Utorok 22. január. Meniny má Zora

Ranný prehľad trhov 25. júna

Investície 25.07.2016 | 09:59 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Americké akcie opäť prepisovali historické maximá.
  • Dolár pokračuje v posilňovaní sa vďaka pokračovaniu prílevu silných makrodát z USA.
  • Ekonomika eurozóny ukazuje prekvapujúcu odolnosť voči brexitovej neistote.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili v piatok zmiešane napriek tomu, že biznis aktivita v Nemecku za júl meraná indexmi nákupných manažérov sa prekvapujúco zlepšila a za eurozónu ako celok ostala zhruba na júnových úrovniach, keď sa zatiaľ na nej neprejavujú neistoty späté s brexitom. Americké akcie opäť prepisovali historické maximá, k čomu im pomohlo, okrem zverejnenia zlepšenia sa biznis aktivity vo výrobnom sektore podľa indexov nákupných manažérov za júl, aj vnímanie, že výsledková sezóna amerických firiem za druhý kvartál prekonáva očakávania, pričom zatiaľ sa málokto pozastavuje nad tým, že tieto očakávania sú nízkopoloženou latkou.

Dlhopisové trhy

Relatívne vysoká chuť podstupovať riziko na trhoch sa pretavila do relatívnej stability výnosov bezpečne vnímaných dlhopisov Spojených štátov či Nemecka, k čomu prispelo aj zverejnenie robustných čísel biznis aktivity z oboch krajín za júl, hoci tieto prieskumy boli robené už po britskom referende za brexit.

Komoditné trhy

Zlato v piatok opäť klesalo, keď prílev makrodát z USA v ostatných týždňoch prekonáva očakávania, a trhy zvyšujú pravdepodobnosť toho, že Fed aspoň jeden krát v tomto roku zvýši sadzby o 25 bázických bodov. Zároveň prvé dáta z Európy po britskom referendovom hlasovaní za brexit ukazujú relatívnu odolnosť ekonomiky starého kontinentu voči neistotám okolo neho. Ropa klesala k čomu okrem silnejšieho dolára prispel aj vysoký stav amerických zásob a vyššia produkcia tejto komodity v Iraku.

Devízové trhy

Dolár voči košu svetových mien rástol vďaka pretrvávajúcemu prílevu silných amerických makrodát z ostatných týždňov, keď trhy začínajú výraznejšie započítavať, že Fed by mohol pristúpiť do konca roka k sprísneniu menovej politiky do konca roka v podobe zvýšenia úrokových sadzieb. Libra voči hlavným svetovým menám výrazne klesla po zverejnení najväčšieho zhoršenia sa nálady v ekonomike meranej na základe indexov nákupných manažérov za júl, v reakcii v histórii v reakcii na britské referendové hlasovanie za brexit.

Dôležité správy z ekonomiky

V piatok boli naprieč Európou zverejnené predbežné júlové čísla indexov nákupných manažérov (PMI). Nemecký súkromný sektor podľa PMI merania zaznamenal svoje najlepšie čísla v tomto roku a otriasol tak aj obavy z dopadov neistoty, ktorú spôsobilo referendové hlasovanie vo Veľkej Británii. Predbežné júlové čísla kompozitného Markit PMI indexu, ktorý sa pozerá na aktivitu nemeckej ekonomiky vo výrobe a službách, čo tvorí viac ako dve tretiny ekonomiky Nemecka, narástol pri očakávanom poklese na 53,6 bodu, z júnových 54,4 na 55,3 bodu. Očakávané spomalenie tak rastom prekonali aj jednotlivé PMI indexy za služby a výrobu. Nemeckú ekonomiku podporuje zdravý trh práce a rastúci dopyt, pričom podniky sa zdajú byť nedotknuté dopadmi rozhodnutia Británie opustiť EÚ. 
Francúzske PMI podobne ako to nemecké prekonalo očakávania, avšak júlový kompozitný index krajiny galského kohúta dosiahol rovných 50 bodov, čo je hranica deliaca kontrakciu od expanzie. Miernu expanziu (50,3 bodu) dosiahol sektor služieb, pričom výroba vo Francúzsku už deviatym mesiacom v rade klesá.
Index nákupných manažérov za eurozónu ako celok síce prekonal očakávania avšak dosiahol najnižších hodnôt od začiatku minulého roka, keď prekvapivo solídne čísla z Nemecka a Francúzska boli vymazané horšími dátami z menších krajín. Kompozitný index PMI klesol z júnových 53,1 bodu na 52,9 bodu, čo je najmenej od januára 2015.
Júlové čísla PMI investori pozorne sledovali aj vo Veľkej Británii, kde došlo k hádam najväčšiemu poklesu a negatívnemu prekvapeniu zároveň. Rozhodnutie Veľkej Británie opustiť Európsku úniu prinieslo dramatický pokles v ekonomickej aktivite, nevídaný od finančnej krízy. Kompozitný júlový PMI sklamal očakávania klesol 4,7 bodu na 47,7 bodu, čo značí najvyššiu kontrakciu od apríla 2009. PMI vo výrobe za júl nečakane klesol na 47,4 bodu. Kontraktoval aj sektor služieb, a to síce menej ako očakával trh, keď dosiahol 49,1 bodu, oproti júnovým 52,3 bodu. Malým svetlým bodom pre britskú ekonomiku je len rast exportov, čomu pomohla výrazne slabšia libra. Brexit tak evidentne pohol ekonomickým sentimentom ostrovnej krajiny. Na ďalšom smerovaní ekonomiky Británie bude závisieť politická vôľa jej novej premiérky ako aj ostatných členských štátov EÚ v prípadných rozhovoroch o odchode Británie z EÚ.
Na opačnom brehu Atlantiku predbežný index PMI vo výrobe za júl prekonal očakávania a dosiahol 9-mesačných maxím, keď stúpol z júnových 51,3 na 52,9 bodu. Najlepšiemu meraniu od októbra 2009 v USA pomohol rast výrobného sektora napriek silnému doláru a politickej neistote z prezidentských volieb v USA. Práve preto sa jedná skôr o krátkodobý nárast ako začiatok trendu, keď výrobný sektor USA za ostaný vyše jeden rok kontinuálne spomaľoval svoje tempo rastu.
Cez víkend sa konalo stretnutie ministrov financií dvadsiatky najväčších ekonomík sveta v čínskom Chengdu, známe ako samit G-20. Ministri financií členských krajín G-20 urgovali potrebu zvýšenia medzinárodného obchodu, s cieľom podpory globálneho rastu. Ministri okrem toho povedali, že krajiny sú pripravené na prípadný brexit a urgovali Britániu aby sa čo najskôr odhodlala opustiť Európsku úniu a skrátila tak obdobie ekonomickej neistoty, ktoré teraz panuje. Nepomohli ani podporné slová nového britského ministra financií Philipa Hammonda. Ministri okrem toho hovorili aj o spomaľujúcom sa ekonomickom raste Číny, pričom oficiálna komunikácia zo samitu hovorí, že krajiny G20 by mali adoptovať „všetky politické nástroje“ na podporu rastu.
Pier Carlo Padoan, taliansky minister financií na stretnutí ministrov financií G20 odmietol, že talianske banky trpia systémovými zlyhaniami a odmietol ich záchranu zo strany súkromných investorov. Padoan sa tak snaží o upokojenie situácie a neistoty, ktorá na trhoch ohľadom talianskych bánk už neraz panovala.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes budú zverejnene výsledky prieskumu IFO podnikateľskej nálady v Nemecku za júl a prieskum priemyselnej aktivity Dallas FED za rovnaký mesiac.

Zaujalo nás

Genetická analýza môže predikovať výsledky detí v škole

Genetická analýza DNA môže predpovedať akademické výsledky detí. Vyplýva to zo štúdie profesora Roberta Plomina z King’s College v Londýne, ktorý nazval túto štúdiu prelomovou v predikovaní silných a slabých edukačných stránok z DNA. Tzv. polygenické skóre jedinca je založené na prítomnosti alebo absencií 20-tisíc bežných variácií DNA naprieč mnohými rozličnými génmi. 

Samostatne má každý malý efekt, no ich kombináciou je možné vysvetliť desať percent variácii vo výsledkoch vzdelávania detí vo veku šestnásť rokov. Polygenické skóre nám môže dať informácie či má dieťa predpoklad na poruchy učenia. Takáto informácia by poskytla možnosť prispôsobiť edukačný proces individuálnym potrebám detí.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *