Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 25. januára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Najvyšší súd Veľkej Británie rozhodol, o tom, že na aktiváciu článku 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ je potrebný súhlas parlamentu.
 • Čínska centrálna banka vyslala signál o tom, že bude dbať na finančnú stabilitu.
 • Nový americký prezident Donald Trump dal zelenú výstavbe ropovodov, ktorý predtým jeho predchodca Barack Obama blokoval.
 • Sabine Lautenschlaegerová z ECB očakáva skoré začatie diskusie o konci kvantitatívneho uvoľňovanie v eurozóne.

AKCIOVÉ TRHY

Americké aj európske akciové trhy včera rástli, pričom na strane USA viedli akcie nahor najmä pozitívne výsledky veľkých stavebných spoločností za štvrtý kvartál 2016. Americké akciové indexy zaznamenali najväčší rast za posledné tri týždne a široký index S&P500 prepisoval maximá. Akciám opäť pomáhala aj politika, keď Donald Trump povolil výstavbu ropovodov v krajine, ktorú predtým bývalý prezident Barack Obama blokoval.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA a Nemecka včera vzrástli na predpokladoch investorov, že hospodársky rast v USA je opäť na správnej ceste vďaka deregulačným krokom prezidenta Trumpa. Trhy tak po dlhšej dobe dostávajú informácie od nového prezidenta USA, ktoré indikujú smerovanie jeho politiky a obnovujú apetít po rizikovejších aktívach.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokleslo spolu s cenami štátnych dlhopisov, keď investori umiestňovali kapitál na akciových trhoch pri očakávaniach akcelerácie rastu ekonomiky USA. Ropa mierne vzrástla na správach, že Irak sa blíži k splneniu svojho záväzku zníženia produkcie tejto komodity podľa dohody OPECu. Cene čierneho zlata pomohol aj záväzok Donalda Trumpa vo výstavbe ropovodov v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár včera len mierne posilnil voči košu hlavných zahraničných mien. Britská libra posilnila voči spoločnej mene eurozóny, keď investori veria, že rozhodnutie najvyššieho súdu Veľkej Británie o potrebe rozhodnutia parlamentu o odchode krajiny z EÚ nevykoľají plán predsedníčky vlády Theresy Mayovej.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera rozhodol Najvyšší súd Veľkej Británie o tom, že aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ musí byť schválený parlamentom. Tento výsledkom sa vo všeobecnosti očakával, no nie je to pre vládu neriešiteľný problém. Ako sme už včera písali, vláda pripraví jednoduchý zákon o brexite, ktorý jej umožní aktivovať článok 50 podľa vlastného uváženia. S jeho prechodom v parlamente by nemal byť problém. Aj preto na trhu z britskými aktívami a librou neprišlo k zásadnejšej reakcii. Najvyšší súd zároveň povedal, že národné parlamenty Škótska, Walesu a Severného Írska nemajú žiadne kompetencie okolo článku 50.
 • Dôležitou udalosťou včera bolo zvýšenie úrokových sadzieb čínskou centrálnou bankou na strednodobú refinančnú facilitu o 10 bázických bodov. Priamy dopad tohto zvýšenia sadzieb je malý, no išlo najmä o vyslanie veľmi dôležitých signálov. Po prvé ukazujú, že centrálna banka berie jasne na vedomie finančné riziká a chce ich mať pod kontrolou. Išlo ukázať zdvihnutý prst pre mnohých napákovaných investorov na domácom trhu. Po druhé, banka chcela demonštrovať, že ak Fed zvyšuje sadzby, je možné, že pri rastúcich inflačných tlakoch k tomu môže pristúpiť aj Čína, čo by malo pomôcť zmierniť tlak na menu a odlev kapitálu z krajiny.
 • Trhy sa naďalej sústredili aj na prvé kroky prezidenta USA Donalda Trumpa vo funkcii. Dal zelenú ropovodu Keystone XL ako aj Dakota Access, ktoré boli predtým blokované predošlou administratívou Baracka Obamu. Zároveň Trumpov rozpočtový šéf Mick Mulvaney potvrdil, že štátny dlh vo výške približne 20 biliónov dolárov bude musieť byť čoskoro riešený „skôr ako neskôr“ a navrhol aby benefity zo systému zdravotnej starostlivosti Medicare boli závislé na príjme. Súčasne navrhol postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku.
 • Z výrokov centrálnych bankárov nás za ostatných približne 24 hodín zaujali slová Sabine Lautenschlaegerovej z ECB o tom, že sú naplnené všetky predpoklady na stabilný rast inflácie. Zároveň bola optimistická ohľadne skorého otvorenia otázky ukončenia kvantitatívneho uvoľňovania. Jeffrey Lacker z Fedu sa obáva, že inflácia v USA by mohla prudko narásť, ak nebude centrálna banka zvyšovať výrazne rýchlejšie úrokové sadzby oproti súčasných očakávaniam trhu a jeho kolegov.
 • Včera bola zverejnená aj séria makrodát z oboch brehoch Atlantiku. Index nákupných manažérov (PMI) Nemecka by podľa rýchlych odhadov mal v januári vo výrobnom sektore vzrásť o deväť desatín bodu na 56,5 bodov, čo je najvyššia úroveň za posledné tri roky. Sentiment v nevýrobnom sektore naopak poklesol o 1,1 bodu na 53,2 bodov. Flashový kompozitný PMI tak sklamal očakávania rastu, keď poklesol o päť desatín bodu na 54,7 bodov. Výsledky nemeckých PMI diktovali smer pohybu aj agregátnym indexom za eurozónu. Zatiaľ čo v Nemecku boli pohyby väčšie, v eurozóne vzrástol flashový index výrobného sektora o dve desatiny bodu na 55,1 bodov. Nevýrobný a kompozitný index klesli o jednu desatinu bodu na 53,6 a 54,3 bodov v danom poradí. Čísla z eurozóny sa tak stále držia relatívne vysoko nad hranicou 50 bodov deliacou expanziu od recesie, keď im pomohli aj lepšie než očakávané výsledky francúzskych indexov.
 • Sentiment v americkom výrobnom sektore v podobe rýchleho odhadu indexu nákupných manažérov v januári podľa odhadov vzrástol o osem desatín bodu na 55,1 bodov, prekonávajúc očakávania rastu len o dve desatiny. Pod rastom sa podpísal najmä vyšší objem nových objednávok, ktoré rástli najrýchlejším tempom od roku 2014.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Najdôležitejšie makroekonomické zverejnenie dnes bude nálada medzi manažérmi v Nemecku za január podľa inštitútu Ifo.
 • Okrem toho bude pokračovať korporátna výsledková sezóna za štvrtý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Korupcia na vzostupe

Odhalenie daňových únikov a praktík prania špinavých peňazí prostredníctvom tzv. Panama Papers pomohlo dotvoriť obraz skorumpovanejšieho sveta, tvrdí Transparency International. Organizácia tvrdí, že v roku 2016 zaznamenala viac poklesov v jej indexe vnímania korupcie. Poklesy sú podľa organizácie zapríčinené najmä veľkou korupciou vo verejnom sektore. Panama Papiers podľa nich navyše zdvihli veľkú vlnu nevôle verejnosti voči bohatým jednotlivcom a spoločnostiam, ktorý využívajú takéto metódy na obohacovanie na úkor verejného dobra.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *