Stvrtok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Investície 26.05.2017 | 09:42 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

  • Americké indexy po šiestom po sebe idúcom rastovom dni prepisovali historické maximá.
  • OPEC dodal len očakávané, vyvolávajúc pokles ceny ropy.
  • Ekonomika Veľkej Británie v prvom kvartáli mierne spomalila.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy uzatvorili obchodnú seansu na nových historických maximách, čomu pomohli solídne výsledky maloobchodníkov, ktoré indikujú rast sebadôvery spotrebiteľov. Trhy na opačnom brehu Atlantiku ostali takmer nezmenené, vzhľadom na uzavretie niektorých trhov pre náboženský sviatok.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy nemeckých štátnych dlhopisov klesali spolu s väčšinou štátnych dlhopisov na starom kontinente, kde investori hľadali bezpečný prístav. Americké dlhopisy zatiaľ ostali nezmenené po pomerne pokojnej obchodnej seanse.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato taktiež len mierne skorigovalo predošlý rast a naďalej hľadá smerovanie od úrovne 1250 amerických dolárov za troyskú uncu. Zaujímavejším bol vývoj ceny ropy, ktorá reagovala na dlho očakávané zasadnutie OPECu. Ten však trhy ničím neprekvapil a očakávané predĺženie zníženej produkcie odmenili viac ako päťpercentným poklesom.

DEVÍZOVÉ TRHY

Nízkej volatilite sa nevyhli ani devízové trhy. Americký dolár voči košu hlavných zahraničných mien zostal nezmenený. Voči euru posilnil len o jednu desatinu percenta a na konci obchodnej seansy sa obchodoval tesne nad 112 dolárovými centami. Dolárových investorov mohol zneistiť aj holubičejší slovník použitý v zverejnenej zápisnici Fedu z posledného zasadnutia.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • OPEC a ďalší vybraní veľkí ťažiari ropy predĺžili dohodu o znížení produkcie, tak ako už dávnejšie avizovali o deväť mesiacov do roku 2018. Trhy boli z tohto kroku sklamané, čo sa pretavilo do masívneho poklesu cien čierneho zlata, keď dúfali, že by sa veľkosť zníženia produkcie mohla zväčšiť alebo by sa k dohode mohli pridať ďalšie krajiny. Trhoví hráči tak dali jasné vysvedčenie OPECu, že tento krok pri raste bridlicovej ťažby v USA či raste Líbyjskej produkcie nie je dostatočný. Zároveň však bola na stole ponechaná určitá možnosť predĺžiť dohodu až do konca roka 2018 a pravdepodobne aj do roku 2019, ak ceny budú klesať.
  • Ekonomika Veľkej Británie spomalila v prvom kvartáli na 0,2 percenta, napriek očakávaniam trhu že vydrží rasť tempom troch desatín percenta, ako to indikoval prvý odhad. Medziročne spomalila ekonomika na rovné dve percentá, čo je o desatinu percenta nižšie voči prvému odhadu. Prejavujú sa tak očakávania spomalenia hospodárstva Veľkej Británie, ktorého spotrebitelia začínajú pociťovať rastúcu infláciu po oslabení libry v dôsledku britského referenda o odchode z Európskej únie.
  • V poobedných hodinách bola zverejnená obchodná bilancia USA za apríl, ktorej deficit neočakávane vzrástol. Konsenzus trhu očakával jeho pokles o viac ako miliardu dolárov, napriek čomu vzrástol o dva a pol miliardy na 67,6 miliárd amerických dolárov. Spolu s obchodnou bilanciou boli zverejnené aj žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 20. májom vzrástli len o jeden tisíc na 234 tisíc, pri očakávaniach o štyri tisíc vyššieho rastu. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 13. májom, vzrástli len o dve tisíc pod hodnotu očakávanú konsenzom na 1923 tisíc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe nebudú dopoludnia zverejnené žiadne dôležitejšie dáta. V USA bude publikovaná prvá finalizácia flashového odhadu rastu HDP za 1. kvartál, finalizácia májovej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity a prvý odhad aprílových objednávok tovarov dlhodobej spotreby.

ZAUJALO NÁS

Čína chce inovovať poľnohospodárstvo

Štátom podporovaný výskum na Akadémii agrikultúry v Pekingu sa zaoberá pestovaním plodín priamo v mestách. Laboratórne kontajnery uspôsebene vertikálnemu pestovaniu sú napríklad vybavené aj rôznymi spektrami svetla, ktorými testujú najvhodnejšie pre fotosyntézu za využitia čo najmenšej spotreby energie. Projekt, ktorým sa vláda snaží zvýšiť produkciu potravín a zároveň znížiť znečisťovanie ovzdušia v krajine už dosahuje úspechy. Na vnútri pestovanej zelenine zaznamenávajú 40 až 100 násobne viac produkcie, ako na typickom poli rovnakej veľkosti. Navyše pri tomto spôsobe nie je potrebných také množstvo pesticídov či chemických hnojív.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *