Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Ranný prehľad trhov 26. 3. 2019

Investície 26.03.2019 | 09:28 0 Komentárov
  • Britská vláda stratila kontrolu nad brexitom, rozhodovať o tom bude miesty parlament, ktorý bude od zajtra hlasovať o sérii alteratívnych návrhov o brexite vrátane druhého referenda či zrušenia brexitu.
  • Nervozita trhov zo spomaľovania sa globálnej ekonomiky mierne ustúpila, akcie tak prestali klesať.
  • Nálada medzi nemeckými manažérmi sa podľa marcového prieskumu IFO prvýkrát po siedmich mesiacoch zlepšila.

AKCIOVÉ TRHY

Po náročnom piatku sa nálada na trhoch trochu upokojila a americké akcie sa v úvode týždňa pohybovali okolo nuly. Avšak aj naďalej pretrváva nervozita okolo vývoja globálnej ekonomiky a investori s napätím očakávajú ďalšie správy z jednotlivých problematických oblastí. Len málo sa prejavil výsledok špeciálnej komisie, ktorá potvrdila, že ruská federácia nezasahovala do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Ponurá nálada pokračuje naďalej na európskom trhu, k čomu nepomohlo ani zlepšenie podnikateľskej nálady v Nemecku po šiestich mesiacoch trvalého poklesu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov pre obavy zo spomalenia globálneho rastu aj naďalej klesali, pričom výnosy desaťročných dlhopisov sa dostali na najnižšiu úroveň od decembra 2017. Aj napriek zlepšenému podnikateľskému sentimentu mierne poklesli nemecké dlhopisy, ktoré tak naďalej zostávajú v negatívnom pásme.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ťažilo z rastúcej neistoty a obáv o globálnu ekonomiku, a poklesu dlhopisových výnosov, a neohrozene sa šplhalo nad hranicou 1300 dolárov. Ropa zaznamenala zmiešané obchodovanie. Americká ľahká ropa WTI poklesla pre pretrvávajúce obavy z hospodárskeho spomalenia a znižovania dopytu po energii. So situáciou sa lepšie dokázala vysporiadať severomorská ropa Brent, ktorá mierne rástla.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár prežil pokojné obchodovanie a voči svojim hlavným konkurentom zostával stabilný. Euru pomohlo zlepšenie podnikateľskej nálady v Nemecku podľa indexu IFO za marec a mierne posilňovalo. Britská libra sa pripravovala na pokračovanie brexitovej drámy. Kým nebude jasné, ktorým smerom sa vyvinie bretixový vývoj je možné, že sa bude pohybovať v relatívne úzkom pásme.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Dôvera nemeckých manažérov podľa prieskumu IFO za v marci zlepšila prvý krát po siedmych mesiacoch. Index biznis klímy narástol na 99,6 bodu z 98,5 bodu, pričom sa zlepšilo hodnotenie súčasnej situácie na 103,8 bodu z 103,4 bodu ako hodnotenie očakávaní na 95,6 bodu z 93,8 bodu. Vo všetkých prípadoch zlepšenia prekonali očakávania, čo by mohlo signalizovať, že nemecký ekonomika sa nachádza v inflexnom bode, keď po predchádzajúcom spomaľovaní začne opäť akcelerovať.
  • Brtiský parlament včera schválil tzv. Letwinov dodatok prostredníctvom ktorého je daná moc rozhodovať o brexite parlamentu. Vláda Theresy Mayovej tak stráca kontrolu nad procesom. To znamená, že od zajtra prebehne séria indikatívnych hlasovaní od možnosti tvrdého brexitu, cez existujúcu (už dvakrát neschválenú) dohodu, cez možnosť vyjednávania o užšom prepojení Spojeného kráľovstva, ktoré by mohlo zostať súčasťou spoločného trhu až po možnosť druhého referenda či dokonca úplného zrušenia brexitu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách bola zverejnené čísla nemeckej spotrebiteľskej dôvery za apríl, ktoré sa mierne zhoršila na 10,4 bodu z 10,8 bodov.
  • Popoludní sa bude pozornosť trhov sústrediť najmä marcové čísla americkej spotrebiteľskej dôvery za marec, kde sa očakáva mierne zlepšenie oproti predchádzajúcemu mesiaci. Okrem toho budú zverejnené ešte februárové čísla začatej výstavby a vydaných stavebných povolení spolu s cenami domov.

ZAUJALO NÁS

Nemeckým topmanažérom opäť vzrástli príjmy

Topmanažérom nemeckých firiem zastúpených v akciovom indexe DAX 30, v minulom roku vzrástli príjmy v priemere o 3,6 percenta a dosiahli 7,5 milióna eur. Najviac zarobil dlhoročný šéf spoločnosti Beiersdorf Stefan Heidenreich, ktorý si polepšil až o 23,45 milióna eur. V tejto sume sú však zahrnuté aj rôzne bonusy a odstupné, nakoľko koncom roka opustil vedenie spoločnosti. Druhý najväčší príjem dosiahol šéf Allianzu Oliver Bäte, a to 10,33 milióna eur.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *