Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

Ranný prehľad trhov 26. 10. 2020

Investície 26.10.2020 | 09:05 0 Komentárov
  • Ani po víkende nie je jasné, či sa americkí zákonodarcovia dokážu dohodnúť na ďalšom fiškálnom balíku pred prezidentskými voľbami. Demokrati aj Republikáni sa vzájomne obviňovali z posúvania „bránok“.
  • Sentiment v ekonomike eurozóny sa zhoršuje, najmä v službách, za čím stojí príchod druhej vlny koronavírusu. Kompozitný PMI za október dokonca klesol pod 50 bodov do pásma kontrakcie.
  • Nálada v ekonomike Spojených štátov podľa PMI Compozite je najlepšia od februára 2019.
  • Michel Barnier, hlavný vyjednávač EÚ ohľadne brexitu, vyjadril optimizmus v súvislosti s možnosťou uzavretia obchodnej dohody s Londýnom.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v závere minulého týždňa stagnovali a prešľapovali na mieste, keď trhoví hráči čakali, ako dopadnú rokovania medzi americkými Demokratmi a Republikánmi ohľadne štvrtého fiškálneho stimulačného balíka. Ani do týchto chvíľ nie je jasné, či a akej forme sa ho podarí prijať ešte pred prezidentskými voľbami konajúcimi sa 3. novembra. Nervozita preto rastie, čo sa pretavuje na raste indexu volatility VIX. Európske akcie končili v pluse po zverejnení lepších ako očakávaných prieskumov aktivity podľa PMI v Európe za október, ktoré sa oproti septembru zhoršili miernejšie v porovnaní s konsenzom.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných nemeckých dlhopisov preto klesajú a 10-ročný benchmark sa miestami v minulom týždni pohyboval aj pod -0,6 percenta, pričom súčasne rástli rizikové prirážky periférií eurozóny, keď rastie riziko dvojitého dna recesie v eurozóne v dôsledku obnovy reštriktívnych opatrení vlád na spomalenie šírenia sa koronavírusu. Naopak výnosy amerických dlhopisov sa posúvajú nahor, keď je trhovým hráčom jasné, že napriek súčasnej neprehľadnej situácii, budú fiškálne stimuly v USA doručené najneskôr začiatkom budúceho roka.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa drží na vyšších úrovniach nad 1900-dolármi, keď jednak odzrkadľuje oslabovanie sa dolára a jednak obchodníci očakávajú, že ďalšie fiškálne stimuly, nielen v USA, budú „financované“ kvantitatívnym uvoľňovaním centrálnych bánk. Ropa v ostatných dňoch strácala, keď rastu obavy zo slabej obnovy dopytu pri neistote okolo druhej vlny COVIDu-19 ako aj štvrtého kola fiškálnych stimulov v USA. Straty limitovali správy o rokovaniach saudskoarabského princa Mohammedom bin Salmanom a ruským prezidentom Vladimírom Putinom o stabilizácii ropného trhu, pričom je možné, že OPEC+ predĺži dohodu o znížení ťažby.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa oslaboval voči euru smerom k 119 centom, keď trhy začínajú započítavať víťazstvo Demokratov v boji o Biely dom ako aj ich úplnú kontrolu oboch komôr Kongresu, čo by otvorilo dvere pre väčšie fiškálne stimuly.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V piatok boli naprieč Európou zverejnené rýchle odhady nálady v ekonomike podľa indexov nákupných manažérov (PMI) za október. Podľa očakávaní sa sentiment zhoršil v dôsledku druhej vlny koronavírusu a opätovnom zavádzaní reštriktívnych opatrení na spomalenie jeho šírenia. Na druhej strane nálada sa nezhoršila oproti septembru o toľko, koľko hovorili konsenzy. Kompozitný PMI v Nemecku, najväčšej ekonomike EÚ ostal síce bohate v pásme expanzie, keď dosiahol 54,5 bodu oproti 54,7 bodom v septembri, no nálada v službách klesla pod 50-bodovú métu a signalizuje kontrakciu s 48,9 bodmi oproti 50,6 bodmi v septembri. Výrobná aktivita sa prekvapujúco zlepšila na 58,0 bodu z 56,6 bodu a dosahuje najvyššiu úroveň od apríla 2018. Je však otázne, či sa tam udrží. Na úrovni eurozóny ako celku klesol PMI Composite na 49,4 bodu zo septembrových 50,4 bodu, čo môže signalizovať druhé dno recesie, keď sa zhoršila nálada v službách na 46,3 bodu oproti septembrových 48,0 bodom. Nálada v spracovateľskom sektore rástla na 54,4 bodu zo septembrových 53,7 bodu, čo bolo takisto prekvapením. Ide totiž o najlepšiu úroveň od augusta 2018. K zhoršeniu sa nálady vo výrobe, službách a tým pádom aj k poklesu PMI Composite prišlo podľa rýchleho odhadu aj vo Veľkej Británii, všetky tri ukazovatele sa však udržali pomere vysoko nad 50 bodmi, napriek koronavírusu a neistote okolo brexitu, resp. schopnosti dosiahnuť obchodnú dohodu medzi Londýnom a Bruselom, kde sa končí prechodné obdobie na konci roka.
  • V Spojených štátoch boli takisto zverejnené rýchle októbrové odhady nálady v ekonomike podľa PMI. Nálada v službách sa zlepšila na 56,0 bodu, čo je vyrovnanie maxima z februára 2019, zo septembrových 54,6 bodu, pri stabilnej nálade vo výrobe na úrovni 53,3 bodu (vs. september 53,4 bodu). Celkový PMI Composite narástol na 55,5 bodu, čo je takisto najvyššia úroveň od februára 2019, zo septembrových 54,3 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavným dopoludňajším makrozverejnením bude nemecký októbrový prieskum nálady medzi manažérmi podľa Ifo.
  • V USA budú zverejnené dáta Chicago Fed Activity indexu za október a septembrové predaje nových domov.
  • Pozornosť trhov sa bude sústreďovať na diskusie okolo fiškálnych stimulov v USA ako aj korporátnej výsledkovej sezóny za druhý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Bytová kríza vo svetových metropolách

Vo svetových metropolách, kde ešte pred rokom ľudia kládli väčšinu svojho príjmu do prenájmu bývania, sa v súčasných pandemických časoch situácia rýchlo mení. Vinou odchodu medzinárodných študentov z centier veľkomiest, zavádzaním home officu v celej rade firiem od technologických až po bankové, a v konečnom dôsledku aj túžba po väčšom vlastnom priestore, prerástla ponuka nehnuteľností dopyt, čo zráža ceny prenájmov prudko nadol. Len máloktoré mesto ilustruje súčasné napätie na realitnom trhu lepšie ako San Francisco. V septembri v metropole Silicon Valley poklesol medziročný medián mesačného nájmu u najmenších bytov až o 31 percent. Obdobná situácia je aj v Mekke finančníctva, v New York City, kde sú podnájmy momentálne najlacnejšie od roku 2013.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial