Utorok 26. mája. Meniny má Dušan

Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Investície 26.07.2017 | 11:18 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akcie prepisovali historické maximá.
  • Nálada medzi nemeckými manažérmi podľa Ifo najvyššia od zjednotenia Nemecka.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy prepisovali historické maximá, keď výsledková sezóna podnikov za druhý kvartál zatiaľ prekonáva konsenzy na úrovni rastu ziskovosti aj tržieb. Európske burzy takisto rástli k čomu prispelo aj zverejnenie najlepšieho sentimentu medzi nemeckými manažérmi za júl v celej histórii meraní prieskumu Ifo.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch len stagnovali, keď trhy čakajú na dnešný výsledok dvojdňového zasadnutia Fedu.

KOMODITNÉ TRHY

Zlatu takisto chýbal výraznejší impulz a obchodníci čakajú, čo prinesie výsledok zasadnutia Fedu. Kov sa celkovo drží na mesačných maximách pre slabý dolár ako aj pre politické napätie vo Washingtone pre vyšetrovanie údajnej ruskej stopy v prezidentských voľbách ako aj pre rozpoltenosť vládnucich Republikánov zrušiť ľavicovú zdravotnícku legislatívu Obamacare. Ropa sa prudko odrazila na sedemtýždňové maximá, keď OPECu vyzval svojich členov na väčšie dodržiavanie dohody o znížení produkcie a Saudská Arábia potvrdila záväzok znížiť exporty v auguste. Navyše trhy dúfajú, že stretnutie OPECu a vybraných nečlenských krajín v Petrohrade by mohlo byť konštruktívne a mohlo by priniesť opatrenia, ktoré by spôsobili odraz cien ropy.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa naďalej obchodoval v blízkosti dvojročných miním voči euru, keď sa kurz udržal nad 116,5 dolárového centa. Obchodníci čakajú, čo dnes večer prinesie výsledok zasadnutia Fedu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Podnikateľské prostredie v Nemecku sa podľa prieskumu IFO v júli zlepšilo o osem desatín bodu na 116 bodov čím dosiahol už druhý po sebe idúci mesiac rekordnú hodnotu. Trh pri tom očakával pokles na 114,9 bodov. Očakávania sa podľa inštitútu zlepšili na 107,3 bodov, zatiaľ čo súčasná situácia si polepšila až o 1,6 bodu a jej subindex vzrástol až na 125,4 bodov. Prieskum približne 7000 spoločností naprieč stavebným, veľkoobchodným a maloobchodným sektorom tak indikuje solídny rast nemeckej ekonomiky ako aj silný optimizmus manažérov.
  • V USA bola v poobedných hodinách zverejnená spotrebiteľská dôvera za mesiac júl. Tá sa po poklesoch v predchádzajúcich mesiacoch zotavila a poskočila na 121,1 bodov, pripisujúc si 4,8 bodu, pričom konsenzus očakával pokles na 116,5 bodov. Hodnota predchádzajúceho mesiaca však bola revidovaná nadol na 117,3 bodov, z pôvodných 118,9 bodov.
  • Snaha o zrušenie Obamacare amerických prezidentom Donaldom Trumpom zaznamenala malý pokrok. Senátori odsúhlasili tesnou väčšinou (51:50 hlasov), že začnú diskusiu o zdravotníckych zákonoch. Na druhej strane však bol zamietnutý návrh na nahradenie Obamacare pomerom hlasomv 43:57.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavnou udalosťou dnes je ukončenie zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky.
  • Vo Veľkej Británii bude zverejnený predbežný rýchly odhad HDP za druhý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Americký trhový regulátor sa chce venovať kryptomenám

Securities and Exchange Commission (SEC), americký trhový regulátor, sa chce pokúsiť o reguláciu digitálnych tokenov známych ako kryptomeny. Podľa úradu podporovatelia obchádzajú platné zákony vydávaním digitálnych mien v mene virtuálnych spoločností, namiesto predávania tradičných aktív. SEC sa preto chce pozrieť na podkladovú podstatu transakcií, ktoré sú výlučne vo virtuálnej forme. V prípade úspechu regulátora, by tak emitenti digitálnych mincí mohli byť v budúcnosti povinný registrovať tieto tokeny, čo by zároveň zahrnulo burzy na ktorých sa obchodujú pod vplyv SEC.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *