Utorok 22. január. Meniny má Zora

Ranný prehľad trhov 25. novembra

Investície 25.11.2016 | 09:44 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Akciové burzy USA budú aj dnes zatvorené pre Deň vďakyvzdania.
  • Nemecko spomaľuje v raste hrubého domáceho produktu. 

Akciové trhy

Európske akciové trhy stabilne rástli pri nízkej volatilite, keď investori stále preferujú rizikovejšie investície. Trhovému sentimentu pomáhajú okrem pripravovaných fiškálnych opatrení Donalda Trumpa v USA aj solídne makroekonomické dáta, najmä v oblasti spotrebiteľskej nálady.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Nemecka mierne poklesli, keď investori zvažujú pokračovanie menovej akomodácie ECB, ktorú by mohol podporiť slabší ako očakávaný ekonomický rast najväčšej ekonomiky eurozóny v treťom kvartáli. Výnosy štátnych dlhopisov USA ostali nezmenené po včerajšom raste, ktoré nasledovali po zverejnení prevažne jastrabej zápisnice Výboru pre operácie na voľnom trhu.

Komoditné trhy

Zlato klesalo aj deň po zverejnení zápisnice z novembrového zasadnutia Fedu, vzhľadom na silnejúci dolár, v ktorom je drahý kov denominovaný, dostávajúc sa tak na deväťmesačné minimá. Cena ropy mierne vzrástla, keď stále nerozhodne hľadá smer, ktorý by malo udať blížiace sa zasadnutie OPECu týkajúce sa zmrazenia, prípadne zníženia produkcie.

Devízové trhy

Dolár ostal voči euru takmer nezmenený, keď americká mena posilňovala najmä voči menám rozvíjajúcich sa krajín. Trh tak pre eurodolár po desaťdňovom poklese našiel dočasné obchodné pásmo, na opustenie ktorého bude potrebovať výraznejší impulz.

Dôležité správy z ekonomiky

Nemecká ekonomika spomalila v treťom kvartáli v podobe nižšieho medzikvartálneho tempa rastu hrubého domáceho produktu na úrovni 0,2 percenta. Podpísali sa na tom nižšie kapitálové investície ako aj nižšia obchodná bilancia krajiny. Export v treťom štvrťroku medzikvartálne poklesol o štyri desatiny percenta, zatiaľ čo import mierne vzrástol o dve desatiny percenta. Vládne výdavky rástli tempom jedného percenta a ekonomike pomohla o štyri desatiny percenta aj osobná spotreba. Ekonomika tak od začiatku roku graduálne spomaľuje, keď v prvom kvartáli rástla tempom siedmych desatín percenta a v druhom kvartáli štyri desatiny percenta.
Podnikateľský sentiment podľa v Nemecku v novembri poklesol z dva a pol mesačných maxím, ako to vyplýva z prieskumu Ifo. Hlavný prieskum zaoberajúci sa celkovým podnikateľským prostredím mierne poklesol o jednu desatinu bodu na 110,4 bodov. Súčasná situácia síce vzrástla o päť desatín na 115,6 bodov, no dorovnaná bola očakávaniami budúceho vývoja, ktoré poklesli o štyri desatiny na 105,5 bodov. Inštitút naďalej očakáva, že ekonomická situácia krajiny sa bude zlepšovať, napriek slabším výsledkom HDP v treťom štvrťroku.
Včerajšie nemecké makrodáta uzatvoril prieskum spotrebiteľskej dôvery podľa GfK pre mesiac december, ktorý signalizuje mierne zlepšenie spotrebiteľskej nálady. Indikátor vzrástol o jednu desatinu bodu na 9,8 bodov, po poklese v predchádzajúcom mesiaci na 9,7 bodov. Spotrebiteľský sentiment ostáva napriek úrovniam pod hodnotami z leta veľmi stabilný, ako uvádza GfK.

Kľúčové očakávané udalosti

  • V USA ostávajú akciové burzy aj dnes uzavreté pre Deň vďakyvzdania. Trhy však napriek tomu môžu zaujať veľkoobchodné a maloobchodné zásoby USA za mesiac október, index nákupných manažérov v nevýrobnom sektore v novembri.
  • Vo Veľkej Británii dnes bude zverejnený rast ekonomiky v podobe odhadu medzikvartálneho rastu hrubého domáceho produktu za tretí kvartál.

Zaujalo nás

Solárne cesty

Francúzska spoločnosť Colas SA navrhla solárne panely, ktoré sú súčasťou cesty, pričom dokážu odolávať aj nákladným autám. Po takmer päťročnom výskume a laboratórnych testovaniach, budujú okolo 100 exteriérových testovacích ciest s cieľom naplno využívať technológiu na začiatku roku 2018. Myšlienkou je využívať rozsiahle plochy ciest pre generovanie energie a možnosť premeny solárnych fariem na poľnohospodárske účely. Kilometer dlhá cesta, s rozlohou približne 2800 metrov štvorcových solárnych panelov, by mala ročne vyprodukovať 280 kilowatt hodín pri maximálnej prevádzke, čo by dokázalo poskytnúť energiu pre verejné osvetlenie v 5000 tisícovom meste.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *