Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Ranný prehľad trhov 26. 1. 2018

Investície 26.01.2018 | 09:58 0 Komentárov
 • ECB včera v súlade s očakávaniami neznemenila nastavenie menovej politiky a ani slovník.
 • Prezident ECB prekvapivo nemal žiadne poznámky o sile eura, komentoval len jeho volatilitu.
 • Americký prezident Donald Trump chce silný dolár, čo bolo v rozpore s deň starými vyhláseniami jeho ministra financií Stevena Mnuchina.
 • Euro reagovalo na ECB a následne šéfa Bieleho domu prudkými pohybmi.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v USA si včera pripísali miernejší rast, pre spozornenie investorov vzhľadom na verejnú diskusiu ministra financií USA Stevena Mnuchina a prezidenta ECB Maria Draghiho o menových úrovniach, ku ktorým sa neskôr pridal aj prezident USA Donald Trump. Práve silnejšie euro sa podpísalo pod pokles európskych akcií. Rast amerických akciových indexov opäť podporili aj solídne korporátne výsledky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych desaťročných dlhopisov v USA čiastočne vymazali včerajší rast, pričom už viac ako týždeň sa pohybujú prevažne len do strany. Výnosy nemeckých dlhopisov naopak pokračovali v raste, keď prezident ECB Mario Draghi mal po zasadnutí banky optimistický pohľad na rast ekonomiky eurozóny ako aj odraz inflácie. Znova tak rastie pravdepodobnosť, že k vypnutiu kvantitatívneho uvoľňovania príde už koncom roka.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato spolu s ropou klesalo, pri mätúcich slovách americkej administratívy (minister financií Steven Mnuchin preferuje slabší dolár, prezident  Donald Trump silnejší) ohľadom sily dolára, v ktorom sú tieto komodity denominované.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár ostal voči košu hlavných zahraničných mien takmer bez zmeny, keď sa zotavil z pomerne prudkého poklesu po vyjadrení Donalda Trumpa, že chce silný dolár. Euro voči doláru však počas dňa prelomilo hranicu 125 dolárových centov, keď prezident ECB Mario Draghi sa po zasadnutí banky nijako rázne nevyjadril proti nedávnemu posilneniu dolára a naopak vyzdvihol svižný ekonomický rast či odraz jadrovej inflácie. Následne však po Trumpových slovách vymazalo všetky zisky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Najväčšiu pozornosť na finančných trhoch si včera vyslúžili veľké pohyby kurzu eura voči doláru v reakcii na protirečivé slová amerického ministra financií Stevena Mnuchina  a šéfa Bieleho Domu Donalda Trumpa o preferovaní slabého respektíve silného dolára spolu so zasadnutím ECB, ktorá guidance vôbec nezmenila a následnou tlačovou konferenciou jej prezidenta Maria Draghiho, ktorý v zásade nijak nenaznačil, že by silné euro nateraz  výrazne podkopávalo infláciu. A k tomu sa pridala ešte správa agentúry Bloomberg o tom, že ECB zmení svoj slovník zrejme až na júnovom zasadnutí, pričom doteraz trh očakával zmenu skôr už na jar. Eurodolár najskôr prekročil level 1,25, aby nakoniec na konci dňa všetky zisky vymazal a zatváral o figúru nižšie.
 • Samotné zasadnutie ECB neprinieslo  žiadne prekvapenia ohľadne nastavenia menovej politiky a ani slovníka. Celý guidance ostal v princípe bezo zmeny. O niečo zaujímavejšia však bola tlačová konferencia hlavy ECB Maria Draghiho, kde trhy očakávali možno viac holubičí slovník vzhľadom na ostatné prudké posilnenie sa eura, ktorého rast by tak mohol byť tlmený. No trhy sa ho v zásade nedočkali, Draghi síce konštatoval známe, že kurz je zdrojom neistoty a z tohto uhľa pohľadu ECB nemá rada veľkú volatilitu, no to bolo všetko. A málo na to, aby to eura zastavilo v raste, najmä po tom, čo v stredu americký minister financií Steven Mnuchin povedal, že mu slabý dolár vyhovuje najmä z pohľadu zahraničného obchodu. Draghi si aj preto neodpustil poznámku, že ostatné posilnenie sa je jedna z dôvodu endogénnych faktorov v podobe zlepšujúcej sa ekonomiky eurozóny, no aj exogénnych faktorov, ktoré majú do činenia s komunikáciou, ktorá nespĺňa dohodnutý referenčný rámec. Je pochopiteľné, že tým myslel práve Mnuchina. Inak znel Draghiho slovník mierne jastrabo aspoň vzhľadom na pozitívne výhľad na ekonomický rast ako aj odraz jadrovej inflácie.  Zdá sa nateraz, že je nevyhnutné, aby kvantitatívne uvoľňovanie skončilo do konca roka.
 • Včera priletel na Svetové ekonomické fórum do Davosu po americkom ministrovi financií aj americký prezident Donald Trump, ktorý sa na rozdiel od Mnuchina vyjadril, že chce silnejší dolár, pričom hovoril, že predošlé vyjadrenia Mnuchina o preferencii slabého dolára boli vytrhnuté z kontextu.
 • Spotrebiteľská nálada v Nemecku podľa Gfk pre február očakávania o dve desatiny bodu a vzrástla na 11 bodov. Ešte lepšia nálada panuje v podnikateľskom prostredí, ktorá podľa IFO v januári vzrástla na 117,6 bodov, pričom konsenzus čakal pokles dvoch desatín bodu na 117 bodov. Zatiaľ čo budúce očakávania sa zhoršili o osem desatín bodu na 108,4 bodov, vnímanie súčasnej situácie sa zlepšilo o viac ako dva body na 127,7 bodov. Pozitívne hodnotenie IFO tak nasleduje po utorkových číslach ZEW za rovnaký mesiac, ktoré taktiež indikovali optimizmus v krajine.
 • V poobedných hodinách boli včera v USA zverejnené žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 20. januárom boli len o dve tisíc nižšie ako očakával konsenzus, keď oproti predchádzajúcemu týždňu vzrástli o 17 tisíc. Pokračujúce žiadosti naopak medzi týždňami výrazne poklesli, no konsenzus čakal ešte o 12 tisíc nižšie číslo za týždeň končiaci 13. januárom. Predaje nových domov v USA za december poklesli o 1,4 percenta viac, ako čakal konsenzus, nasledujúc horší ako očakávaný pokles predajov existujúcich domov. Pokles o 9,3 percenta v decembri však nasledoval solídnemu rastu v predchádzajúcom mesiaci o 17,5 percent, ktorý bol revidovaný nadol o 2,5 percenta na 15 percent.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Z makroekonomických zverejnení môže trhy zaujať odhad rastu americkej ekonomiky v štvrtom kvartáli minulého roku. Za december budú zverejnené aj odhadované objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA.
 • Trhy sa budú sústreďovať najmä na popoludňajšie vystúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

ZAUJALO NÁS

Japonsko zápasí s problematickou pôdou

Až desať percent pôdy v Japonsku, takmer 41,5 tisíc štvorcových kilometrov má neznámeho majiteľa, alebo ho nemá vôbec. Tento vývoj výrazne limituje ekonomický rast, pretože pri budované verejnej infraštruktúry ju nie je od koho kúpiť.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial