Pondelok 16. decembra. Meniny má Albína

Ranný prehľad trhov 26. 6. 2019

Investície 26.06.2019 | 09:37 0 Komentárov
 • Nálada na trhoch chladne, keď vystúpenia šéfa Fedu Jay Powella a ani jeho kolegu Jamesa Bullarda neboli tak holubičie ako čakal trh.
 • Mínusom pre sentiment boli aj rastúce pochybnosti o tom, či USA a Čína dokážu urobiť pokrok pri obchodných rokovaniach.
 • Navyše spotrebiteľská nálada v USA sa v júni zhoršila na najnižšiu úroveň od jesene 2017.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie zaznamenali najhorší deň v tomto mesiaci, keď odpísali takmer jednopercentné straty. Najväčší pokles zaznamenali technológie, ktoré stratili až 1,5 percenta. Hlbší prepad majú na svedomí členovia americkej centrálnej banky, ktorí svojimi vyhláseniami schladili optimizmus investorov okolo potenciálneho zníženia úrokových sadzieb v budúcom mesiaci. Predseda saintlouiského Fedu James Bullard, ktorý ako jediný nesúhlasil s rozhodnutím Fedu ponechať na minulotýždňovom zasadnutí úrokové sadzby nezmenené sa vyjadril, že zníženie sadzieb o 50 bázických bodov na najbližšom zasadaní by bolo prehnané a nie je na programe dňa. Pridal sa k nemu aj šéf Fedu Jerome Powell, ktorý poznamenal, že centrálna banka posudzuje, či súčasná ekonomická neistota vyžaduje zníženie sadzieb. Zároveň poznamenal, že Fed bude čakať s ďalšími krokmi, nakoľko sa domnieva, že americká inflácia sa vráti k dvom percentám, hoci pomalším tempom ako sa očakávalo. Očakávania trhu na zníženie sadzieb na júlovom zasadnutí sa postupne znížili zo 100 percent na 40 percent. K poklesu na trhu prispelo aj výrazne zhoršenie júnovej spotrebiteľskej dôvery v Amerike o 13 bodov na najnižšiu úroveň od septembra 2017. Európske akcie uzatvárali v miernej strate v dôsledku zvýšeného geopolitického napätia medzi USA a Iránom po zavedení nových sankcií voči iránskym lídrom, ako aj pretrvávajúcej obchodnej neistoty, ktorá by sa mohla rozplynúť až po víkendovom samite G20.

DLHOPISOVÉ TRHY

Prepad akciových trhov prinavrátil pozornosť investorov k štátnym dlhopisom, čo spolu s očakávaním znižovania úrokových sadzieb Fedom aj naďalej tlačilo na pokles ich výnosových kriviek. Výnos amerických 10-ročných dlhopisov po slabých údajoch o júnovej spotrebiteľskej dôvere klesol pod hranicu dvoch percent, čo bolo najnižšie od novembra 2016. Prepad bol tlmený menej holubičím slovníkom šéfa Fedu Jaya Powella a jeho kolegu Jamesa Bullarda. Výnosy nemeckých 10-ročných dlhopisov po ďalšom poklese prepisovali svoje historické minimá, keď sa dostali na úroveň -0,33 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Pokračujúci pokles výnosových kriviek, pokles spotrebiteľskej dôvery v USA za jún a rastúce napätie na Blízkom Východe naďalej tlačili na rast cien zlata, ktoré sa nachádza najvyššie od mája 2013. Výraznejšie zisky žltého kovu boli limitované silným dolárom. Ropa výraznejšie nereagovala na eskaláciu napätia medzi USA a Iránom a počas dňa sa pohybovala okolo nuly, keď už predtým započítala tieto fakrory do cien.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na vyjadrenia amerických bankárov, po ktorých sa začali rozplývať vidiny znižovania úrokových sadzieb v blízkej dobe, reagoval dolár svojim posilnením voči svojim priamym konkurentom, v čom nezabránilo ani zhoršenie júnovej dôvery medzi americkými spotrebiteľmi. Euro mierne ustúpilo voči doláru zo svojho trojmesačného maxima.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Najdôležitejším včerajším makrozverejnením bola júnová spotrebiteľská dôvera zo Spojených štátov, ktorá poklesla zo 134,1 bodu na 121,5 bodu, čo je najnižšia úroveň od septembra 2017. Ide najmä o dôsledok reeskalácie napätia okolo obchodnej vojny.
 • Včera mal vystúpenie aj šéf Fedu Jerome Powell, ktorý jasne nenaznačoval zníženie sadzieb na najbližšom zasadnutí. Sucho konštatoval, že pozorne moniturujú prichádzajúce informácie z ekonomiky a budú konať primerane s cieľom udržať ekonomickú expanziu, silný trh práce a infláciu blízko symetrického dvojpercentného cieľa. Dodal, že Fed bude mať vyčkávaciu taktitu vzhľadom na rýchlosť ostatných ekonomických zmien, hoci pripustil, že riziká pre ekonomiku sa zvyšujú. Jeho komentár tak neznel výrazne holubičo. Navyše obhajoval aj nezávislosť centrálnej banky od krátkodobých politických záujmov, čo išlo na vrub tlakov prezidenta Donada Trumpa na zníženie úrokových sadzieb. Prezident saintlouiského Fedu James Bullard, známy holub, ktorý na júnovom zasadnutí centrálnej banky hlasoval za zníženie sadzieb sa vyjadril, že očakávania trhov o znížení o 50 bázických bodov sú prestrelené, a dodal, že primerané v dnešnej situácii je 25 bázických bodov zníženia.
 • Vysokí americkí vládni predstavitelia znižujú očakávania pozitívneho scenára vývoja po stretnutí medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho čínskym náprotivkom Xi Jinpingom. Trvajú na tom, že Spojené štáty nebudú robiť žiadne kompromisy ohľadne ráznych čínskych reforiem. Sotva pritom možno očakávať, že Peking na ne pristúpi, čo by znamenalo väčšiu liberalizáciu ekonomiky a stratu priamej kontroly nad ňou. Na druhej strane agentúrne správy tvrdia, že Biely dom je ochotný suspendovať ďalšie kolo ciel voči Číne pri obnove obchodných rokovaní.
 • Geopolitické napätie na Strednom Východe pretrváva, keď Irán po najnovších ekonomických sankciách USA voči svojim lídrom vyhlásil, že možnosť diplomatického riešenia krízy je vylúčená. Ostatné opatrenia Washingtonu označujú Teherán za ekonomický terorizmus.
 • Akcie čínskeho bankového sektora sa včera dostali pod masívny predajný tlak po článku denníka Washington Post o tom, že by mohli byť odrezané od amerického finančného systému pre obchodovanie so Severnou Kóreou.
 • Boris Johnson, favorit na predsedu vládnucej konzervatívnej strany vo Veľkej Británii a tým pádom aj favorit na pozíciu predsedu vlády vyhlásil, že bude podporovať tvrdý brexit aj keď vysokopostavení predstavitelia strany ho varovali, že sa postavia proti tomu a budú mať zrejme aj dostatok hlasov na to. Rast šance na tvrdý brexit dostáva pod tlak britskú libru.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dopoludnia budú trhy pozorne sledovať vystúpenia viacerých centrálnych bankárov z Bank of England.
 • Popoludní sa pozornosť trhu bude sústreďovať na májové dáta objednávok tovarov dlhodobej spotreby zo Spojených štátov.

ZAUJALO NÁS

Airbnb spustilo luxusné prenájmy

Ubytovacia platforma Airbnb spustila novú službu, ktorá sa značne odchyľuje od pôvodnej myšlienky prenájmu izieb alebo malých bytov. Pod značkou Luxe bude ponúkať ubytovanie v luxusných apartmánoch a rezortoch po celom svete. Portfólio novej služby obsahuje dve tisíc domov a bytov. Objednať je možné aj najdrahšiu nehnuteľnosť, akú kedy Airbnb ponúkalo. Ide o atol Nukutepipi, ktorý sa nachádza vo Francúzskej Polynézii. Ubytovať sa na ňom môže až 52 ľudí a v cene sú zahrnuté aj služby vlastného kuchára, maséra, či inštruktora potápania. Priemerná cena ubytovania pomocou platformy Luxe dosiahne okolo 2 000 dolárov za noc.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *