Stvrtok 02. apríla. Meniny má Zita

Ranný prehľad trhov 26. 2. 2020

Investície 26.02.2020 | 09:55 0 Komentárov
  • Akciové trhy pokračovali v utorok vo výrazných stratách už druhý deň po sebe, keď na nich pretrvávajú obavy z rozširovania sa koronavírusu mimo Čínu.
  • Nervozita okolo koronavírusu previedla pokles 10-ročného amerického výnosu na historické minimá na hranicu 1,3 percenta.
  • Ropa WTI sa vrátila na hranicu 50 dolárov, keď sa opätovne zvýšili obavy zo slabého dopytu po komodite pre ekonomické spomalenie indukované koronavírusom.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie zakončili včerajšie obchodovanie opäť s veľkými stratami. Dôvodom zostupu na najnižšie úrovne za posledných jedenásť týždňov sú rastúce obavy z dopadu koronavírusu na globálnu ekonomiku, keď sa rýchlo rozširuje z Číny do celého sveta. S klesajúcou cenou ropy zaznamenal najvýraznejšie straty energetický sektor, ku ktorému sa pridali aj letecký dopravcovia. Výpredaj pokračoval aj na európskych trhoch, kde akcie prehlbovali straty z pondelka a firmy z indexu STOXX Europe 600 v priebehu dvoch dní stratili 700 miliárd eur zo svojej hodnoty. Najvýraznejší pokles zaznamenali akcie finančných spoločností, na ktoré majú negatívny vplyv klesajúce výnosy štátnych dlhopisov, ktoré zhoršujú vyhliadky ziskovosti bánk.

DLHOPISOVÉ TRHY

S rastúcou rizikovou averziou presúvali investori svoju pozornosť k bezpečne vnímaným aktívam ako sú štátne dlhopisy, čo sa prejavilo v ďalšom poklese ich výnosových kriviek. Americký 10-ročný výnos dokonca v priebehu dopoludňajšieho obchodovania poklesol na nové rekordné minimum 1,31 percenta. Nemecký 10-ročný výnos spadol až pod -0,5 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato nereagovalo na trhový vývoj a ustúpilo zo svojho takmer sedemročného maxima, keď investori vyberali zisky z predchádzajúcich dní. Ropa poklesla pod 50 dolárovú hranicu, keď na trhu stále pretrvávajú obavy z dopadu koronavírusu na dopyt po energii a pochybnosti o tom, či OPEC a jeho spojenci prikročia k výraznejšiemu zníženiu produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslaboval voči konkurencii, keď medzi investormi rastú očakávania, že americká centrálna banka v tomto roku zníži úrokové sadzby, aby zmiernila tlak na ekonomiku spôsobený epidémiou koronavírusu. Výraznejšie straty limitovalo zlepšenie februárovej spotrebiteľskej dôvery. Euro len stagnovalo, keď nemecká ekonomika v závere roka balansovala na hrane recesie a celoročne rástla najpomalšie od roku 2013. Bezpečným útočiskom devízového trhu bol opäť japonský jen, ktorý výraznejšie aprecioval.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli zverejnené detailné čísla nemeckého HDP za štvrtý kvartál, keď bol potvrdený flashový odhad stagnácie, teda nulového rastu na medzikvartálnej báze. Stálo za tým pokles investícií (už tretí kvartál v rade), pokles exportov, nulový rast súkromnej spotreby a spomalenie sa rastu vládnych výdajov.
  • Včera zo Spojených štátov dorazili februárové čísla spotrebiteľskej dôvery, ktorá narástla na 130,7 bodu z januárových 130,4 bodu, pričom existovali obavy z jej výraznejšieho poklesu na pozadí koronavírusu. Sčasti sa tento faktor prejavil na poklese hodnotenia súčasnej situácie spotrebiteľmi.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe sa bude pozornosť trhov sústreďovať na vývoj okolo koronavírusu. Okrem toho bude mať vystúpenie šéfka ECB Christine Lagardeová.
  • Zo Spojených štátov dorazia januárové čísla predajov nových domov.

ZAUJALO NÁS

Luxusné autá z Dubaja

Dubajská firma W Motors, ktorá vznikla v roku 2012 a doposiaľ sa špecializovala na výrobu luxusných automobilov na zákazku, mení svoju stratégiu a výrobu sťahuje zo zahraničia do Emirátov. Výroba by mala v kampuse Silicon Oasis začať do konca roka a chrliť 200 áut ročne. Automobilka zatiaľ vyrába dva sériové automobily. Výstavným kúskom je model Lykan Hypersport, ktorého interiér je vykladaný pravými diamantami. Cenovka auta je 3,4 milióna dolárov a doposiaľ sa vyrobilo sedem kusov. Druhým „ľudovejším“ modelom značky je Fenyr Supersport, ktorý je o tretinu lacnejší a doteraz sa vyrobilo 110 kusov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – anyltici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *