Pondelok 16. júla. Meniny má Drahomír

Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Investície 25.07.2017 | 10:17 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Technologický index Nasdaq Composite prepisoval historické maximá.
  • Európske akcie pod tlakom aj pre vyšetrovanie kartelu automobiliek.
  • Saudská Arábia sa zaviazala znížiť export ropy v auguste.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akcie ostali pod tlakom aj v úvode týždňa pre silnejšie euro ako aj pre vyšetrovanie automobiliek Volkswagen, Daimler a Peugeot ohľadne kartelovej dohody. Mínusom bolo aj zhoršenie sa ekonomického sentimentu meraného indexmi nákupných manažérov (PMI) v eurozóne za júl. Wall Street len stagnovala, keď investori čakali na kvartálne výsledky veľkých technologických spoločností vrátate Facebooku, Amazonu či Alphabetu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov rástli aj vďaka zverejneniu zlepšenia sa nálady v ekonomike Spojených štátov podľa indexov nákupných manažérov (PMI) za júl. Rast však bol limitovaný pokračovaním politickej nervozity v USA okolo ruskej linky v prezidentských voľbách. Výnosy nemeckých dlhopisov mierne klesli v reakcii na zhoršený sentiment na akciových trhoch.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na jednomesačné maximá pod tlakom slabého dolára a poklese očakávaní, že Fed v tomto roku doručí ďalšie zvýšenie sadzieb pri neschopnosti Bieleho domu doručiť viaceré sľúbené biznisové reformy, ktoré by vytvorili priestor pre rýchlejší ekonomický rast. Ropa rástla v reakcii na sľub Saudskej Arábie o znížení exportov suroviny v auguste.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne odrazil z 13-mesačných miním voči košu hlavných svetových mien, keď sa jeho ostatný pokles javil ako prirýchly a časť obchodníkov realizovala zisky zo stávok na jeho oslabenie. Bežná korekcia trhu, ktorú podporila aj publikácia solídnych júlových čísel PMI z USA za júl.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Odhad indexu nákupných manažérov v Nemecku za mesiac júl indikuje mierne spomalenie dynamiky rastu ekonomiky krajiny, ktorá v poslednom období vykazuje solídne výsledky. Index nákupných manažérov (PMI) vo výrobnom sektore poklesol o deväť desatín pod očakávania na 58,3 bodu. Index nevýrobného sektoru poklesol na 53,5 bodu, pričom trh očakával jeho rast o tri desatiny bodu. Odhad pre kompozitný PMI tak poklesol na 56,8 bodov, čo je však stále pomerne vysoko nad 50 bodovou hranicou, ktorá delí expanziu od recesie. IHS Markit, agentúra, ktorá zostavuje prieskum, však podotkla, že rast v najväčšej európskej ekonomike ostáva naďalej pomerne silný. Medzi silné stránky zaradila tvorbu pracovných miest ako aj optimizmus do ďalších mesiacov.
  • Ekonomika eurozóny zaznamenala spomalenie na januárové úrovne, ako to vyplýva z odhadov nákupných manažérov v menovej únii za mesiac júl. Na spomalení sa podieľalo najmä Nemecko a Francúzsko. Okrem francúzskeho výrobného sektora poklesli všetky indexy v oboch krajinách pod úroveň minulého mesiaca, ako aj pod očakávania konsenzu. Za eurozónu tak PMI výrobného sektoru pokleslo štyri desatiny pod očakávania, nevýrobný sektor zotrval podľa očakávaní na predošlej hodnote a kompozitný index poklesol taktiež o štyri desatiny na 55,8 bodov.
  • Indexy nákupných manažérov v USA za júl vzrástli nad očakávania trhu, pričom kompozitný index si pripísal tri desatiny bodu na 54,2 bodov. Výrobný sektor si polepšil o 1,2 bodu zatiaľ čo nevýrobný sektor ostal podľa očakávaní na úrovni predošlého mesiaca 54,2 bodov. V USA boli zverejnené aj predaje existujúcich domov za jún, ktoré poklesli oproti májovej hodnote o 1,8 percenta na 5520 tisíc. Veľký dopyt totiž brzdí obmedzená ponuka, ale aj často nevyhovujúca či nežiadaná lokalita.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Najdôležitejším makrozverejnením dnes v Európe bude júlový manažérsky prieskum IFo z Nemecka.
  • Okrem toho vystúpia Yves Mersch z ECB spolu s Andym Haldanom z Bank of England.

ZAUJALO NÁS

Ešte lepší ako zlatovlasý

Prognózy rastu globálnej ekonomiky sú v ostatnom čase upravované smerom nahor a paradoxne rast inflácie smerom nadol. Nastáva tak ešte lepší ako zlatovlasý scenár, keď svet rastie dokonca mierne nad potenciálom a nemusí za to zaplatiť daňou z prehrievania sa v podobe výrazného skrátenia dĺžky ekonomického cyklu aj preto, že by centrálne banky museli rýchlo a prudko šliapať na menovú brzdu. Mohlo by sa takéto šťastné prostredie bez výrazných inflačných tlakov rýchlo skončiť? Nateraz sa zdá, že nie. Riziko nehrozí zo strany ponuky pracovnej sily. Tá sa totiž dá dobre predvídať, keďže demografické zmeny prebiehajú pomaly.

Druhým faktorom, ktorý by mohol iniciovať vyššiu infláciu je rast produktivity, ktorá dosť fluktuuje a je ťažké ju vysvetliť a presne prognózovať. Každopádne tempo rastu produktivity klesá, čo je príčinou z historického pohľadu chudokrvného rastu svetovej ekonomiky. A nateraz nevidno nič, čo by mohlo spôsobiť odraz jej rastu, a následne zrýchlenie dynamiky rastu inflácie, proti ktorej by museli centrálne banky bojovať. Stále sa ju skôr snažia podporovať. Preto by ekonomický cyklus mal pokračovať a byť najdlhší v histórii. Vyšší rast svetovej ekonomiky bez vyššieho rastu inflácie implikuje, že akciové trhy by mohli ďalej rásť a posúvať sa na nové maximá.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *