Utorok 18. júna. Meniny má Vratislav

Ranný prehľad trhov 26. 9. 2018

Investície 26.09.2018 | 09:40 0 Komentárov
  • Donald Trump pred svetovými lídrami kritizoval praktiky OPECu.
  • Dnes vo večerných hodinách zasadá Fed.
  • Washington čelí rastu politického napätia.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy opäť poklesli pri rastúcom politickom a obchodnom napätí, ako aj začiatku dvojdňového zasadnutia americkej centrálnej banky, ktoré by podľa očakávaní malo priniesť zvýšenie úrokovej sadzby. Európske akciové trhy vzrástli už po siedmy z posledných ôsmich dní a japonské akcie vzrástli už na najvyššie hodnoty od januára tohto roku.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov, vnímaných ako bezpečné investičné prístavy vzrástli v USA pred dnešným zasadnutím Fedu a pravdepodobným zvýšením úrokovej sadzby. Dlhopisy Nemecka poklesli pri pokračujúcom optimizme na akciovom trhu ako aj očakávaní ECB vyššieho rastu inflácie.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pri oslabení dolára len mierne vzrástlo a aj naďalej osciluje okolo 1200 dolárovej hranice. Ropné benchmarky vzrástli, pričom severomorský Brent už dosahuje takmer štvorročné maximá.

DEVÍZOVÉ TRHY

Sila amerického dolára voči košu hlavných zahraničných zmien ostala takmer nezmenená, pri mixe politickej neistoty, očakávaného zvýšenia úrokovej sadzby na dnešnom zasadnutí Fedu a eskalácii obchodného napätia.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Donald Trump na zasadnutí Spojených národov v New Yorku opäť ostro kritizoval praktiky Organizácie krajín exportujúcich ropu. OPEC obviňuje z podvádzania zvyšku sveta, podotýkajúc že krajiny dostávajú ochranu a zároveň zvyšujú ceny ropy. Za súčasným stavom na trhu s ropou však čiastočne stojí aj samotný Trump, ktorý odstúpil od jadrovej dohody s Iránom, a podľa sankcií uvalených na Teherán musia kupujúci znížiť nákupy iránskej ropy na nulu do 4. novembra, alebo budú čeliť americkým sankciám. OPEC pri tom promptne reagoval zvýšením produkcie a nahradením iránskeho a venezuelského výpadku. Okrem toho je otázne, ako veľmi dokážu krajiny OPECu produkciu reálne zvýšiť, pričom Saudská Arábia je momentálne približne 320 tisíc barelov denne od svojho produkčného maxima z roku 2016.
  • Vo Washingtone sa stupňuje politické napätie ohľadom odstúpenia zástupcu generálneho prokurátora Roda Rosensteina, ktorý dohliada na vyšetrovanie na údajné ruské zásahy do prezidentských volieb, nakoľko generálny prokurátor Jeff Sessions bol blízkym podporovateľom kampane Donalda Trumpa. Odstúpenie Rosensteina by tak mohlo znamenať koniec pôsobenia špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý už vzniesol obvinenia voči niekoľkým Trumpovym blízkym spolupracovníkom. Okrem toho sa okolo nominácie Bretta Kavanaugha na Najvyšší súd naďalej vyskytujú kontroverzie a čelí obvineniam zo sexuálneho útoku. Okrem toho sa zvyšuje aj napätie okolo vývoja obchodného vzťahu USA a Číny. Zatiaľ čo sa totiž podľa Číny, USA vyhrážajú a zavádzajú nové clá, krajina nepristúpi k ďalším rokovaniam.
  • Nálada spotrebiteľov v USA vzrástla v septembri na osemnásťročné maximá s hodnotou 138,4 bodu, pričom konsenzus očakával pokles o 2,7 bodu na 132 bodov. Septembrová hodnota je navyše pomerne blízko aj historického maxima z roku 2000, kedy dosiahol index 144,7 bodu. Podľa štvrtiny respondentov by sa mali zlepšiť podnikateľské podmienky, zatiaľ čo viac ako pätina očakáva rast pracovných miest. Vysoká spotrebiteľská nálada by sa tak v mesiacoch mohla pretaviť do predaja maloobchodníkov pred nadchádzajúcou sviatočnou sezónou.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude najzaujímavejšou udalosťou zasadnutie Fedu, ktoré pravdepodobne prinesie zvýšenie úrokovej sadzby a nasledujúca tlačová konferencia šéfa centrálnej banky Jeromea Powella, ktorá priblíži ďalšie nastavenie monetárnej politiky v USA.

ZAUJALO NÁS

India by sa mohla stať treťou najväčšou ekonomikou

Podľa odhadov HSBC Holdings, by sa India mohla do roku 2030 mohla dostať na tretiu priečku najväčších svetových ekonomík s hodnotou 5,9 bilióna dolárov. V minulom roku sa pri tom dostala na šieste miesto. Krajine pomáha solídny ekonomický rast ako aj rast populácie v aktívnom veku, zatiaľ čo rozvíjajúce ekonomiky prevažne starnú. Podľa odhadu by sa navyše mala Čína stať jednotkou vo výške HDP s hodnotou 26 biliónov dolárov, pričom USA by sa dostalo na druhé miesto s hodnotou 25,2 biliónov dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *