Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 25. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Dolárový index sa posunul na deväťmesačné maximá.
  • Irak sa odmieta pridať k obmedzeniu ťažby ropy OPECom.
  • Nálada v ekonomike eurozóny sa v októbri podľa PMI výrazne zlepšila.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili v úvode týždňa okolo nuly napriek zverejneniu lepších ako očakávaných dát aktivity v sektore výroby aj služieb za október v Nemecku či eurozóne ako celku podľa rýchleho odhadu indexov nákupných manažérov (PMI). Tie ukázali na najlepšiu aktivitu v ekonomike eurozóny v tomto roku. Wall Street skončila v striedmych ziskoch, keď optimizmus zo solídnej podnikovej výsledkovej sezóny za tretí kvartál bol tlmený poklesom cien ropy. Celkovo sa americké akcie už dlhšie pohybujú v relatívne úzkom pásme a trhoví hráči čakajú, kedy sa z neho vymania, čo by mohol byť následne impulz pre väčšie otváranie pozícií na jednu či druhú stranu.

Dlhopisové trhy

Výnosy na dlhopisových trhoch sa posunuli mierne nahor, k čomu pomohlo zverejnenie silných čísel indexov nákupných manažérov v eurozóne a aj v USA za október. Pomohli k tomu aj slová Jamesa Bullarda z Fedu, ktorý povedal, že americká centrálna banka najpravdepodobnejšie zvýši sadzby v decembri, pričom jeho kolega Charles Evans očakáva tri zvýšenia sadzieb do konca roka 2017. No celkovo z ich prejavov bol počuť holubičí duch. Jastrabí komentár naopak ponúkol šéf newyorského Fedu Bill Dudley, keď povedal, že zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov nebude predstavovať pre ekonomiku zásadný problém.

Komoditné trhy

Zlato bolo v defenzíve pri raste sily dolára a zverejnení najväčšieho jednodenného odlevu za ostatné vyše tri roky z najväčšieho zlatého fondu sveta SPDR Gold Trust. Straty však boli limitované fyzickým dopytom z Ázie. Ropa v úvode týždňa takisto strácala po vyhláseniach irackého ministra pre energetiku Jabara Ali al-Luaibiho o tom, že krajina sa nechce pridať k dohode o obmedzení produkcie a chce výnimku, nakoľko potrebuje viac peňazí na boj proti Islamskému štátu.

Devízové trhy

Euro ostalo v defenzíve voči doláru pod 109 dolárovými centami v blízkosti sedemmesačných miním, keď trhy zvyšujú pravdepodobnosť decembrového zvýšenia sadzieb Fedom po pretrvávajúcej sérii jastrabích slov jeho predstaviteľov. Naopak od ECB sa očakáva predĺženie kvantitatívneho uvoľňovania. Dolárový index, ktorý meria silu dolára voči menám hlavných obchodných partnerov USA sa posunul na deväťmesačné maximá.

Dôležité správy z ekonomiky

Odhad indexu nákupných manažérov (PMI) Nemecka za mesiac október prekonával niekoľko mesačné maximá, po príznakoch spomalenia na konci leta. PMI vo výrobnom sektore vzrástol o osem desatín bodu na 55,1 bodov, napriek očakávaniam rastu len o jednu desatinu bodu. Nálada vo výrobnom sektore tak v podobe PMI dosiahla najlepšiu hodnotu od decembra 2014. Sentiment nevýrobného sektora vzrástol o 3,2 bodu na 54,1, keď sa taktiež očakával len slabší rast šiestich desatín bodu. Kompozitný index vzrástol o 2,3 bodu na 55,1, čo je trojmesačné maximum. Solídne výsledky PMI zahnali obavy zo slabších posledných dvoch mesiacov a potenciálneho nástupu spomalenia ekonomiky.
Odhady PMI eurozóny rovnako ako nemecké signalizujú zlepšenie sentimentu v októbri vo výrobnom aj nevýrobnom sektore. PMI vo výrobnom sektore vzrástlo na 53,3 bodov, o šesť desatín bodu viac ako očakával konsenzus trhu. Nevýrobný sektor poskytol hodnotu 53,5 bodov a kompozitný index 53,7 bodov. Zverejnenia ťahali najmä nemecké dáta, ktoré zahnali obavy zo spomalenia najväčšej európskej ekonomiky. Silný sentiment by navyše mohol poskytnúť jastrabie argumenty odporcom pokračovania uvoľnenej monetárnej politiky ECB.
Odhad októbrového PMI vo výrobnom sektore USA ako posledné zverejnené makrodáta opäť priniesli pozitívne prekonanie očakávaní o 1,7 bodu na 53,2 bodov a o rovnaký počet bodov vzrástli aj oproti hodnote z predchádzajúceho mesiaca. PMI výrobného sektora tak vzrástol na najvyššiu úroveň za posledných 12 mesiacov.

Šéf Newyorského Fedu William Dudley zvolil nečakane jasný jastrabí postoj, napriek jeho doteraz holubičích vyjadrení. Zvýšenie úrokovej sadzby v decembri podmienil pokračovaním solídneho rastu ekonomiky USA. Ako jeden z najvplyvnejších a stálych hlasujúcich Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) navyše dodal, že zvýšenie o 25 bázických bodov nepredstavuje pre ekonomiku prekážku, vzhľadom na infláciu blížiacu sa dvojpercentnému cieľu americkej centrálnej banky.

Šéf Fedu v St. Louis James Bullard použil naopak silný holubičí tón, keď prehlásil že nízke úrokové miery budú stimulovať trh najbližšie dva až tri roky. Ekonomika USA je podľa neho v režime nízkej produktivity, ktorá stláča skutočnú bezpečnú návratnosť. Úrokové sadzby by preto podľa neho mali ostať počas tohto obdobia na úrovniach blízko nad nulou. Ako hlasujúci člen FOMC hlasoval proti zvýšeniu úrokových sadzieb v septembri. No zároveň sa vyslovil, že Fed zvýši sadzby napravdepodobnejšie v decembri.

Charles Evans, takisto známy holubičím postojom naznačil, že do konca roka 2017 očakáva tri zvýšenia sadzieb, čo je aktuálne viac ako započítava trh.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pozornosť trhov sa bude sústrediť v Európe na októbrový prieskum nálady medzi nemeckými manažérmi podľa IFo a prejav šéfa ECB Maria Draghiho. V USA bude trhových participantov zaujímať najmä zverejnenie októbrovej spotrebiteľskej dôvery a prejav Dennisa Lockharta z Fedu.

Zaujalo nás

Bývanie v lodnom kontajneri

Oceľový lodný kontajner je mnohými vnímaný len na svoj primárny účel, podľa architekta Travisa Pricea z Washingtonu je to však aj vhodné miesto na bývanie. Price spolu so svojou firmou používajú kontajnery ako obrovské Lego kocky na stavbu trojapartmánových komplexov vo Washingtone, ktorý trpí nedostatkom prístupného bývania. Jeden kontajner ponúka približne 27 metrov štvorcových úžitkovej plochy. Problémom však zostáva financovanie takýchto domov, pretože kým nie sú pevne spojené s podkladom a nemajú zavedené siete, banky ich tak nepovažujú za nehnuteľnosti a nie sú ochotné poskytnúť na ne úver.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *