Utorok 22. január. Meniny má Zora

Ranný prehľad trhov 26. 4. 2018

Investície 26.04.2018 | 09:25 0 Komentárov
  • Výnos 10-ročného amerického dlhopisu včera rástol už siedmy deň v rade.
  • Americké akcie zastavili svoj pokles po zverejnení série silných kvartálnych firemných výsledkov viacerých firiem na čele s Boeingom.
  • Dnes by ECB mala potvrdiť svoju dôveru v nadtrednový ekonomický rast a dosiahnutie inflačného cieľa.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy včera rástli, keď výborná podniková výsledková sezóna za štvrtý kvartál dokázala zatieniť nervozitu z pokračovania rastu úročenia dlhopisov. Európske akciové trhy však končili v strate, keď na večerný odraz Wall Street už nestihli reagovať.

DLHOPISOVÉ TRHY

10-ročný americký výnos pokračoval ďalej v raste už siedmy deň v rade a dostal sa jasne nad trojpercentný level, pričom posunul so sebou aj zvyšok dlhopisového trhu, keď investori započítavajú vyššiu infláciu v Spojených štátoch spolu s robustným ekonomickým rastom a vyššími cenami palív.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ďalej klesalo pri raste výnosov na dlhopisových trhoch. Ropa sa posunula znova na vyššie úrovne, keď ju naďalej podporuje silný dopyt po nej pri svižnom globálnom ekonomickom raste a poklese jej zásob po obmedzení produkcie OPECu Ruska a ďalších veľkých producentov. Zisky komodity boli včera však limitované po zverejnení nárastu jej amerických komerčných zásob a rastúcej bridlicovej produkcie v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posunul na štvormesačné maximá voči košu hlavných svetových mien a euro kleslo pod 122 dolárových centov, keď americkú menu podporuje posun jej výnosovej krivky nahor.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Financial Times včera informoval, že americký minister financií Steven Mnuchin navštívi budúci týždeň Čínu, kde bude diskutovať o obchodných vzťahoch. Na margo toho povedal americký prezident Donald Trump, že existuje veľmi veľká šanca toho, že sa dohodnú a zabránia vzájomnému zavádzaniu ďalších ciel.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavnou udalosťou dnešného dňa bude zasadnutie ECB a následná tlačová konferencia jej prezidenta Maria Draghiho o 14:30, kde nečakáme zmenu menovej politiky. ECB pravdepodobne znova vyjadrí dôveru v nadtrendový ekonomický rast a dosiahnutie inflačného cieľa, ktoré však bude podmienené podporou uvoľnenej menovej politiky. V podobnom duchu sa včera vyjadril aj člen výkonnej rady ECB Yves Mersch.
  • Z makrodát bola už v ranných hodinách zverejnená nemecká spotrebiteľská dôvera za apríl, ktorá sa takmer nezmenila oproti marcu a ostala na silných úrovniach 10,9 bodu.
  • Popoludní budú zverejnené ešte objednávky tovarov dlhodobej spotreby za marec z USA spolu s pravidelnými týždennými novými a pokračujúcimi žiadosťami o podporu v nezamestnanosti a marcovou obchodou bilanciou.

ZAUJALO NÁS

Bosch tvrdí že vyvinul prelomovú technológiu na zníženie emisií

Nemecká spoločnosť Robert Bosch GmbH, známa väčšinou len pod značkou BOSCH, jeden z najväčších dodávateľov automobilových súčiastok, ale aj výrobca domácich spotrebičov tvrdí, že vyvinul prelomovú technológiu, ktorá by mala znížiť emisie dieselových motorov hlboko pod stanovené limity naberajúce platnosť v roku 2020. Ak sa technológia osvedčí, mohla by odvrátiť zákazy vstupu takýchto automobilov do centier európskych miest. Technológia by podľa šéfa spoločnosti Volkmara Dennera mala konkrétne znížiť emisie oxidu dusičitého, ktorý je za tvorbou smogu najmä vo väčších mestách a to údajne až na jednu desatinu stanoveného limitu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *