Streda 19. február. Meniny má Vlasta

Ranný prehľad trhov 25. mája

Investície 25.05.2016 | 10:24 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Veritelia schválili Grécku ďalšiu tranžu finančnej pomoci.
  • Ekonomický sentiment Nemecka a eurozóny podľa májového merania ZEW sklamal očakávania a klesol.
  • Predaje domov v USA na vyše osemročných maximách.
  • Dolár pokračuje v posilňovaní, voči euru včera zatvoril na 111,4 dolárového centu.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v utorok prudko rástli. Prispelo k tomu oslabenie sa eura, čo pomôže exportérom a trhom pomohlo aj naklonenie britských voličov v prospech hlasovania za zotrvanie v EÚ v budúco mesačnom referende podľa ostatných prieskumov verejnej mienky. Tieto fakty prevážili aj nečakané májové zhoršenie sa nálady medzi nemeckými finančníkmi na základe zverejneného prieskumu ZEW. Wall Street takisto rástla, keď sa investori akoby stotožnili s možným zvýšením sadzieb Fedom už v lete a nepovažujú to za problém, ale skôr za prejav robustného stavu americkej ekonomiky.

Dlhopisové trhy

Pozitívna nálada na finančných trhoch sa odzrkadlila na poklese cien bezpečne vnímaných dlhopisov Nemecka a zároveň poklese rizikových prirážok dlhopisov Talianska, Španielska či niektorých podnikových dlhopisov. Výnosy amerických dlhopisov rástli vzhľadom na prehodnocovanie pravdepodobnosti  ďalšieho zvýšenia sadzieb Fedom už v lete.

Komoditné trhy

Zlato pokračovalo ďalej v poklese na štvortýždňové minimá pod 1230 dolárov, keď trh vidí vyše 50-percentnú šancu na zvýšenie sadzieb Fedom počas leta po jastrabom slovníku viacerých jeho predstaviteľov z ostatných dní. Pred dvoma týždňami pritom nedosahovala táto pravdepodobnosť ani 20 percent. Ropa rástla, keď trhy očakávajú, že dnešný pravidelný týždenný report stavu zásob ropných produktov v USA  ukáže na ich pokles, a to aj pre výpadky ťažby v Kanade v dôsledku rozsiahlych lesných požiarov.

Devízové trhy

Dolár pokračoval v posilňovaní sa voči euru a vzájomný výmenný kurz klesol pod 111,5 dolárového centu na osemtýždňové minimá, keď obchodníci očakávajú, že Fed by mohol zdvihnúť sadzby už na júnovom alebo júlovom zasadnutí. Výrazne sa posilnila britská libra, keď rastie pravdepodobnosť toho, že väčšina Britov bude v júnovom referende hlasovať za zotrvanie krajiny v rámci EÚ.

Dôležité správy z ekonomiky

Euroskupina, teda ministri financií eurozóny, sa včera večer podľa očakávaní dohodli s Gréckom a Medzinárodným menovým fondom na uvoľnení núdzových finančných prostriedkov z tretieho balíka finančnej pomoci pre Grécko vo výške 10,3 miliardy eur. Väčšinu z danej sumy Grécko použije na splatenie dlhu aby sa tak vyhlo bankrotu.
Vitor Constancio, viceprezident ECB, „osobne“ verí, že inflácia v eurozóne sa priblíži k dvom percentám do dvoch rokov, t.j. v roku 2018. Constancio to povedal pre televíziu Bloomberg. Predikcia inflácie v eurozóne zo strany ECB pre rok 2018 je pritom odhadovaná na priemerný rast o 1,6 percenta. Constancio tak priznal, že „rozhodne osobne očakáva“ infláciu ešte vyššie.
V Nemecku boli včera publikované májové čísla prieskumu ZEW medzi inštitucionálnymi investormi. Ekonomický sentiment podľa májového merania sklamal očakávania o miernom raste. Trh očakával nárast ekonomickej nálady z aprílových 11,2 bodu na rovných 12 bodov, no index dosiahol len 6,4 bodu. Finančníci tak prejavujú značné znepokojenie ohľadom budúcnosti, pričom s časti za to môže riziko ktoré prináša hrozba odchodu Británie z EÚ. Trh však potešili čísla prieskumu súčasnej situácie, ktorý javí známky optimizmu pre súčasnú situáciu v Nemecku. Index dosiahol 53,1 bodu oproti aprílovým 47,7 bodu a očakávaniam o náraste na 47,9 bodu.
Ekonomický sentiment v eurozóne podľa ZEW takisto poukázal na pokles dôvery v ekonomiku eurozóny, keď index klesol z aprílových 21,5 bodu na májových 16,8 bodu. Trh pritom očakával zlepšenie na 23,5 bodu.
Z amerických makrodát včera zaujali predaje nových domov za apríl, ktoré prekonali očakávania rastu o 16,6 percent. Trh pritom očakával medzimesačný nárast o dve percentá. Počet predajov nových domov pre jednu rodinu tak narástol na viac ako osemročné maximum 619 tisíc, čo je najviac od januára 2008, oproti očakávaniam o hodnote 520 tisíc. Percentuálny rast bol najväčší od januára 1992. Predaje nových domov sú vysoko volatilným číslom a aprílové čísla tak treba brať s rezervou. Predaje nových domov narástli v troch regiónoch USA avšak klesli na Stredozápade krajiny. Realitný trh i naďalej podporuje solídny trh práce USA.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dopoludnia sa bude pozornosť trhu sústreďovať na výsledky manažérskeho prieskumu IFO z Nemecka za máj a popoludní na výsledky predbežného odhadu nálady v službách v USA podľa indexu nákupných manažérov spolu s aprílovou bilanciou zahraničného obchodu USA.
  • Trhy budú mať na svojom radare aj vystúpenia centrálnych bankárov. V prípade ECB to bude Peter Praet a Vitor Constancio. Za Fed vystúpia Patrick Harker, Robert Kaplan a Neel Kashkari.

Zaujalo nás

Angelina Jolie bude vyučovať na London School of Economics

Herečka Angelina Jolie sa pridá k bývalému britskému ministrovi zahraničných vecí Williamovi Hagueovi a na LSE bude učiť nový Masters (MSc) kurz zaoberajúci sa dopadom vojny na ženy, ktorý je prvý svojho druhu na svete. Cieľom kurzu bude rozvíjať „stratégie pre podporu rodovej rovnosti a zlepšenia ekonomickej, spoločenskej a politickej participácie žien a bezpečnosti.“ Hosťujúci profesori ako Jolie či Hague budú hrať aktívnu rolu formou prednášok, účasti na workshopoch, či prostredníctvom vlastného výskumu. Na toto jednoročné univerzitné postgraduálne štúdium sa môžu študenti prihlasovať už od jesene tohto roku so začiatkom v akademickom roku 2017. (MD)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *