk na akciu (EPS) zaokrúhliť nahor na ďalší cent. EPS s hodnotou 10,4 centu by boli zaokrúhlené nadol na 10 centov, zatiaľ čo 10,5 už môže byť zaokrúhlených na 11 centov. Samotné zaokrúhľovanie však nie je podvodom, no podľa akademikov Nadya Malenko a Joseph Grundfest, ktorí si tento fenomén všimli, môže signalizovať agresívny prístup k účtovným praktikám a môže indikovať vážnejšie porušenia účtovných štandardov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *